Airbus prinesie kúsok Marsu priamo na Zem

ZDROJ | Airbus

Európska spoločnosť Airbus, najväčší svetový výrobca civilných dopravných lietadiel, podpísal zaujímavý kontrakt s ESA (Európska vesmírna agentúra). Zmluva nie je zaujímavá sumou, ale významom.

Ako sa medzi odborníkmi na vesmír hovorí, je to malý peniaz pre Airbus, ale veľká služba pre ľudstvo. V apríli sa NASA a ESA dohodli, že prinesú vzorky pôdy z Marsu na Zem. Teraz uzavrela ESA zmluvu s Airbusom vo výške 5,2 milióna dolárov, za to, že vytvorí koncept rovera, ktorý bude tie vzorky zbierať.

Airbus dostal túto zákazku od ESA okrem iného aj preto, že už realizuje ich objednávku na výrobu rovera pre misiu ExoMars.

ZDROJ | ESA

Rover ExoMars bude na Mars letieť v roku 2020. Ide tam hľadať zaujímavé materiály, vŕtať diery a vkladať do nich zberné nádoby. Tento vesmírny rover bude mať hmotnosť až 220 kg. Jeho povinnosťami nebude len ukladať nádoby na vzorky, ale aj ďalší výskum Marsu.

V roku 2026 sa začnie „misia obnovy“, kedy sa budú musieť nájsť a zozbierať nazhromaždené vzorky. Na to bude slúžiť druhý rover. Ten bude mať za úlohu len jedinú vec – nájsť a priniesť kazety so vzorkami naspäť do rakety. Na to mu bude slúžiť robotizované rameno, ktoré sa podľa potreby presunie, vytiahne vzorku zo zeme a uloží do „skladu“, ktorý sa bude nachádzať na prednej strane roveru.

Pozrite siPôjdeme všetci na Mars?

Šéf realizačného tímu Airbusu v Stevenage (Veľká Británia), Ben Boyes, povedal, že zberný rover bude vážiť len okolo 130 kilogramov, ale bude musieť zvládnuť presuny po veľkých vzdialenostiach s autonómnym riadením a plánovaním. Napokon sa bude musieť vedieť vrátiť k rakete, s ktorou priletel a odovzdá jej zozbierané materiály. Predpokladá sa, že ich bude 30. Raketa potom tieto vzorky doručí na obežnú dráhu planéty aby ju ďalšia samostatná kozmická loď priniesla na Zem.

V roku 2026 bude 130 kg tažký rover zbierať vzorky z Marsu celých 150 dni.

Pozrite siESA chce byť silným hráčom v sieťach 5G. Presadzuje satelity

Aj keď sa už z Marsu priviezlo množstvo materiálov zozbieraných z povrchu, na niektoré otázky budeme poznať odpoveď, až keď vedci preskúmajú pôdu a horninu. Zatiaľ totiž neexistuje taký stupeň miniaturizácie, aby sa tieto analýzy dali urobiť priamo na Marse. Preto sa tento materiál musí dopraviť až do výskumných laboratórií na Zemi.

Všetko je to zatiaľ len v štádiu plánovania. Realizácia príde na rad až keď štúdia o uskutočniteľnosti dokáže, že je to reálne. Reálna je už ale spolupráca firiem a kozmických agentúr na spoločných misiách, ktoré rozširujú naše poznatky o vesmíre.

ZdrojBBC

Komentáre k článku