4+4 pre Sony Xperia Z – Aké sú naše prvé dojmy z novej vlajkovej lode?

Sony Xperia Z sa svetu ukázala len nedávno na svetovej výstave CES 2013 v americkom Las Vegas. Po pár dňoch k nám dorazila na krátke zoznámenie a tak sme stihli vyskúšať jej hlavné funkcie a hlavne ju nafotiť z každého uhla a vytvoriť množstvo screenshotov, ktoré si môžete pozrieť v galérii pod článkom. Čím nás stihla potešiť a naopak čím nasr…diť?

Sony Xperia Z 

POZRITE SI:

4+4 pre Ubuntu Phone OS – Naozaj budeme mať z telefónov stolné počítače?

4+4 pre TECHBOX.sk – Čo vám ponúka náš portál?

4+4 pre HTC Butterfly – Čo prinesie prvý smartfón s Full HD displejom?

4+4 pre Lenovo ThinkPad T430u: Čo ponúkne prerastený Ultrabook?

A ďalšie…

 

+ Full HD DISPLEJ

Sony Xperia Z nie je jediným smartfónom z výstavy CES 2013 s 5-palcovým Full HD displejom, teda extrémnym množstvom pixlov na štvorcový palec (443 PPI). Je však prvým, ktorý sme mali možnosť vidieť naživo. Navyše je vybavený technológiou Mobile BRAVIA Engine 2, ktorá mu dodáva krajšie podanie farieb, lepší kontrast a redukciu šumu pri prezeraní videa a fotografií. Okrem toho je nad displejom špeciálna vrstva OptiContrast pre zníženie odrazov svetla. Pocity z displeja sú jednoducho úžasné. 

 + FOTOAPARÁT

Sony je známe aj výrobou špičkových kompaktov, ktoré vybavuje čoraz väčším množstvom technológií a vylepšení. V smartfóne Xperia Z je tak osadený úplne nový Exmor RS senzor s rozlíšením 13 Mpx a šošovkou so svetelnosťou f/2,4. Zároveň je prvým smartfónom značky, ktorý natáča videá s použitím HDR (High Dynamic Range), samozrejme vo Full HD rozlíšení s cca 18 Mbps dátovým tokom pri 30 fps a v MP4 formáte. Absolútnym prekvapením je predná 2 Mpx webkamera, ktorej schopnosti videa sú rovnako úžasné, ako zadného fotoaparátu – Full HD video atď. Aj webkamera je disponuje Exmor RS čipom a HDR!

 + ODOLNOSŤ VOČI VODE

Hoci je novinka pomerne veľká, v ruke sa drží vďaka svojmu dizajnu celkom pohodlne. Vychytávkou posledných modelov Xperia je však odolnosť voči ošpliechaniu vodou a teda i odolnosť voči prachu a vlhkosti. Neznamená to síce, že sa s týmto modelom môžete potápať, či brázdiť púštne duny, no na krátku chvíľu prežije ponor do vody na umytie od prachu či iných nečistôt. Priznajte sa, koľko krát by sa vám podobná vymoženosť zišla?

 + VÝKON

Nedalo mi to a do Xperie Z som nainštaloval aj dva z najznámejších benchmark testerov, hoci tento kúsok nebol ešte finálnym predajným modelom. V prípade Quadrant Standard si novinka nahromadila 7 524 bodov v prvom teste a 7 903 v druhom. AnTuTu Benchmark 3.0.3 ohodnotil novinku na 14 105 a 15 432, čo jej dáva 5. miesto v rebríčku AnTuTu, pričom upozorňujem ešte raz, že sa nejednalo o finálny kúsok. Po doladení určite pokorí súčasné top smartfóny ľavou-zadnou, otázne je, ako sa popasuje s tými, ktoré čoskoro dorazia z CESu. Potešila ma Správa spotreby a režim STAMINA, vďaka ktorej je po pár minútach nastavení možné celkom ušetriť batériu.

 Sony Xperia Z

 – MATERIÁL

To nemyslí Sony vážne! Za cenu na úrovni Apple iPhone 5 mám dostať rovnako hrozný preleštený dizajn?! Nemyslím tým spracovanie, to je špičkové, no lesklý povrch zadnej strany je rovnako lesklý, ako tej prednej. Keby bol aspoň z rovnako odolného skla, ale ani to nie je! Po pár chvíľach v rukách vyzerala Xperia Z, akoby som ju používal pri jedení homára alebo poriadne mastného hamburgera. Toto jej odpustí azda len masochista, ktorý sa bude potrebovať pochváliť superšpicaperfektným telefónom. Krásny povrch si teda užijete len pri pozeraní reklamy (všimnite si na videách, ako Xperiu Z pre istotu otáčajú v rukách…), na fotkách a pri kúpe po prvom vybalení z krabice.


 

 – KRYTY A KRYTY

Tzv. OmniBalance dizajn je krásny, čistý, minimalistický. To treba uznať, no práve toto malo za následok množstvo kompromisov. Všade sú totiž kryty. Kryt microUSB, kryt microSDHC karty a hlavne, kryt je ešte aj na 3,5 mm audio konektore! Pri zapojení slúchadiel a nabíjaní zároveň už OmniBalance dizajn neexistuje. Kryty na gumených úchytoch trčia ako nepodarené uši. Zároveň sú aj nepraktické, veď nabíjať Xperiu Z bude človek každý deň a tí, ktorí často počúvajú hudbu asi radšej kryt audio konektora odtrhnú. Pod nejakým krytom však mohla byť aj hardvérová spúšť fotoaparátu, tú totiž na pravej strane telefónu nenájdete vôbec.

Sony Xperia Z

 – BATÉRIA

2 330 mAh batériu nepovažujem za zásadné mínus, no vzhľadom na veľkosť tela (139 x 71 x 7,9 mm) mohla byť aj väčšia. Veď o pár milimetrov väčší GALAXY Note II ponúka o cca 1 000 mAh väčšiu kapacitu. Vďaka Správe spotreby s funkciou STAMINA je však možné aj z takejto batérie vyžmýkať dvojdňovú výdrž, no s obmedzenejším používaním.

 

 – CENA

Cena môže byť pre mnohých zásadným mínusom. Xperia Z určite nebude masovka a ani by sa v tejto pozícii necítila dobre, no 649 € za ňu nedá ktokoľvek. Majitelia iPhonov teda určite nie, veď nemá iOS a ani nahryznuté jabĺčko na zadnej strane, no a tí ďalší z nás zvážia možnosti, ktoré trh v apríli-máji ponúkne.

 

 

Foto: TECHBOX

Komentáre k článku