Top 8 noviniek nového OS Android N

Počas tohtoročnej konferencie Google I/O sme sa dozvedeli množstvo zaujímavých informácií, medzi ktorými nechýbali ani tie k téme Android N.

https://www.youtube.com/watch?v=CsulIu3UaUM

Operačný systém zatiaľ bez tradičného mena známeho z minulých verzií je aktuálne dostupný v beta verzii pre tablet Pixel C a smartfóny Nexus.

Multitasking

Používatelia nielen nami recenzovaného modelu Samsung Galaxy S7 edge môžu vďaka grafickej nadstavbe využívať na obrazovke viaceré súčasne spustené aplikácie. Avšak konečne už aj čistý Android disponuje touto veľmi užitočnou funkciou.

8 noviniek v Android N-11
ZDROJ | Google
https://www.youtube.com/watch?v=yEEy_48hoXI

Notifikácie

Notifikačná lišta bola kompletne prerobená od poslednej verzie. Klasickým stiahnutím hornej lišty vám systém zobrazí upozornenie napríklad na nový mail, ktorý je možné dvakrát rozbaliť pre bližšie informácie.

Vývojári si zaslúžia pochvalu za doplnenie horného riadku s vlastne zvolenými prepínačmi, čím odstránili nutnosť zobrazenia ich celého zoznamu a zároveň uľahčili zapnutie populárneho WiFi modulu.

8 noviniek v Android N-12
ZDROJ | The Verge

Nastavenia

Ani pri nastaveniach programátori nepoužili tie isté riadky kódu a priniesli aj do tejto oblasti niečo nové. Hneď na začiatku zoznamu vám nový Android zobrazí navrhované nastavenia, ako napríklad chýbajúci mailový účet alebo nenastavený zámok obrazovky.

Užitočným doplnkom tvorcov je informatívny text pod každou položkou zoznamu, vďaka ktorému jednoznačne ušetríte zopár kliknutí.

8 noviniek v Android N-13
ZDROJ | Android Central

Virtuálna realita

Virtuálna realita už dnes nieje nič nevídané a už ani Google nechce ostávať v úzadí. Spoločnosť chce novopredstavenou platformou Google Daydream, podporovanou práve novým Android N, posunúť virtuálnu realitu opäť o krok ďalej.

Google Daydream je prostredie a hardvér, ktorých kombinácia umožní používateľom užiť si virtuálnu realitu skutočne naplno už túto jeseň.

Na trh by sa mali postupom času dostať nielen headsety značky Google, ale taktiež aj Samsungu, LG, HTC, Xiaomi, Huawei a mnohých ďalších spĺňajúcich štandard Daydream.

Google Daydream 03
ZDROJ | Google

Pozrite siBudeme snívať aj cez deň vďaka VR od Google

Témy klávesnice

Nič prevratné od Google klávesnice v systéme Android N neočakávajte. Autori doplnili len možnosť zmeny pozadia a odstránenia orámovania klávesov. Pre jednoduchšia zmenu dizajnu je k dispozícii široká paleta tém.

Google Keyboard 5.1
ZDROJ | Google

Výkon

Od novej verzie sa bezpochyby očakáva aj väčší výkon, ako je zvykom pri príchode nového systému. Android N s novým grafickým API Vulkan, ktoré sa používa aj v oblasti herných počítačov, sľubuje lepší vizuál a samozrejme výkon.

Nový JIT kompiler by mal zas predĺžiť životnosť batérie a zmenšiť veľkosť aplikácií o polovicu, čím by sa zvýšila ich rýchlosť inštalovania o 75%.

https://www.youtube.com/watch?v=zV_H3QzRhuI

Nové emoji

Milovníkov tohto doplnku komunikácie poteší informácia o pridaní emoji (smajlíci) v podobe reálnych tvárí a redizajne tých pôvodných.

8 noviniek v Android N-14
ZDROJ | Blog.Emojipedia

Pozrite siGoogle Allo je nový inteligentný messenger s Google Assistant

Easter egg

Na koniec to „najlepšie“. Určite už mnohí z vás objavili tradičné prekvapenie po zobrazení informácií o telefóne a následnom viacnásobnom klikaní na verziu Androidu.

Vo verzii Android N zatiaľ spoločnosť zobrazí len dobré známe „N“. Časom však verím, že aj tu sa dočkáme zaujímavej animácie.

https://www.youtube.com/watch?v=v1IocBl_5UM

ZdrojThe Verge

Komentáre k článku