AI porazila najlepších hráčov pokeru na svete

ZDROJ | Engadget

Umelá inteligencia je v posledných rokoch veľmi diskutovanou témou. Konečne sa dostáva aj medzi obyčajných ľudí, ktorí vidia jej potenciál a využitie v každodennom živote. Teraz sa o nej presvedčili i najlepší hráči pokeru na svete.

Pozrite siEx_Machina: kedy prestáva byť umelá inteligencia umelou?

Poker je hra, ktorá je špecifická. Nie sú tu dostupné úplné informácie, čo je ale najväčšou prekážkou sú emócie. Najlepší hráči vynikajú v tom, že vedia udržať svoje emócie na uzde, dokonca oklamať súpera len pomocou výrazu tváre.

Libratus AI
ZDROJ | CMU

I preto bola táto hra jednou z posledných, kde bolo ľudstvo jeden krok pred umelou inteligenciou.Boli sme už svedkami prehry nad strojom v hrách, akými sú šach, dáma a v neposlednom rade aj staroveká, strategická hra Go.

Libratus je ale prvou AI, ktorá porazila človeka v pokeri. A nešlo len tak o nejakú prehru. Turnaj, ktorý trval 20 dní, odohralo sa v ňom vyše 70 000 kôl a zúčastnili sa ho štyria top hráči sveta.

Pozrite siAira – okuliare s asistentom pre zrakovo postihnutých

Jedným z hlavných dôvodov, prečo Libratus vyhral bola jeho schopnosť oklamať súpera. V roku 2015 sa o podobný výsledok usiloval stroj s názvom Claudico, ktorý ale dopadol neúspešne. Jeden z hráčov sa vyjadril, že kým pri Claudicu nemal problém s klamaním pri každej príležitosti, pri hraní s Libratusom sa karta obrátila.

Libratus AI 2
ZDROJ | Casino

Frank Pfenning, riaditeľ univerzity, odkiaľ Libratus pochádza sa nechal počuť, že vývoj AI, ktorá toto dokáže je len začiatkom. Dokonca predpovedá, že takúto umelú inteligenciu bude možné v budúcnosti použiť pri bojových stratégiách, lekárskych zákrokoch alebo kyber bezpečnosti.

ZdrojCMU

Komentáre k článku