8K Ultra HD telku má už aj LG, je to 88″ OLED!

Po Samsungu svoju 8K Ultra HD telku pre bežných spotrebiteľov predstavilo aj konkurenčné LG. Na rozdiel od Samsungu LG stavilo na OLED panel. Novinka je tak najväčšia OLED telka s najvyšším rozlíšením.

ZDROJ | LG

LG OLEDu verí natoľko, že ho tlačí do každého nového top-end modelu. Tým najaktuálnejším je 88″ (223 cm) model s neskutočným 8K Ultra HD rozlíšením. To predstavuje 7 680 x 4 320 px. Ak máte doma Full HD telku, tak táto má 16x vyššie rozlíšenie, ako tá vaša.

Na čo je to dobré? Aktuálne na nič. V Japonsku si budú môcť majitelia 8K televízorov vychutnávať olympiádu v 2020 v tomto extrémne detailnom rozlíšení, no zvyšok sveta na to pripravený vôbec nie je. Rozvinuté krajiny o 8K vysielaní zatiaľ ani nehovoria, v tej našej sa stále brodíme HD a Full HD vysielaním.

Našťastie existujú VoD služby, ktoré 4K s HDR a ďalšími vylepšeniami (napr. Dolby Atmos) prinášajú aj na náš malý trh. Rovnako aj YouTube obsahuje množstvo 4K záznamov a pomaličky rastú aj 8K videá. S nimi to bude ale rovnako, ako s 4K. Kým nebude na čom pozerať, tvorcovia nemajú dôvod vynakladať viac úsilia na ich tvorbu.

ZDROJ | LG

O 10 rokov bude snáď už štandardom 4K UHD a 8K UHD si budeme vychutnávať ako dnes 4K UHD filmy a seriály. Aktuálne je to len ukázanie toho, čo výrobcovia dokážu vyrobiť a toho, čo si horných 10 000 kúpi na ohurovanie svojich známych.

„Prvý 8K OLED televízor spoločnosti LG je vrcholom technického snaženia a ďalším evolučným krokom v zobrazovacích technológiách,“ povedal Brian Kwon, prezident LG Home Entertainment Company.

Novinka bola pritom ukázaná už počas výstavy CES 2018 začiatkom roka ako prototyp. Dnes je z neho už reálny model, ktorý sa dostane do predaja ešte tento rok.

Žiaľ, viac informácií o novinke nie je známych. Známa nie je ani cena novinky, no môžeme ju očakávať okolo sumy 20 000 €.

ZDROJ | LG

ZdrojLG

Komentáre k článku