Airbnb podpísalo s Bratislavou zmluvu o výbere dane

ZDROJ | Airbnb

Airbnb s hlavným mestom Slovenska podpísalo zmluvu o výbere dane z ubytovania. Bratislava sa tak pripája k približne 30 000 destináciám po celom svete, kde Airbnb odvádza dane z ubytovania.

Airbnb patrí medzi najpopulárnejšie webstránky poskytujúce ubytovanie na svete a po Booking.com ide o druhú najpoužívanejšiu platformu na vyhľadávanie dostupného ubytovania. Firmu založila pred 12 rokmi trojica spolubývajúcich, ktorí začali prenajímať nafukovaciu posteľ vo svojom apartmáne, aby si mohli dovoliť nájom v drahom San Franciscu.

Airbnb
ZDROJ | Airbnb

Pozrite siZakladateľ a riaditeľ Airbnb, líder zdieľanej ekonomiky – Brian Chesky

Trojica založila webovú stránku, na ktorej ponúkali krátkodobé ubytovanie s raňajkami, čo zároveň prepájali s akousi sociálnou sieťou pre tých, ktorí si nemohli dovoliť ubytovanie v hoteli. Dnes patrí spoločnosť k lídrom zdieľanej ekonomiky a práve s touto spoločnosťou podpísala Bratislava zmluvu o výbere dane.

Zmluva zabezpečí automatický výber dane za ubytovanie už od 1. júla priamo od hostí, ktorí rezervujú pobyt cez platformu Airbnb. Tento automatický systém pošle peniaze priamo mestu, informovala tlačová agentúra TASR.

Ako vyčíslila členka Mestskej rady Bratislavy a Komisie pre cestovný ruch a medzinárodnú spoluprácu Monika Debnárová, spolupráca má potenciál priniesť mestu zhruba 600 000 € ročne na dani z ubytovania. „Zároveň ide o iniciatívu zameranú na vyrovnanie trhových podmienok v oblasti cestovného ruchu v Bratislave, ktorá má výhody nielen pre samotné mesto, ale aj pre turistov a návštevníkov cestujúcich do Bratislavy,“ poznamenala Debnárová.

Pozrite siČo je to Airbnb, ubytovanie a zážitkové cestovanie na jednom mieste?

Airbnb podpisuje prvú dohodu takéhoto typu s jednou z krajín V4. Pokiaľ sa však pozrieme na celosvetové financie, Airbnb dodala cez podobné dohody dane vo výške 2,9 miliardy €. Aj preto je príjemným prekvapením, že práve Bratislava je prvým takýmto mestom v stredoeurópskom regióne a predbehla turistické veľkomestá ako Prahu či Budapešť.

ZdrojTASR

Komentáre k článku