5 vecí, na ktoré sa môžeme tešiť na CES 2015

Už o pár dní v americkom Las Vegas otvorí svoje brány jedna z najväčších svetových výstav spotrebnej elektroniky – CES (Consumer Electronics Show). Hoci oficiálne otvorenie je naplánované až na 6.januára, o novinkách sa čo-to dozvedáme už teraz aj preto, že pár dni vopred (4.1.2015) na výstavisku štartuje CES 2015 pre odbornú verejnosť. Práve v týchto dňoch môžeme očakávať najväčší nátresk noviniek. Na čo sa môžeme tešiť?

 

1. Ultra HD

Podobne, ako v minulom roku, aj na tohtoročnom CES-e bude Ultra HD (makretingovo označované ako 4K) vykúkať z každej strany. Už ale nepôjde len o top-end zariadenia, ale Ultra HD sa dostane do cenovo dostupnejších zariadení (TV, notebooky, All-I-One…). Aby nechýbal aj obsah, Ultra HD rozlíšenie ponúkne omnoho viac fotoaparátov a videokamier, ako doteraz.

 

2. Smart domácnosť

CES je známy aj tým, že na výstavisku nájdete nielen mobilné a IT zariadenia, ale aj najrôznejšie technologické vychytávky pre domácnosti. CES 2015 bude tak aj o tomto segmente, ktorý prinesie ešte viac smart funkcií pre chladničky, práčky, rúry či iné zariadenia do domácnosti s komplexnejším vzájomným prepojením. Samozrejme bezdrôtovo.

 

3. Virtuálna realita

CES 2015 má priniesť aj niekoľko chuťoviek z virtuálneho sveta. Okrem toho, že sa očakáva oficiálne predstavenie komerčných okuliarov od Oculus, nemožno opomenúť ani Samsung s jeho minuloročnými pokusmi s virtuálnou realitou. Snáď to nedopadne v komerčnej sfére vitruálnej reality rovnako, ako s 3D…

 

4. Nositeľná elektronika

Aj vďaka Bluetooth 4.2 bude na CES 2015 pretlak najrôznejších nositeľných elektronických „pomocníkov“. Tzv. wearables a IoT (Internet of Things) sú tu už dlhšie, no na CES 2015 ich bude ešte viac, ako doteraz. Sami sme zvedaví, s čím všetkým prídu a prekvapia pokojne aj malí výrobcovia.

 

5. Auto autá

CES 2014 priniesol niekoľko noviniek v oblasti automobilizmu. CES 2015 ich však prinesie ešte viac. Je viac ako isté, že s plne alebo aspoň čiastočne autonómnymi automobilmi prídu nielen giganti automobilizmu, ale napríklad aj taký Google so svojim už známym výtvorom. Rovnako môžeme očakávať oveľa väčšiu mieru prepojenia mobilných zariadení so systémami v automobiloch. Je sa proste na čo tešiť. Aspoň po tej technickej stránke.

 

 

Aby ste mali predstavu o CES, tu je stručná infografika z minuloročnej výstavy CES 2014:

CES 2014

Foto: CEA

Komentáre k článku