9 praktických gadgetov nielen na letnú grilovačku

Leto a grilovacia sezóna sú v plnom prúde a určite aj vy ste rozmýšľali nad tým, ako si tú tohtoročnú sezónu čímsi vylepšiť. Máme pre vás výber najzaujímavejších gadgetov, ktoré sa hodia ku grilu na záhrade, ale aj mimo neho, hlavne pri varení.

ZDROJ | Zwilling

Grilovanie je pre niekoho doslova veda, pre iných letná nutnosť, pre iných zábava s priateľmi. Či už patríte do jedne, druhej, tretej či inej skupiny grilovačov, gadgety z nášho výberu vám môžu pomôcť grilovanie si užiť o čosi viac. Alebo ho uľahčiť, príp. vylepšiť v niektorých prípadoch na nepoznanie, hlavne to chuťové. Pozrite si výber zaujímavých nielen tech gadgetov ku grilu.

Anova Precision Cooker

Ak vám technika varenia sous vide nič nehovorí, nezúfajte, nie ste určite sami. Technika pomalého varenia, alebo skôr ohrievania pri nízkej teplote, ale po dlhý čas je vraj šetrná k pokrmom a to najlepšie, jedlo nikdy nemôžete nedovariť alebo prevariť. Keď naň aj zabudnete (čo asi nehrozí, veď budete hladní) jedlu vo vákuovom sáčku sa nič nestane. Pokrm potom stačí dať na gril alebo panvicu na chrumkavú kôrku a je to. Jedným z najlepších sous vide varičov na trhu je Anova Precision Cooker s Bluetooth alebo Wi-fi modulom na ovládanie aj na diaľku. Odporúčame všetkými desiatimi aj mimo grilu. Cena začína 129 €. Mimochodom, v appke, aj na YouTube nájdete množstvo výborných receptov.

 

Coolest Cooler

Pred rokmi sa na Kickstarteri objavil nezvyčajný chladiaci box s príslušenstvom, aké svet nevidel. Na hornej strane mal dokonca aj mixér. Po rokoch sa dizajn mierne zmenil, upravila sa funkčnosť aj cena. Aktuálne je Coolest Cooler možné kúpiť za necelých 190 dolárov priamo na webe výrobcu. Súčasťou chladiaceho boxu je aj bezdrôtový reproduktor či otvárať na fľaše s magnetom.

Elektrický podpaľovač

Jedným z najjednoduchších spôsobov zapálenia uhlia alebo brikiet je elektrický podpaľovač. Ide o špirálu, ktorá sa rozžeraví a tým zapáli aj brikety. Nie je to najrýchlejšie a ani najlacnejšie, keďže elektrický podpaľovač stojí od 15 € vyššie. Inak, podobne, ako Looftlighter na videu nižšie je možné použiť aj teplovzdušnú pištoľ.

Grillbot

Ak máte veľký gril a nechce sa vám ho neustále čistiť, skúste roobotický čistič grilov, Grillbot. Zatiaľ sme tento malý zázrak netestovali, sami by sme chceli vedieť výsledok, no kupujúci sú vcelku spokojní. Grillbot kúpite za zhruba 120 €. Plusom je, že kefy sa dajú umývať v umývačke.

Grilovacia sada? Nie, radšej kliešte!

Obchody sú plné tzv. grilovacích sád. Nekupujte ich. Pre 99% grilmajstrov sú zbytočné. Aj pre tých začínajúcich. Alebo hlavne pre nich. Za cenu takejto aj lepšie a kvalitnejšie vyzerajúcej sady si radšej kúpte poriadne kvalitné grilovacie kliešte. Tie musia byť dostatočne dlhé, ideálne s malým ozubením alebo oblúčikmi. Nikdy si nekupujte na gril kliešte s plastovými koncovkami, hoc majú vydržať aj vysoké teploty. Tie sú robené pre interiérové opekanie, kde teplotu žeravých uhlíkov len tak na panvici nedosiahnete.

ZDROJ | Zwilling

Kameň na pizzu

Vedeli ste, že v grile (dostatočne veľkom) môžete spraviť aj pizzu? Ak sa toho bojíte, odporúčam tento extrémne jednoduchý recept na cesto od svetoznámeho kuchára Gennara Contalda, ktorý učil aj slávneho Jamieho Olivera. Takto pripravenú pizzu ale nemôžte položiť len tak na gril, potrebujete kvalitný kameň, ktorý je najskôr nutné poriadne nahriať. Ceny kvalitnejších kameňov sa pohybujú od sumy 30 € vyššie. Na kameni je pritom možné robiť aj chlieb, nie iba pizzu.

ZDROJ | Outdoorchef

Komínový podpaľovač

Pokiaľ nemáte možnosť založiť v grile malý oheň a k nemu prikladať uhlie či brikety, stavte na komínový podpaľovač, príp. ho nájdete aj pod názvom zapaľovací komín alebo komínový štartér. Všetko je to v podstate to isté a funguje na princípe komína. Stačí vám malý plameň v spodnej časti, ktorý postupne vďaka ťahu komína rozžeraví dovnútra nasypané uhlie alebo brikety. Je to 100x šetrnejšie ku zdraviu ako zapaľovať množstvo brikiet alebo uhlia pomocou tekutých alebo tuhých podpaľovačov. Chce to však trpezlivosť. Ceny začínajú na zhruba 15 eurách.

ZDROJ | Outdoorchef

Teplomer Weber iGrill 2

Teplomer na mäso je pri grilovaní vcelku potrebný, kvôli zdraviu až nutný. Pokiaľ chcete ale klasický teplomer vylepšiť, pozrite sa po bezdrôtovom teplomeri od Weberu. Ani toto nie je žiadna lacná hračka, ale už na prvý pohľad pôsobí teplomer prepracovane a sofistikovane. S cenou okolo 130 € a viac je jednou z najdrahších „hračiek“ ku grilu. Využitie si však nájde aj pri bežnom varení, resp. pečení mäsa.

Výrobník ľadu

Aj toto je jedna z vecí, ktoré sa hodia i mimo grilu, záhrady alebo terasy, hlavne ak mávate množstvo návštev. Výrobník ľadu je šikovná, hoc nie úplne malá krabica, do ktorej stačí naliať vodu a nechať tak. O pár desiatok minút sa v chladiacom boxe objavia prvé kúsky ľadu. Cena takéhoto výrobníku nie je ale nízka, rovnako ako i jeho spotreba. Pohybuje sa nad 100 €. Ak máte dostatok miesta na skladovanie mimo sezóny, oplatí sa viac, ako vrecká s plastom do mrazáku, na ktoré treba čakať veľmi dlho.

Komentáre k článku