Airbus Pop.Up – nový transport budúcnosti

ZDROJ | Airbus

Airbus nevyrába iba lietadlá ale púšťa sa aj do zaujímavého konceptu Airbus Pop.Up, ktorý vyzerá ako z nejakej sci-fi videohry, no možno sa ho o niekoľko rokov dočkáme.

https://www.youtube.com/watch?v=-FseeVy7uvU

Najznámejší výrobca lietadiel na svete Airbus ukázal na autosalóne v Ženeve koncept Airbus Pop.Up, ktorý je akýsi hybridný koncept auta a dronu. V tomto auto-drone je zabudovaný elektrický motor, ktorý má samozrejme nulové emisie.

Celý systém funguje na umelej inteligencii, ktorá by vás mala dopraviť kdekoľvek, či už po zemi alebo vzdušne. Nemala by chýbať ani podpora pre rozšírenú realitu.

Vrtule a samotná kapsula fungujú oddelene, takže po tom, čo s autom už nemôžete ísť ďalej, stačí si zavolať drona, ktorý vás vyzdvihne kdekoľvek.

ZDROJ | Airbus

Pozrite siAirbus poodhalil tajný projekt Vahana

Na dizajne sa podielala okrem Airbusu aj talianská dizajnová firma Italdesign. Pop.Up dokáže pristávať aj vzlietnuť ako vrtuľník, čiže vertikálne.  Airbus týtmo konceptom reaguje na možný problém s nadmernou produkciou áut, ktorý by mohol nastať do roku 2030.

ZDROJ | Airbus

Airbus si dopravu predstavuje následovne: pasažieri si cez aplikáciu objednajú cestu a systém pre nich automaticky vytvorí najlepšiu možnú cestu. Po tom, čo sa dostanete do cieľovej destinácie, kapsula sa automaticky vráti k nabíjacím staniciam, kde bude čakať na ďalších zákazníkov.

Celé vozidlo je vyrobené z uhlíkových vláken, takže okrem pevnosti je aj veľmi ľahké. Na vzlietnutie bude slúžiť osem rotujúcich motorov.

Keďže sa jedná o koncept, samozrejme nevieme kedy bude projekt dostupný reálne. Možno aj nikdy, no ako nápad je to skutočne pokrok. Už aby tu takáto budúcnosť bola.

ZDROJ | Airbus

Pozrite siAirbus si myslí, že môže poraziť SpaceX

Zdrojairbusgroup

Komentáre k článku