5G hotspoty už tento rok, 5G mobily v roku 2019, sľubuje Qualcomm

ZDROJ | Qualcomm

Demonštrovať funkčnosť novej 5G technológie na laboratórnych „polotovaroch“ v pomerne veľkých krabiciach je tou ľahšou časťou vývoja. Druhá vec je dostať túto technológiu do bežných smartfónov a USB modemov.

Pre gigabitové rýchlosti vzduchom

Veci sa však hýbu správnym smerom. Krátko po nedávnom ohlásení nového modemu Exynos Modem 5100 od Samsungu, prichádza s novinkami aj americký Qualcomm.

Popredný výrobca čipov pre mobilné technológie oznámil, že vyvinul „vlajkovú mobilnú platformu“ novej generácie pre 5G smartfóny. Má kombinovať jeho modem Snapdragon X50 so zatiaľ nespresneným čipom vyrobeným pomocou 7-nanometrovej technológie.

Pozrite si5G na dosah – Samsung predstavil Exynos Modem 5100 pre nové siete

Qualcomm očakáva, že táto nová, zatiaľ nepomenovaná platforma sa objaví v prémiových smartfónoch, pričom ostáva otvorená možnosť, že mobilné hotspoty sľúbené na koniec roka 2018, budú používať inú čipovú sadu.

ZDROJ | Qualcomm

Qualcomm už koncom roku 2017 predstavil modem Snapdragon X50, schopný pracovať s 5G technológiou, a moduly „5G ready“. Tie sú určené pre 5G zariadenia úvodnej fázy. Snapdragon X50 sľubuje rýchlosť downlinku až 5 gigabitov za sekundu, s oneskorením 1-2 milisekundy. Je to radikálny skok oproti modemom 4G v súčasných smartfónoch a zariadeniach.

Pozrite siQualcomm si začína plniť sen o 5G

Pre porovnanie, nový Exynos Modem 5100 od Samsungu „potiahne“ dáta rýchlosťou až 6 Gbit/s (v pásmach mmWave) a je predpoklad, že v budúcnosti sa objaví ešte výkonnejší hardvér.
Qualcomm aktuálne uviedol, že čipová sada Snapdragon 855 postavená na 7 nm výrobnom procese poskytne lepší výkon, nižšiu spotrebu a tým aj lepšiu výdrž batérie a podporu umelej inteligencie. K dispozícii má byť začiatkom roku 2019.

Detaily až v závere roku

Povesti okolo neohláseného Snapdragonu 865 pritom tvrdia, že spoločnosť Qualcomm sa rozhodla 5G Snapdragon 855 z neznámych dôvodov opustiť. Na druhej strane výkonný riaditeľ spoločnosti Lenovo na začiatku augusta povedal, že spoločnosť bude používať Snapdragon 855 v „prvom 5G mobilnom telefóne na svete“, uviedol portál Venture Beat.

Podľa iných zdrojov (napríklad portálu GizChina) by mohlo dôjsť k premenovaniu Snapdragon-u 855 na Snapdragon 865. Dôvodom majú byť nejasnosti, ktoré by mohli vzniknúť medzi odberateľmi kvôli existencii Snapdragon-u 850, čo je CPU zameraný na prenosné počítače a tablety s OS systémom Microsoft Windows.

Anténa mmWave od Qualcommu a modem X50 umožnia mobilným zariadeniam dosiahnuť impozantné 5G rýchlosti a zároveň maximálnu miniaturizáciu.ZDROJ | Qualcomm

Či to už bude 855, alebo 865, zdá sa, že tento procesor bude nasadený v prvých 5G hotspotoch, zatiaľ čo 5G smartfóny budú využívať skôr novú nepomenovanú platformu. Je pravdepodobné, že novší čip bude mať optimalizovanú energetickú spotrebu a lepší bezdrôtový výkon, čo ho bude favorizovať pre použitie v nových zariadeniach.

Pozrite siAnténa mmWave pre smartfóny 5G znamená technologický míľnik

Qualcomm tvrdí, že vzorky čipov tejto nepomenovanej platformy v súčasnosti distribuuje zákazníkom. Očakáva, že platforma umožní vyvinúť prémiové mobilné zariadenia s novými intuitívnymi vlastnosťami, schopné spolupracovať s umelou inteligenciu, s veľkou výdržou batérie a zaujímavou výkonnosťou.

Podrobnosti o novej platforme bude firma prezentovať až v štvrtom štvrťroku roku 2018 a nové smartfóny ju budú mať „pod kapotou“ v prvom polroku 2019.

ZdrojVB

Komentáre k článku