7 najlepších vecí, ktoré dnes dokážu smartfóny

Smartfóny v podobe, v akej ich poznáme dnes, sú tu s nami už viac ako 10 rokov. Za ten čas sme si na ne zvykli tak veľmi, že často podceňujeme ich možnosti a funkcie. Vybrali sme preto 7 najlepších vecí, ktoré dnešné smartfóny dokážu.

Rozšírená realita

Veľmi populárnym slovným spojením v poslednom období sa stala rozšírená realita, tiež skrátene nazývaná AR (Augmented Reality). Tento pojem sme si už bližšie rozobrali v samostatnom článku, no v skratke ide o umiestňovanie virtuálnych objektov do reálneho prostredia pomocou smartfónu a jeho fotoaparátu.

ZDROJ | Apple

A čo reálne využitie? Pomocou takýchto aplikácií si napríklad môžete pred kúpou nábytku vyskúšať, ako vyzerá jeho virtuálne umiestnenie vo vašej domácnosti. Podobne sa môžete spoľahnúť na aplikáciu Measure pre iOSAndroid, ktorá vám poslúži ako virtuálny meter s prekvapivo vysokou presnosťou. To je však len začiatok softvérovej revolúcie, ktorú nám sľubujú technologickí giganti.

Filmy, seriály a hudba na dlani

Cesta do obchodu alebo požičovne pre nový film na DVD či VHS už dnes pôsobí úsmevne. Skrz smartfón a aplikácie ako Netflix, Amazon Prime Video, HBO GO a ďalšie podobné aplikácie totiž môžeme mať v priebehu niekoľkých minút prístup k stovkám až tisícom filmov a seriálov za cenu jedného vstupu do kina.

ZDROJ | Netflix

Podobne smartfóny zmenili aj spôsob, akým počúvame hudbu. Vďaka hudobným streamovacím službám ako napríklad Spotify, Apple Music, Deezer, Tidal a ďalším máme doslova na dlani k dispozícii akúkoľvek skladbu alebo album od umelcov z celého sveta, pričom za samozrejmosť berieme aj tisíce playlistov od ostatných používateľov, vzdialené ovládanie prehrávanej hudby cez smartfón, synchronizované texty piesní a hudobné klipy v tej najlepšej možnej kvalite. A taký YouTube, tam nájdete všetko, na čo si zmyslíte – vrátane nášho kanálu TECHBOX.sk.

Plnohodnotné hry

Netrvalo to dlho a 2D hadíka v telefóne nahradili plnohodnotné mobilné hry, ktoré sme si ešte donedávna mohli zahrať iba na počítači a herných konzolách. Kolekcia legendárnych hier od štúdia Rockstar Games už dnes na smartfóne nikoho neprekvapí a podobne prirodzene berieme aj prístup k najpopulárnejším hrám ako FortnitePUBG, ku ktorým sa nedávno pridala aj obľúbená RPG hra Stardew Valley a pretekárska hra F1 Mobile Racing s krásnou grafikou.

Úver cez telefón

Na smartfóny sa dnes nespoliehame len pri spomínanej zábave, ale aj pri spravovaní našich financií. Dnes už to však nie je iba o sledovaní pohybov na účte a prevodoch. Možnosti bankových aplikácií sa neustále posúvajú a napríklad v mobilnej aplikácii Tatra banka si už dnes dokážete v priebehu 10 minút vybaviť úver priamo z pohodlia domova dokonca aj v prípade, že v tejto banke ešte nemáte účet.

Vďaka tvárovej biometrii si totiž môžete priamo cez mobilnú aplikáciu vytvoriť nový účet, na ktorý môžete okamžite čerpať úver – bez námahy, bez papierovačiek a bez stresu. Tento spôsob žiadosti o úver je navyše nielen rýchly a pohodlný, ale aj diskrétny. Pri žiadosti o úver cez aplikáciu totiž banke netreba vysvetľovať, na čo úver potrebujete. 

Aplikácia vás celým procesom prevedie v slovenskom jazyku a tak nemusíte mať strach, že by ste sa pri tvorbe účtu alebo pri žiadosti o úver v postupe stratili. Peniaze tak môžete mať skutočne aj do 10 minút od požiadania o úver.

Smart home

Uletené futuristické predstavy o inteligentných domoch z filmov 80. a 90. rokov sa aj vďaka smartfónom stávajú realitou. S tou správnou zostavou zariadení a spotrebičov vám dnes na ovládanie svetla, kúrenia, žalúzií, televízora, dverí alebo garáže stačí smartfón.

Základné ovládanie smart domácnosti zo smartfónu zvládnete cez aplikáciu Google Home alebo Home od Apple, no skutočná automatizácia začína s užitočnou multiplatformovou aplikáciou IFTTT (If this, then that) alebo s iOS aplikáciou Siri Shortcuts. Tieto aplikácie vám umožnia reťazenie viacerých úkonov presne tak, ako to bude vyhovovať vašej dennej rutine.

Skvelé fotoaparáty

Ak by ste pred desiatimi rokmi niekomu ukázali ktorúkoľvek fotografiu alebo video z dnešného smartfónu, ťažko by vám uveril, že nepochádza z profesionálneho fotoaparátu alebo kamery. Duálne fotoaparáty (dnes už dokonca existuje smartfón so štvoricou fotoaparátov!), výkonné procesory a umelá inteligencia dnes pomáhajú vytvoriť fantastické fotografie s bokeh efektom a stabilné videá v 4K UHD rozlíšení pri 60 snímkach za sekundu.

V druhom prípade si takéto videá s filmovou kvalitou dokonca môžete pokojne upraviť a zostrihať priamo v smartfóne napríklad pomocou aplikácie Adobe Premiere Clip pre iOS a Android alebo iMovie pre iOS. Dnes už tak môže byť kameramanom a strihačom skutočne ktokoľvek, stačí k tomu smartfón a pár správnych aplikácií.

Prístupné vzdelávanie

Veľmi podceňovaným aspektom pri smartfónoch je dnes vzdelávanie, pritom práve vďaka ním máme k dispozícii v histórii ľudstva doteraz najlepší prístup k informáciám a vzdelávaciemu materiálu z oblastí od výmyslu sveta. Skvelým príkladom je aplikácia Duolingo, vďaka ktorej sa môžete naučiť rôzne cudzie jazyky hravou formou úplne bezplatne.

ZDROJ | Ericsson

Pozornosť si určite zaslúži aj aplikácia Khan Academy s profesionálnym vzdelávacím materiálom z oblasti matematiky, fyziky, chémie, počítačových vied, umenia alebo ekonómie. Všetky tieto lekcie si navyše môžete stiahnuť do smartfónu a študovať ich môžete aj bez pripojenia k internetu.

Na príprave článku sme spolupracovali s partnerom Tatra banka.

ZdrojTatra banka

Komentáre k článku