Adobe Flash skončí vo Windows 10 v júli

ZDROJ | Adobe

Adobe Flash to má definitívne zrátané. Apple sa tejto zastaralej, no kedysi veľmi obľúbenej platformy zbavil minulý rok, Microsoft sa k tomu doteraz neodhodlal. Všetko sa zmení tento mesiac.

Adobe Flash sa začal používať koncom 90. rokov na spúšťanie interaktívnych multimediálnych aplikácií, hier alebo programov priamo z webového prehliadača. Neskôr, keď prišli nové štandardy (HTML5, WebGL a WebAssembly) s vyššou bezpečnosťou, začal sa jeho postupný odchod do úzadia.

Pozrite siAko si odstránite z vašich systémov Flash Player?

Napriek bezpečnostným rizikám zostáva program Flash súčasťou Windows 10. Aktualizáciou 21H1, ktorej zavádzanie začne už tento mesiac, skončí podpora Adobe Flash aj v najobľúbenejšom operačnom systéme na svete.

Aktualizácia, ktorá odstraňuje Adobe Flash, bude aj pre staršie OS ako Windows 8.1, Windows Server 2012 či Windows Embedded 8 Standard.

V blogu Windows sa uvádza: „Od júla 2021 bude súčasťou kumulatívnej aktualizácie Windows 10 verzie 1507 komponent s názvom Aktualizácia odstránenia aplikácie Adobe Flash Player. Počítače so systémami Windows 8.1, Windows Server 2012 a Windows Embedded 8 Standard dostanú tento komponent prostredníctvom svojej mesačnej súhrnnej aktualizácie a aktualizácie zabezpečenia.“

ZDROJ | Microsoft

Verzia 21H1 bude mať rozsiahlu sadu funkcií zlepšujúcich zabezpečenie, vzdialený prístup a kvalitu. Nové funkcie budú reflektovať na želania používateľov, pribudne napríklad podpora viacerých fotoaparátov pre Windows Hello, či zlepší sa výkon Windows Defender Application Guard vrátane optimalizácie časov otvorenia dokumentu.

Koniec životnosti Flashu trvá už roky. Hlavné prehliadače ukončovali podporu od roku 2016. Sám Adobe ho prestal podporovať koncom roku 2020. Flash mal zlú povesť kvôli svojej bezpečnostnej zraniteľnosti, vysokým nárokom na hardvér a vysokej spotrebe batérie na mobilných zariadeniach.

ZdrojMicrosoft

Komentáre k článku