6 vecí, ktoré na novom iPhone 6 nenávidím

Na Apple iPhone 6 som sa dlho tešil ešte pred jeho predstavením. Niekoľko týždňov po začiatku predaja som svoj kúsok už aj držal v rukách a aktívne používal. Chcete vedieť čo mi na ňom vadí?

POZRITE SI
PRVÉ DOJMY | Testujeme Apple iPhone 6!
RECENZIA Apple iPhone 6 – keď pán dokonalý, nie je až taký dokonalý
Nové iPhony 6 stihnú na Slovensko doraziť ešte v októbri!

Už dlho pred predstavením nového iPhonu bolo jasné, že okrem iného prinesie aj nový dizajn. To či je jeho dizajn krokom vpred, alebo skôr návratom do minulosti nechám na každom z vás. Počas používania som sa stretol rovnako s názormi, že nový iPhone nevyzerá tak luxusne a hodnotne ako jeho predchodca, ale aj s názormi, že toto je konečne prvý iPhone, ktorý by si používatelia Android zariadení kúpili. Pohľady na novinku sú teda odlišné, ja som si však nový iPhone zamiloval. Mám rad jeho tenké telo, väčší displej a kvalitný fotoaparát. Prekvapivo mi nevadí vystupujúci objektív fotoaparátu, ani sa mi zatiaľ vo vrecku nohavíc neohol. Sú však veci, ktoré mi na ňom doslova prekážajú. Chcete vedieť aké?

Apple iPhone 6

1. Keď sa ikona šmýka ako mydlo z drogérie

Pri predstavení novinky Apple vychvaľoval to, o koľko milimetrov je Apple iPhone 6 tenší a aké to je super. Mne osobne sú preteky v hrúbke smartfónu proti srsti. Nový iPhone 6 so svojou hrúbkou 6,9 milimetra je toho jasným príkladom. Prvé dni som ho doslova musel používať v púzdre, nakoľko som mal vždy pocit, že mi vypadne z rúk. Po niekoľkých týždňoch som si však na jeho povrch zvykol. Aj napriek tomu sa však jeho držanie ani zďaleka nepribližuje istote, akú mi pri úchope dával iPhone 5S. Vinu na tom má iste aj tenký dizajn, ale aj hliník, čoby hlavný materiál. Preto ak nad novým iPhonom rozmýšľate určite si ho pred kúpou poriadne vyskúšajte v predajni, prípadne siahnite po púzdre, ktoré vám zabezpečí lepšie držanie novinky.

Apple iPhone 6

2. Dávajte si pozor na malíček

Za roky používania produktov Apple som si zvykol na ich často až chorobnú precíznosť spracovania a domyslenia všetkých detailov, ktoré ma ako používateľa ani nenapadli. Neviem však či pri navrhovaní iPhonu 6 mal niekto zodpovedný dovolenku, alebo sa na to jednoducho len zabudlo, ale pri používaní mi prekážajú ostré hrany otvoru pre pripojenie slúchadiel. Pri držaní “šestky” mám väčšinu času práve na tomto mieste malíček pravej ruky, ktorý sa vždy snaží stať novým 3,5 mm audio konektorom. Takto na ňom neustále cítim ostrú hranu. Áno, aj toto vyrieši obal, či púzdro, ale mne sa „šestka“ páči nahá!

Apple iPhone 6

3. To čo je toto? To je iOS 8!

Ak čítate moje články pravidelne, už viete, že v „haterskej“ komunite som ovca. Áno, iPhony používam už niekoľko rokov ako svoje primárne zariadenia a v iOS som doslova doma. Musím však uznať, že to, čo Apple pustil do éteru a nazval operačným systémom iOS 8, je niečo hrozné. Systém je plný chýb, zasekáva sa, niekedy nie je možné gestom vyvolať Ovládacie centrum a stane sa, že spadnú aj systémové aplikácie, ako napríklad nastavenie. Stretol som sa už aj s tým, že pre vyhľadanie dostupných Wi-Fi sietí som jednoducho musel vypnúť Wi-Fi a znova zapnúť. Toto by sa naozaj nemalo stávať a už vôbec nie, ak si kúpite nový smartfón. Už dnes však bude uverejnená aktualizácia na iOS 8.1, ktorá verím všetky tieto detské choroby nového systému pošle do večných lovíšť.

Apple iPhone 6

4. Preklepy, preklepy, ach tie preklepy

Nové iPhony priniesli väčšie displeje a tiež zmenené rozlíšenie. To je všetko super, ale … Optimalizované sú len niektoré aplikácie tretích strán. Tie, ktoré ešte neprešli úpravou pre nové rozlíšenia sa automaticky zväčšia tak, aby zabrali celý displej. To môže znieť ako super funkcia, lenže tie aplikácie vyzerajú fakt zle. Čo ma však hnevá najviac je to, že so zväčšením aplikácie sa zväčší aj klávesnica. Ak si rovnako ako ja rýchlo zvyknete na väčšiu klávesnicu, ktorú iPhone 6 vďaka nárastu rozmerov displeja ponúka, budete písať takmer bez preklepov. Ostatne aj väčšia časť tohto článku bola napísaná na iPhone 6. Akonáhle však spustím aplikáciu, ktorá je zväčšená, zmení sa aj klávesnica a ja robím toľko preklepov, ako hádam nikdy predtým. Možno preto som sa prichytil, že od kúpy iPhonu 6 kontrolujem aktualizácie aplikácií aj niekoľkonásobne častejšie, ako tomu bolo doposiaľ a vždy sa teším keď v popise aktualizácie nájdem vetu “optimised for iPhone 6 and iPhone 6+”.

Apple iPhone 6

5. Koho napadlo nevyrobiť 32 GB iPhone 6?

Tak toto asi nahnevalo nejedného fanúšika Apple. Na internete sa už dávno pred predstavením iPhonu 6 viedli diskusie a dohady o tom, že iPhone 6 konečne prinesie 32 GB model ako základný. Ten so 16 GB pamäte, z ktorej využijete iba niečo okolo 12 GB, čo vám vydrží len na niekoľko sto fotiek či pre vašu obľúbenú hudbu, sa mal podľa môjho názoru z trhu stratiť. Lenže to by nebol Apple, keby v Cupertine nejakého „profíka“ nenapadlo nechať 16 GB iPhone 6 ako základný model a utratiť práve ten 32 GB, ktorý väčšine ľudí aj tak postačoval najviac. Super nápad, čo myslíte? Len tak pre zaujímavosť si skúste odsledovať, že koľko ľudí s iPhone 6 16 GB pri uvedení iOS 9 (alebo ako už nový systém budúci rok v septembri Apple nazve), bude na internete nadávať, že si svoj iPhone nemôžu aktualizovať cez OTA, nakoľko nemajú dosť miesta.

Apple iPhone 6

6. Načo mi je NFC, keď ho nevyužijem?

Keď Apple uviedol, že nový iPhone 6 bude podporovať technológiu Apple Pay, bol som nadšený, veď niečo podobné potrebuje pre správne fungovanie NFC. Ono iPhone 6 aj iPhone 6+ skutočne NFC obsahuje, ale to by nebol hádam ani Apple ak by umožnil využívanie tejto technológie pre všetko, na čo sa v dnešnej dobe NFC používa. NFC teda v nových iPhonoch využijete skutočne iba na míňanie peňazí. Jeho jedinou funkciou je možnosť platenia pomocou systému Apple Pay. Túto technológiu, ktorú nájdete v takmer každom lepšom Androide totiž Apple zamklo a nie je ju možné inak využiť. Ďalší super krok, vďaka ktorému si budem môcť aj naďalej všetko Bluetooth príslušenstvo s NFC párovať vyhľadávaním a zadávaním kadejakých kódov.

Aj napriek tomu všetkému som rád, že Apple prišiel s novým iPhonom 6 a iPhonom 6+. Možno nenaplnil túžby všetkých ľudí, ktorí by v ňom vzhľadom na tú cenu chceli aj vodotrysk, ale aj tak je to ten najlepší iPhone doposiaľ. Ak aj vy chcete novú “šestku”, nezabudnite, že už v piatok 31.10.2014 sa konečne dostane aj na Slovensko.

Foto: TECHBOX

Komentáre k článku