5G na dosah – Samsung predstavil Exynos Modem 5100 pre nové siete

ZDROJ | Samsung

Juhokórejský elektronický gigant Samsung patrí aj k lídrom vo vývoji technológií pre mobilné siete najnovšej generácie 5G (tak, ako minimálne pri dvoch predošlých). Problémom pri rozbiehaní nových generácií mobilných technológií sú však hlavne terminály – teda mobily/smartfóny, modemy, routre a ďalšie koncové zariadenia.

Prvý podľa štandardov

Kým technológie samotné v laboratórnych a poloprevádzkových podmienkach  fungujú perfektne, demonštrovať ich na účastníckych zariadeniach prevážaných v dodávke, alebo veľkosti minimálne krabice od topánok, sa hodí len na technologické výstavy.

ZDROJ | Samsung

Dostať príslušnú technológiu do vreckových smartfónov vyžaduje predovšetkým dostupnosť príslušných čipov. A práve to sa podarilo splniť Samsungu, ktorý 15. augusta predstavil nový modem Exynos 5100 podporujúci siete 5G. Hoci Qualcomm uviedol svoj prvý 5G modem na čipe Snapdragon X50 už skôr, nebol to ešte plne kompatibilný hardvér.

Pozrite siQualcomm si začína plniť sen o 5G

5G modem od Samsungu je prvým čipom tohto druhu v rámci mikroelektronickej branže, ktorý je plne v súlade s normami 3GPP.

Samsung oznámil, že Exynos Modem 5100 je prvým sériovo vyrábaným 5G modemom, ktorý je plne kompatibilný so špecifikáciou Release 15 od 3GPP (3rd Generation Partnership Project) pre technológiu 5G New Radio (5G-NR).

ZDROJ | Samsung

Modem postavený na výkonnej 10 nanometrovej technológii FinFET, podporuje aj staršie generácie mobilných dátových komunikácií, pričom všetky sú integrované v jedinom čipe.

Pozrite siĎalšiu z „prvých 5G sietí“ spustil Ooredoo v Katare

Jednočipový modem s podporou multimódovej komunikácie, ktorá zabezpečuje vysokú efektivitu prenosu dát, ušetrí aj množstvo energie. To sa priaznivo podpíše na výdrži batérie budúcich zariadení.

Vyššie pásma pre vyššie rýchlosti

Exynos Modem 5100 podporuje spektrá v pásme pod 6GHz, aj mmWave špecifikované v štandarde 3GGP 5G. Zároveň podporuje aj staršie siete 2G (GSM/EDGE, CDMA), 3G (WCDMA, TD-SCDMA, HSPA) a 4G (LTE, LTE-A).

Pre siete 5G, aj 4G používa modem agregáciu 8 nosných frekvencií (8 CA,  8 Carrier Aggregation) pre downlink, čiže súčasný prenos dát smerom k používateľovi na 8 kanáloch.

Pre uplink dokáže modem pre 5G aj 4G využiť agregáciu 2 CA. Zároveň disponuje technológiou MIMO 4×4, čiže súčasný vstup a výstup na 4 pripojeniach. V pásmach sub-6 GHz je použité kódovanie do 256 QAM a v pásme milimetrových vĺn do 64 QAM.

Pozrite siAnténa mmWave pre smartfóny 5G znamená technologický míľnik

Rýchlosti rastú s vyššími frekvenciami, ale aj v pásmach pod 6 GHz sú vyššie ako pri dnešných technológiách 4G. Modem poskytuje maximálnu rýchlosť downlinku do 2 Gbit/s v pripojeniach 5G v pásmach sub-6 GHz, ale až 6Gbit/s v pásmach mmWave.

Predstavuje to zhruba 1,7x a 5x vyššie rýchlosti oproti dnešným sieťam 4G (LTE-A). Vylepšené budú aj parametre pre 4G, kde môže downlik dosiahnuť až 1,6 Gbit/s. To je výhodou, vzhľadom na to, že prvá generácia 5G zariadení bude využívať súčasnú infraštruktúru.

https://www.youtube.com/watch?v=_wj5Yqza178

Vysokorýchlostné dátové prenosy v mobilných sieťach 5G s nízkou latenciou budú znamenať nielen prínos pre používateľov smartfónov, tabletov a ďalších mobilných zariadení, ale aj pre systémy s umelou inteligenciou, vrátane autonómnych áut. K tomu pridajme nové typy aplikácií ako 8K UltraHD video, holografia, superrealistická vrtuálna realita a pod., ktoré sa na nové prenosové siete „nabalia“ a môžeme tušiť, že budúcnosť klope na dvere.

Nový 5G modem má byť k dispozícii do konca roka 2018, čo korešponduje s očakávaním nových zariadení v priebehu roku 2019.

ZdrojSamsung

Komentáre k článku