4ka ako prvá spúšťa VoLTE, teda volania pomocou LTE

Štvrtý slovenský operátor ako prvý spustil možnosť volania pomocou technológie VoLTE, ktorá prináša niekoľko výhod oproti aktuálnym technológiám.

4ka pri budovaní svojej LTE siete využíva technológie od spoločnosti ZTE a už v prvej polovici tohto roka uviedla, že je pripravená na nasadenie tejto technológie do praxe.

4ka-volte-tb_08

Dnes sa tak stalo a operátor oficiálne sprístupnil možnosť telefonovania cez LTE. Operátor má túto technológiu implementovanú vo všetkých svojich staniciach.

Nová technológia prináša hneď niekoľko zaujímavých výhod. Tou prvou je rýchlejšie prepojenie samotného hovoru, ktoré sa v prípade VoLTE vykoná za menej ako dve sekundy. Pri bežnej mobilnej sieti takéto prepojenie hovoru trvá 7 až 10 sekúnd.

4ka-volte-tb_01

Samozrejme používatelia tejto technológie pocítia aj výrazný nárast kvality samotných hovorov. Tie sú totiž prenášané prostredníctvom LTE siete a v HD kvalite.

Okrem toho je v prípade VoLTE rýchlejšie aj posielanie SMS správ medzi používateľmi, ktorí sú v tejto sieti pripojení. Preposlanie SMS trvá menej ako dve sekundy, je teda takmer okamžité.

4ka-volte-tb_03

Veľkou výhodou, ktorá je základným rozdielom oproti volaniu v klasickej GSM sieti je to, že počas hovoru ostáva telefón pripojený v LTE sieti. Samotný hovor totiž ide separátnym LTE kanálom.

Počas hovoru teda môžete bez problémov dátovať a využívať služby spojené s dátovými prenosmi, čo v prípade GSM siete, kde sa počas hovoru telefón prepne na 2G sieť možné nie je.

4ka-volte-tb_04

V budúcnosti prinesie VoLTE na podporovaných telefónoch aj možnosť videotelefonovania prostredníctvom LTE siete (ViLTE). Všetky dáta prenesené prostredníctvom VoLTE za účelom uskutočnenia hovoru pritom nie sú účtované z predplateného dátového balíku.

Ak by ste si chceli službu VoLTE aktivovať, môžete tak učiniť prostredníctvom zákazníckej linky operátora 950. Samotná aktivácia bude trvať 24 hodín a o jej vykonaní budete informovaní prostredníctvom SMS.

4ka-volte-tb_02

Na overenie toho, či sa aktuálne nachádzate v pokrytí VoLTE a či ste v sieti VoLTE zaregistrovaní slúži skrátené telefónne číslo #123.

Okrem toho niektoré podporované zariadenie informujú o tom, že práve ste v sieti s VoLTE aj pomocou ikony „HD“ vedľa sily signálu.

4ka-volte-tb_09

Zatiaľ je však na trhu veľmi málo smartfónov s podporou tejto technológie. Aktuálne sa jedná o smartfón ZTE Blade V770. Neskôr by však mali pribudnúť aj iné smartfóny.

Operátor aktuálne testuje upravenú verziu firmvéru pre Huawei P9 a Sony Xperia Z5. Upravené verzie firmvéru by sa mali objaviť čoskoro na stránke operátora 4ka.

ZdrojTECHBOX

Komentáre k článku