8K Ultra HD telku má už aj LG, je to 88″ OLED!

ZDROJ | LG

Po Samsungu svoju 8K Ultra HD telku pre bežných spotrebiteľov predstavilo aj konkurenčné LG. Na rozdiel od Samsungu LG stavilo na OLED panel. Novinka je tak najväčšia OLED telka s najvyšším rozlíšením.

ZDROJ | LG

LG OLEDu verí natoľko, že ho tlačí do každého nového top-end modelu. Tým najaktuálnejším je 88″ (223 cm) model s neskutočným 8K Ultra HD rozlíšením. To predstavuje 7 680 x 4 320 px. Ak máte doma Full HD telku, tak táto má 16x vyššie rozlíšenie, ako tá vaša.

Na čo je to dobré? Aktuálne na nič. V Japonsku si budú môcť majitelia 8K televízorov vychutnávať olympiádu v 2020 v tomto extrémne detailnom rozlíšení, no zvyšok sveta na to pripravený vôbec nie je. Rozvinuté krajiny o 8K vysielaní zatiaľ ani nehovoria, v tej našej sa stále brodíme HD a Full HD vysielaním.

Našťastie existujú VoD služby, ktoré 4K s HDR a ďalšími vylepšeniami (napr. Dolby Atmos) prinášajú aj na náš malý trh. Rovnako aj YouTube obsahuje množstvo 4K záznamov a pomaličky rastú aj 8K videá. S nimi to bude ale rovnako, ako s 4K. Kým nebude na čom pozerať, tvorcovia nemajú dôvod vynakladať viac úsilia na ich tvorbu.

ZDROJ | LG

O 10 rokov bude snáď už štandardom 4K UHD a 8K UHD si budeme vychutnávať ako dnes 4K UHD filmy a seriály. Aktuálne je to len ukázanie toho, čo výrobcovia dokážu vyrobiť a toho, čo si horných 10 000 kúpi na ohurovanie svojich známych.

„Prvý 8K OLED televízor spoločnosti LG je vrcholom technického snaženia a ďalším evolučným krokom v zobrazovacích technológiách,“ povedal Brian Kwon, prezident LG Home Entertainment Company.

Novinka bola pritom ukázaná už počas výstavy CES 2018 začiatkom roka ako prototyp. Dnes je z neho už reálny model, ktorý sa dostane do predaja ešte tento rok.

Žiaľ, viac informácií o novinke nie je známych. Známa nie je ani cena novinky, no môžeme ju očakávať okolo sumy 20 000 €.

ZDROJ | LG

ZdrojLG

Komentáre k článku