Airbus chce lietajúci taxík Vahana do desiatich rokov

ZDROJ | Airbus Group

Križovať cesty upchaté dopravnou špičkou s prehľadom, plynulo a bezpečne bez mimoúrovňových križovatiek nie je nemožné. Pokiaľ sedíte v lietajúcom aute, máte mimoúrovňovú križovatku teoreticky kdekoľvek.

Pozrite siFuturistické Lilium rozkvitne na oblohe o dva roky

V praxi to samozrejme bude vyzerať trochu inak ako v kine. Štartovať a pristávať  nebude možné kdekoľvek a kedykoľvek, inak by mohol vzniknúť dosť nebezpečný dopravný chaos. Napriek tomu lietajúce autá poskytnú svojim pasažierom nebývalý stupeň slobody pohybu.

Science fiction illustration of a scout ship making a final approach to landing in a future city, 3d digitally rendered illustration
ZDROJ | Airbus Group

O slovenskom projekte Aeromobil 3.0 sme vás informovali už niekoľkokrát. Jeho autori tiež predpovedajú, že lietajúce autá by sa mohli v budúcnosti pohybovať autonómne, čím by sa zaistila vyššia bezpečnosť. V oblasti vývoja mestských lietajúcich prostriedkov však Slováci nie sú sami.

Nielen pri zemi

Aktuálne do médií prenikla správa, že aj hráč najvyššej ligy, firma Airbus, sa zaoberá vývojom lietajúceho dopravného prostriedku pre mestá.

Airbus v Silicon Valley s tímom pod vedením Rodina Lyasoffea od februára pracuje na projekte Vahana. Mestský aerotaxík Vahana však nebude lietajúcim autom, ale dronom s niekoľkými vrtuľami.

https://www.youtube.com/watch?v=v5vyYY3SnVo

Podľa Airbusu už dnes máme zrelé technológie na konštrukciu takýchto dronov. Prvé testy chce robiť už koncom roku 2017 a do desiatich rokov by vzdušné taxíky mohli spôsobiť revolúciu v mestskej doprave.

Pozrite siAeroMobil 3.0 – dopravná revolúcia zo Slovenska

Faktom je, že postupujúca urbanizácia presúva do miest čoraz väčší podiel obyvateľstva. Dnes žije celosvetovo v mestách asi 50% populácie, no v roku 2030 to má byť o 10 percentuálnych bodov viac. Kým vývojári prostriedkov pre inteligentné mestá sa zameriavajú na autonómne autá a taxíky, elektrické autobusy a ďalšie prostriedky, stále zostávajú pevne pripútaní k zemi.

Airbus tím
ZDROJ | Airbus Group

Časť tímu vyvíjajúceho v Airbuse inteligentné systémy pre mestské drony: Vassilis Agouridas, Benjamin Struss, Rodin Lyasoff, Matthieu Repellin, Marius Bebesel a Jörg Müller.

V zameraní sa na segment autonómnych elektrických dronov pre prepravu nákladov, aj cestujúcich, vidí Airbus svoju veľkú príležitosť. Aktuálny problém je však v testovaní. V súčasnosti žiadny štát nepovolí v mestách lietať dronom, ktoré nie sú diaľkovo riadené.

Je to realizovateľné

Inžinierom z projektu Skyways sa však podaril prielom, keď vo februári Airbus Helicopters a Civil Aviation Authority of Singapore (CAAS) podpísali dohodu o porozumení, umožňujúcu Airbusu Helicopters testovať drony pre doručovanie balíkov v kampuse National University of Singapore. Skúšky by mali prebiehať od polovice roku 2017.

Pozrite siSlováci vyvinuli ďalší lietajúci skvost – gyrokopter

Podľa R. Lyasoffa bude pri vývoji autonómnych dopravných dronov potrebné vyvinúť systém, ktorý dokáže vo vzduchu spoľahlivo odhaľovať prekážky a vyhýbať sa im. Takáto technológia, ktorá je bežná u autonómnych áut, pri lietajúcich strojoch chýba.

Okrem Kalifornie pracujú vývojári Airbusu na mestských lietajúcich strojoch aj v Nemecku a vo Francúzsku. Predmetom vývoja, ktorý beží už 2 roky, je väčší dron CityAirbus. Akýsi lietajúci mikrobus v podobe dronu by mal prevážať z letiska, alebo po trasách v meste väčšie skupiny ľudí. Privolať by sa mal pomocou mobilnej aplikácie a cenovo údajne neprekročí úroveň taxíka. Nuž, vyčkáme a uvidíme.

ZdrojAirbus Group

Komentáre k článku