5G smartfóny a siete prídu už budúci rok

ZDROJ | Qualcomm

Nie je to tak dávno, čo organizácia 3GPP schválila štandard 5G NR (New Radio), ktorý má byť nástupcom sietí 4G. Len pár mesiacov predtým najväčší výrobca modemov pre mobilné zariadenia, Qualcomm, predstavil prvý komerčný 5G modem.

Pozrite siJe to konečne tu! Štandard 5G schválený!

https://www.youtube.com/watch?v=ZxvQLe4yDvg

Najnovšie sa 5G NR približuje komerčnej prevádzke ešte rýchlejšie. Kým doteraz sa hovorilo o roku 2020, vďaka partnerstvu Qaulcommu a mnohým výrobcom a operátorom sa môžeme dočkať 5G už budúci rok.

Qualcomm Technologies totiž podpísal zmluvu s 18 svetovými operátormi (AT&T, British Telecom, China Telecom, China Mobile, China Unicom, Deutsche Telekom, KDDI, KT Corporation, LG Uplus, NTT DOCOMO, Orange, Singtel, SK Telecom, Sprint, Telstra, TIM, Verizon, Vodafone Group) a 19 výrobcami mobilných zariadení na dodávke nových modemov Snapdragon X50 5G.

Pozrite siNokia predstavila ReefShark. Operátorom umožní stavať siete 5G

https://www.youtube.com/watch?v=LAh2_HRKEiQ

Vďaka tomu budú môcť operátori testovať svoje budúce komerčné siete už tento rok, aby boli pripravené na budúcoročné spustenie. Pôjde ale pravdepodobne iba o lokálne siete pre účely širšieho testovania podobne, ako tomu bolo pri nástupe 3G či 4G sietí.

Zároveň výrobcovia ako ASUS, Fujitsu Limited, Fujitsu Connected Technologies Limited, HMD Global, HTC, Inseego/Novatel Wireless, LG, NetComm Wireless, NETGEAR, OPPO, Sharp Corporation, Sierra Wireless, Sony Mobile, Telit, vivo, Wingtech, WNC, Xiaomi či ZTE dostanú od Qualcommu prvé 5G modemy pre mobilné zariadenia, aby mohli postupne vznikať prvé smartfóny, modemy či tablety s podporou 5G NR sietí. Tie majú byť k dispozícii už od budúceho roka.

Všimli ste si, že medzi výrobcami chýbajú niektoré zvučné mená biznisu? Napríklad taký Apple či Huawei, ktorý si čipy vyrába sám, ale napríklad aj Samsung, ktorý má však s Qualcommom uzavrenú špeciálnu zmluvu na vývoji a výrobe podobných čipov pre 5G.

Pozrite siČo je nového v 5G, 100x rýchlejšej sieti oproti 4G?

Môžme však predpokladať, že už koncom tohto roka sa objavia prvé smartfóny, ktoré 5G NR ponúknu, hoci ich využitie bude veľmi obmedzené. IFA 2018 istotne prinesie prvé takéto lastovičky. Prvý ekosystém postavený na Snapdragon X50 ale uvidíme už počas blížiacej sa výstavy MWC 2018 v Barcelone koncom tohto mesiaca.

Keďže medzi operátormi sú aj materské spoločnosti dvoch slovenských operátorov, môžeme očakávať, že vďaka nášmu malému trhu sa 5G dočkáme skôr, ako mnohé veľké krajiny sveta. Od 5G sa pritom očakáva, že nebude len pre mobilné zariadenia, ale aj internet vecí, náhrada káblového internetu či pre HMD zariadenia ako VR/AR okuliare.

ZDROJ | 3GPP

ZdrojQualcomm,Qualcomm

Komentáre k článku