Adobe má nástroj na rozpoznanie upravovaných tvárí

ZDROJ | Adobe

Adobe, resp. Photoshop je synonymom pre úpravu fotografií. V poslednej dobe sme svedkami šírenia falošných obrázkov a videí. Spoločnosť tieto obavy plne chápe. V spolupráci s vedcami z UC Berkeley vyvinula nástroj, ktorý odhalí manipulované snímky.

Adobe Photoshop bol uvedený na trh v roku 1990 a odvtedy je obľúbeným nástrojom kreatívcov. V posledných rokoch však začína upadať dôvera ľudí v to, čo vidia. K fake news sa pridali fake photos.

„Aj keď sme hrdí na vplyv, ktorý Photoshop a ďalšie kreatívne nástroje spoločnosti Adobe dosiahli vo svete, uznávame aj etické dôsledky našej technológie,“ uvádza spoločnosť vo svojom blogovom príspevku. „Falošný obsah je vážnym a stále naliehavejším problémom.“

Pozrite siViac falošných videí vďaka Adobe After Effects?

Výskum, ktorý Adobe iniciovalo, je navrhnutý tak, aby zaznamenal úpravy pomocou nástroja Photoshop Liquify, ktorý sa bežne používa na úpravu tváre. Na vytvorenie softvéru vyškolili výskumníci neurónovú sieť na databáze spárovaných tvárí, ktorá obsahovala obrázky pred a po úpravách pomocou softvéru Photoshop Liquify.

Nový výskum riešil tieto základné otázky:

  • Môžeme vytvoriť nástroj, ktorý dokáže identifikovať manipulované tváre spoľahlivejšie ako ľudia?
  • Môže tento nástroj dekódovať špecifické zmeny vykonané na obrázku?
  • Môžeme tieto zmeny vrátiť späť, aby sme videli originál?

Výsledný algoritmus je nečakane účinný. Keď požiadali dobrovoľníkov, aby našli vzorky upravených tvárí, dostali správnu odpoveď v 53 %, algoritmus AI ich správne určil až v 99 %. Nástroj je dokonca schopný obnoviť fotografiu na pôvodný vzhľad, no nie vždy sa to podarí na sto percent.

Pozrite siUmelá inteligencia vytvára falošné tváre na špionážnu činnosť

„Myšlienka magického univerzálneho tlačidla vrátiť sa späť na obnovenie úprav obrázkov je ešte stále ďaleko od reality,“ potvrdil výskumník Adobe Richard Zhang. „Ale žijeme vo svete, kde je čoraz ťažšie dôverovať digitálnym informáciám, ktoré konzumujeme, teším sa na ďalšie skúmanie tejto oblasti výskumu.“

Inžinieri majú za sebou prvý krok k vytváraniu nástrojov, ktoré dokážu identifikovať komplexné zmeny vrátane manipulácií s telom a fotometrických úprav, napríklad vyhladenie pokožky. Ide o prvú prácu svojho druhu, s komerčným uvedením na trh sa však zatiaľ nepočíta.

ZDROJ | Adobe

Spolupráca medzi Adobe a UC Berkeley je zatiaľ v počiatočnom štádiu, prvým krokom k demokratizácii forenznej analýzy obrazu, vedy o odhaľovaní a analýze zmien digitálnych obrázkov.

Pozrite siAdobe Gemini je určený na ilustráciu, maľbu a kresbu

Výskum spoločnosti Adobe sa v minulosti zameriaval na detekciu manipulácie s obrázkami z spájania, klonovania a odstraňovania. Nový nástroj sa zameriava na funkciu Face Aware Liquify vo Photoshope, pretože je obľúbená na úpravu funkcií tváre, vrátane úprav výrazov tváre.

„Toto je dôležitý krok v tom, že sme schopní odhaliť určité typy úprav obrázkov a schopnosť vrátiť sa späť funguje prekvapivo dobre,“ hovorí šéf Adobe Research, Gavin Miller. „Okrem technológií, ako je táto, bude najlepšou obranou sofistikovaná verejnosť, ktorá vie, že obsah sa dá manipulovať – často pre ich potešenie, ale niekedy na ich zavádzanie“.

ZdrojAdobe Blog

Komentáre k článku