50 miliónov účtov v ohrození – Facebook čelí masívnemu úniku dát

Najväčšia sociálna sieť na svete zažíva tento rok krušné chvíle. Vyvrcholením môže byť najnovší únik dát, za ktorým stojí hackerský útok. Viac ako 50 miliónov Facebook účtov je v ohrození.

Hackeri ukradli Facebooku prístupové kódy, ktoré im umožňujú prihasiť sa k viac ako 50 miliónom používateľských účtov. Ide o najväčší únik dát v histórii tejto spoločnosti.

Napriek tomu, že kauza zo začiatku tohto roku sa týkala 87 miliónov účtov, vtedy išlo o analytickú firmu Cambridge Analytica, ktorá mala prístup k údajom o profile. V prípade hackerského útoku môže ísť o oveľa citlivejšie informácie.

ZDROJ | Facebook

Pozrite siFacebook vo Veľkej Británii možno dostane najvyššiu možnú pokutu

Chyba, ktorá spôsobila zraniteľnosť systému, súvisela s funkciou „View As“ (Zobraziť Ako), ktorá umožnila používateľom sa pozrieť, ako vyzerá ich profil z pohľadu druhého používateľa. Problémom bolo, že si takto mohli pozrieť váš verejný profil aj tí, ktorí vás nemali pridaného v priateľoch.

Spoločnosť sa po úniku vyjadrila, že musí preveriť, či sa útočníkom podarilo ukradnuté dáta zneužiť alebo či sa im podarilo ukradnúť citlivé informácie. Problémom ostáva, že spoločnosť neidentifikovala útočníkov a ani nemá presné informácie o ich lokalite.

Zakladateľ Facebooku, Mark Zuckerberg, sa vyjadril, že situácia je veľmi vážna a súčasťou napadnutých účtov bol aj ten jeho. O prípade boli informované aj bezpečnostné zložky ako FBI, United States Department of Homeland Security alebo Data Protection Commission v Írsku.

ZDROJ | Facebook

Pozrite siZabávač John Oliver trefne vystihol Facebook

Facebooku sa podarilo resetovať digitálne kľúče k 50 miliónom účtov a ďalších 40 miliónov bolo reštartovaných preventívne. Pokiaľ sa musíte znovu prihlásiť do svojich účtov na Facebooku, znamená to, že sa reštart týka aj vás. Neznamená to, že si musíte zmeniť heslo, keďže k tomu hackeri prístup nemali. Spoločnosť Facebook zároveň dočasne vypla funkciu „View As“.

Uvidíme, ako sa situácia ďalej vyvinie a či sa Facebooku podarí odhaliť dôsledky tohto úniku. Nedostatočná bezpečnostná ochrana ukazuje, aký musíme byť opatrní pri publikovaní dát na internete. Zároveň najbohatšie korporácie by mali dávať väčší dôraz na ochranu dát, ktoré bývajú čím ďalej, tým viac v ohrození.

ZdrojReuters,Facebook

Komentáre k článku