6 vozidiel s alternatívnym pohonom, o akých ste ešte nepočuli

ZDROJ | Nanoflowcell

Nie je tajomstvom, že zásoby ropy sa postupne znižujú a výrobcovia hľadajú stále nové a nové možnosti alternatívnych pohonov svojich vozidiel. Vodík, alebo elektrina sú však už pomerne známe a aj používané alternatívne palivá.

Aké sú však palivá, o ktorých sa možno toľko nepíše a predsa sú schopné poháňať vozidlá? Dnes vám ukážeme šesť nových druhov alternatívnych palív.

Superšport na slanú vodu

Elektrické superšporty sa postupne objavujú, toto auto je však úplne iné. O pohon vozidla Nanoflowcell Quant e-Sportlimousine sa totiž stará palivo, ktoré je vyrábané zo slanej vody.

https://youtu.be/WkjqXPiIfLM

Toto auto dokonca ani nie je snom, ale v Nemecku, kde sa jeho projekt aj zrodil dostalo oprávnenie pohybovať sa po uliciach. Navyše je Nanoflowcell Quant e-Sportlimousine jasným dôkazom toho, že alternatívne palivo nemusí ani v najmenšom znamenať stratu na výkone. Stovku totiž toto delo zvládne za 2,8 sekundy!

Pozrite siNeuveriteľné! QUANT E prejde 600 km na morskú vodu

Starý Volkswagen na kávu

Nie všetky autá na alternatívny pohon musia byť novo vyvinuté. Dôkazom je aj vozidlo Carpuccino, ktoré dokáže spaľovať kávu. V tomto prípade sa jedná o upravený Volkswagen Scirocco z roku 1988.

Carpuccino 01
ZDROJ | http://inhabitat.com

Jeho pohon je založený na spaľovaní kávových zŕn, ktoré sú následne premieňané na vodík a oxid uhoľnatý. Auto je schopné dosiahnuť rýchlosť 100 km/h. Vodič však musí každých 100 km zastať, aby vysypal filter na kávu.

Motorka so záchodom

Biopalivá nie sú až takou novinkou. Japonská spoločnosť Toto ich využila pri vytvorení unikátnej trojkolky Toilet Bike Neo. Namiesto sedadla na nej nájdete záchod. Motorka totiž využíva na svoj pohon biologický odpad.

Toto Toiltet Bike Neo 01
ZDROJ | inhabitat.com

Jedna nádrž bioplynu v tejto trojkolke vystačí na 160 kilometrov ekologickej jazdy. Aj keď výrobca reálne neplánuje sériovú výrobu tejto motorky, je jasným dôkazom, že biopalivá môžu byť tiež alternatívou do budúcnosti.

Formula na zeleninu

Spoločnosť Warwick Innovative Manufacturing vytvorila WorldFirst F3, formulu, ktorá nielenže používa alternatívny pohon, ale ešte aj jej karoséria je vyrobená z alternatívnych materiálov.

Warwick Innovative Manufacturing
ZDROJ | Warwick Innovative Manufacturing

Šasi je totiž vyrobené zo zemiakov, volant z mrkvy, sedadlá zo sóje a podobne. To však nie je všetko. WorldFirst F3 poháňa rastlinný olej a čokoláda. Aj napriek tomu je jeho maximálna rýchlosť viac ako 200 km/h.

Auto z LEGA na vzduch

Ak vás doposiaľ ani jeden z nápadov nenadchol, čo by ste povedali na auto postavené zo známych kociek LEGO, ktoré ponáňa vzduch? Steve Sammartino a Raul Oaida využili silu crowdfundingu a získali tak peniaze na vytvorenie svojho projektu SAMP (Super Awesome Micro Project).

https://youtu.be/u-R3TVmZSL4

Vzniklo tak auto postavené z viac ako 500 tisíc kociek LEGA. Rovnaký materiál bol použitý aj na motor samotný, ktorý má až 256 valcov. Auto je schopné aktuálne ísť maximálnou rýchlosťou 32 km/h.

Prius, ktorý jazdí na riasy

Toyota Prius už sama o sebe používa alternatívny pohon, jej upravená verzia známa pod označením Algaeus však namiesto hybridného pohonu využíva riasy. Vozidlo sa prvýkrát objavilo v San Franciscu v roku 2009 a absolvovalo dlhú testovaciu trasu naprieč Amerikou bez úprav svojho spaľovacieho motoru.

Pozrite siRiasy majú ohromný potenciál. Ohrozia ropných magnátov?

Algaeus 01
ZDROJ | s.aolcdn.com

Pohon na riasy je síce stále o niečo drahší ako aktuálne používané palivá, veľké spoločnosti však pracujú na možnostiach, ako jeho cenu znížiť na prijateľnú mieru. Riasy tak môžu byť v budúcnosti veľmi zaujímavou alternatívou k aktuálne používaným palivám.

ZdrojInhabitat

Komentáre k článku