6 zaujímavostí o kultovom sci-fi Duna Franka Herberta

ZDROJ | Continental Film

Dnes má v slovenských kinách premiéru Duna podľa knižnej predlohy Franka Herberta. Toto je 6 zaujímavostí, ktoré by ste mali vedieť o tomto kultovom sci-fi.

Nejde o prvé filmové spracovanie

Nadčasová kniha Duna bola napísaná ešte v roku 1965. Stalo sa z nej kultové dielo žánru sci-fi, ktoré je možné porovnávať s Pánom prsteňov či Zaklínačom vo svete fantasy. Nie je preto prekvapením, že knižný príbeh už bol raz filmovo spracovaný. Postaral sa oň taktiež známy režisér David Lynch a hlavnú úlohu si v ňom zahral výborný herec Kyle MacLachlan z Twin Peaks. Osobne však Lynch jeho spracovanie považuje za svoj najväčší filmový neúspech.

Režisér natočil ďalšie výborné sci-fi

Okrem veľkolepého moderného spracovania Duny, sa francúzsky režisér Denis Villeneuve podpísal pod ďalšie dva fenomenálne sci-fi filmy. Tým prvým je komorný Arrival o komunikácii s mimozemšťanmi a tým druhým je pokračovanie kultového sci-fi Blade Runner 2049. Oba odporúčame pozrieť.

Hans Zimmer kvôli Dune odmietol Tenet

Najznámejší súčasný skladateľ epickej filmovej hudby kvôli Dune odmietol spoluprácu na filme Tenet od Christophera Nolana, pre ktorého zložil hudbu k takmer všetkým jeho filmom. Preto sa môžete v Dune tešiť na výborný soundtrack Hansa Zimmera.

Nadčasový príbeh o ekológii

Keď si prečítate knihu Duna dnes, takmer 60 rokov po vydaní, budete mať pocit, že čítate metaforu súčasnej klimatickej krízy. V príbehu je voda veľkou vzácnosťou a znepriatelené rody bojujú o čarovné korenie, ktoré ich trápi viac ako vodné zdroje.

12 hodinový film, ktorý nevznikol

Okrem Davida Lyncha chcel Dunu sfilmovať aj Alejandro Jodorowsky, režisér, ktorý v 70. rokoch napísal scenár, z ktorého by vyšiel 12 hodinový film, v ktorom by okrem iných hral aj Salvador Dalí a Orson Welles. Kvôli nedostatku financií sa jeho filmová verzia nezrealizovala.

Film rozdelený na dve časti

Rozsiahly príbeh knižnej Duny by bolo náročné spracovať do jedného filmu. Preto sa režisér Denis Villeneuve rozhodol rozdeliť film na dve časti s tým, že druhá časť sa natočí podľa úspechu tej prvej. Samotná knižná séria má päť ďalších knižných pokračovaní.

Komentáre k článku