Adobe Premiere Rush – strih videa pre každého, kto si to môže dovoliť

ZDROJ | Yura Fresh (Unsplash)

Kým vo väčšine krajín platí tzv. shutdown, ľudia v domácich karanténach hľadajú rôzne spôsoby, ako sa v novovzniknutom voľnom čase zabaviť alebo niečo nové naučiť. Jednou z oblastí na domáce samoštúdium môže byť aj strih videa a aplikácia Adobe Premiere Rush vám s tým v začiatkoch môže pomôcť.

Program Adobe Premiere Pro už pravdepodobne poznáte aj bez toho, aby ste niekedy pričuchli k strihu a úprave videa. Dlhodobo ide jeden z najpoužívanejších programov v tejto oblasti, no keďže doba je dnes rýchla a čoraz viac ľudí presúva svoju prácu na smartfóny a tablety, prispôsobiť sa tomu muselo aj Adobe a zhruba pred dvoma rokmi vydalo mobilný derivát tohto programu pod názvom Adobe Premiere Rush, ktorý neustále vylepšuje.

Čerstvo vydaná aplikácia si vtedy vyslúžila od veteránov programu Premiere Pro slušnú dávku kritiky. Premiere Rush je totiž na funkcie výrazne chudobnejší, no vyrovnať sa svojmu plnohodnotnému súrodencovi pre počítače nikdy nebol jej pravý účel. Táto aplikácia je určená pre tých, ktorí chcú strihať video primárne pre sociálne siete a nemajú čas alebo chuť si kvôli tomu sadať k počítaču.

Jednoduchosť aplikácie však nahráva aj začiatočníkom, ktorí síce majú záujem naučiť sa časom ovládať aj plnohodnotné programy, no najprv si chcú „namočiť nohy“ v intuitívnejšom a ľahšie dostupnom programe, resp. aplikácii. Adobe Premiere Rush si môžete vyskúšať na operačných systémoch Android, iOS, ale aj Mac a Windows. Má to však menší háčik. Cenová politika spoločnosti Adobe sa prejavuje aj pri tejto mobilnej aplikácii.

Aj keď si Premiere Rush môžete na úvod stiahnuť bezplatne, z aplikácie môžete bezplatne vyexportovať iba prvé tri videá. Po vyčerpaní tohto limitu budete musieť zainvestovať do mesačného, resp. ročného predplatného Premiere Rush alebo do drahšieho predplatného Creative Cloud, v ktorom je aplikácia Premiere Rush zahrnutá. Už lacnejšie predplatné Premiere Rush stojí 11,99 € mesačne.

Prvé tri exporty tak musíte pri samoštúdiu strihu videa využiť rozumne. Ak už to budete myslieť s týmto hobby vážnejšie, lepšou voľbou pre vás bude pravdepodobne investícia do celého balíka Creative Cloud, kde už okrem iného nájdete zahrnutý aj program Adobe Premiere Pro. Aj v tomto prípade môžete využiť skúšobnú verziu na prvých 7 dní zadarmo.

Pozrite si6 najlepších YouTube kanálov na osvojenie Adobe Premiere Pro

Adobe Premiere Rush svoje miesto v portfóliu služieb a aplikácií spoločnosti rozhodne má a ak vám nie je ľúto platiť za túto aplikáciu mesačné predplatné a zároveň nepotrebujete pri strihu videa žiadne pokročilejšie funkcie, možnosť rýchlo zostrihať v ňom horizontálne video pre osobnú potrebu alebo aj vertikálne video pre sociálne siete určite oceníte.

Adobe Premiere Rush92%

Veľkosť:
454 MB
Platforma:
iOS 12.0 alebo novší, Android - závisí od zariadenia
Cena:
0,00 €

Adobe Premiere Rush je ideálnou aplikáciou pre strih videa, ak so strihom práve začínate, alebo primárne striháte obsah pre osobné účely a sociálne siete. Nevýhodou je však pomerne vysoký mesačný poplatok.

Komentáre k článku