6 top high-tech ekologických automobilov zo Ženevy

Asi každý milovník áut vie, že počas autosalónu v Ženeve predstavia výrobcovia svoje najväčšie tromfy pre tento rok. Inak tomu nebolo ani tento rok. Poďte sa teda spolu s nami pozrieť na 6 najlepších high-tech áut, ktoré boli počas tejto výstavy predstavené.

Pozrite siTesla Motors má problém, v Chorvátsku rastie konkurent Rimac Automobili

Pininfarina H2 Speed

Ženeva je miesto kde každoročne predstaví množstvo výrobcov svoje najodvážnejšie koncepty. Jedným z nich je určite superšport Pininfarina H2 Speed. Tento zázrak, ktorý sa viac ako na cesty hodí na okruhy je poháňaný vodíkom, takže produkuje nulové emisie.

Pininfarina H2 Speed 01
ZDROJ | Autoweek

Aj napriek tomu je H2 schopný dosiahnuť rýchlosť 290 km/h a stovkou si to bude uháňať už za 3,4 sekundy od štartu. Cena zatiaľ uvedená nebola, ale je jasné, že ak sa do sériovej výroby H2 Speed dostane, nebude to lacné auto. Dizajnérske štúdio Pininfarina totiž uviedlo, že plánuje vyrobiť maximálne desať kusov tohto unikátneho auta.

Rimac Concept_One

O tomto aute ste už možno počuli niekoľkokrát. Za jeho tvorbou stojí malá chorvátska rodinná automobilka a Concept_One bol verejnosti ukázaný už viackrát. Až v Ženeve však automobilka ukázala produkčnú verziu svojho superšportového elektromobilu.

Rimac Automobili Concept_One 34
ZDROJ | Rimac Automobili

Concept_One je skutočný športovec, ktorý vďaka štyrom samostatným elektromotorom dokáže uháňať rýchlosťou viac ako 350 km/h. Ak by vám však ani to nestačilo Rimac predstavil aj Concept S, čo je ešte agresívnejšia verzia Concept_One. „Esko“ je ľahšie a výkonnejšie.

DS E-Tense

Prémiová značka Citroenu, DS predstavila počas autosalónu koncept DS E-Tense, ktorý má v pláne ohroziť autá ako Audi R8, alebo dokonca BMW i8. Ako prezrádza aj názov konceptu, DS E-Tense sa bude spoliehať na elektromotor, ktorý mu poskytne výkon 402 PS.

DS E_Tense 01
ZDROJ | Citroen

Jeho Li-Ion batérie poskytnú tomuto agresívne vyzerajúcemu elektromobilu dojazd na úrovni 310 km. Zaujímavosťou je, že auto nemá zadné okno. Dizajnéri sa totiž rozhodli využiť kamery, ktoré budú monitorovať, čo sa deje za vami.

Nissan IDS – Inteligent Driving System Concept

Aj keď IDS od Nissanu nie je až takou novinkou a automobilka svoj koncept pre autonómne vozidlá predstavila verejnosti už počas autosalónu v Tokiu, ani na autosalóne v Ženeve tento koncept nechýbal. Nissan IDS je plne elektrickým autom, ktoré sľubuje dojazd na úrovni 300 km. O energiu sa v jeho prípade stará batéria s kapacitou 60 kWh.

https://youtu.be/h-TLo86K7Ck

IDS ukazuje ako by sme mohli cestovať v budúcnosti. V momente ak vodič zvolí autonómnu jazdu, volant sa automaticky zasunie do palubnej dosky a objaví sa veľký monitor, ktorý zobrazuje všetky parametre danej cesty. Nissan tvrdí, že do roku 2020 bude väčšina jeho vozidiel vybavená určitou formou autonómneho riadenia.

Morgan EV3

Ako to dopadne ak sa staré spojí s novým? Presne takto. Morgan EV-3 bude totiž prvým plne elektrickým vozidlom tejto automobilky. Model EV-3 bude mať dizajn známy z trojkolky Morgan, ale o jeho pohon sa bude starať elektromotor.

https://youtu.be/MUsE4rkfzkc

Auto s hmotnosťou menej ako 500 kg bude schopné na jedno nabitie prejsť čisto elektricky 240 km. Novo starý Morgan EV3 by sa mal do produkcie dostať v poslednom štvrťroku 2016, pričom jeho cena bude na úrovni 40 000 USD.

Hyundai IONIQ

Aj keď toto auto nie je superšportom, pravdou však je, že Hyundai chce pomocou svojho nového hybridného modelu IONIQ siahnuť na popredné miesta v predaji hybridných vozidiel. Kompaktné vozidlo bude dostupné ako čistý elektromobil, tak aj ako hybrid a plug-in hybrid. Takúto kombináciu zatiaľ nikto neponúka.

IONIQ.ico
ZDROJ | Hyundai Motor

IONIQ nebude používať batérie Li-Ion, ako v súčasnosti väčšina elektromobilov, ale výrobca, s odvolaním na vyššiu bezpečnosť, siahol po Li-Pol batériách. Kapacita batérie bude 28 kWh, čo by malo IONIQ stačiť na 250 km čisto elektrickej jazdy.

 

 

Komentáre k článku