Air France na palubu svojich liniek zavádzajú vysokorýchlostné LiFi

Rýchlosť siete na palube bude 100 Mbit/s, no pripojenie na internet sa nezlepší.

Pripojenie na internet počas letu je stále skôr výnimkou, a keď už túto možnosť máte, rýchlosť a spoľahlivosť pripojenia sú skôr chabé než uspokojivé. Francúzska spoločnosť Oledcomm má ambíciu tento stav zmeniť. Spoločnosť oznámila, že bude dodávať vysokorýchostnú sieť LiFi leteckým spoločnostiam Air France a KLM.

Riešenie demonštrovali na International Paris Air Show, kde do lietadla strednej veľkostnej kategórie namontovali LiFiMAX a nechali sieť otestovať víťazov Ubisoft esports turnaja. Výsledok? Všetci sa svorne zhodli, že toto rozhodne nie je pripojenie, na ktoré sú v lietadlách navyknutí.

ZDROJ | Oledcomm

Oledcomm sľubujú rýchlosť 100 Mbit/s na každé jedno sedadlo v lietadle. LiFiMAX tak umožní pasažierom sledovať 4K video, hrať videohry, používať rozšírenú realitu a ďalšie vymoženosti bez jediného zaváhania v otázke pripojenia. Momentálne je najvyššia ponúkaná rýchlosť pripojenia na palube lietadla 15 Mbit/s.

Netreba sa však radovať priveľmi. LiFiMAX neodkáže zlepšiť rýchlosť a spoľahlivosť internetového pripojenia, ktoré prijíma lietadlo. Teda spomínaných 100 Mbit/s je len vrámci siete na palube lietadla. Riešenie by malo byť v ostrej prevádzke do konca roku.

LiFi využíva na prenos dát svetlo, na rozdiel od Wi-Fi, ktorá funguje na elektromagnetických vlnách. LiFi lepšie funguje v prostredí s vysokou hustotou prekážok, tiež je podľa mnohých bezpečnejšia než Wi-Fi a Bluetooth, nakoľko neprejde cez stenu. Naopak medzi nevýhody patrí nízky dosah. Riešenie od francúzskej spoločnosti Oledcomm dokáže poslať signál maximálne do vzdialenosti 28 metrov. Prenosová rýchlosť sa pohybuje medzi 40 až 100 Mbit/s.

ZDROJ | Oledcomm

Samostatnou kategóriou je cena. Francúzska spoločnosť plánuje ich riešenie LiFMAX sprístupniť aj pre domácnosti a kancelárie. Základný balíček, ktorý pozostáva z vysielača a prijímača, by mal stáť okolo 900 amerických dolárov, teda okolo 790 eur.

Zdrojoledcomm.net,engadget.com

Komentáre k článku