4+4 pre Samsung GALAXY S4 – Aké sú plusy a mínusy novej vlajkovej lode?

Samsung len včera v noci oficiálne predstavil to, na čo mnohí čakali so zatajeným dychom, hoci už dlho tušili, čo bude nová vlajková loď obsahovať. Niektoré predpoklady sa naplnili, zďaleka však nie na 100%. Samsung GALAXY S4 prináša niekoľko vylepšení a noviniek, ktoré jej konkurencia môže ticho závidieť. Čo sú však hlavné plusy a mínusy tohto v súčasnosti najnovšieho high-end smartfónu sveta.

 

POZRITE SI:

4+4 pre Nikon COOLPIX A, alebo čo prinesie prvý kompakt s veľkým čipom?

4+4 pre HTC One – Vlajková loď zamieri aj na Slovensko, poteší nás?

4+4 pre BlackBerry Q10 – Zachráni QWERTY novinka upadajúcu značku?

4+4 pre Sony Xperia Z – Aké sú naše prvé dojmy z novej vlajkovej lode?

A ďalšie…

Samsung GALAXY S 4

POZRITE SI: RECENZIA Samsung GALAXY S4 – nástupca je opäť lepší

+ HARDVÉR

Hoci Samsung na tlačovke neoznámil dve verzie svojho hardvéru v GALAXY S4, v technických špecifikáciách sa objavila informácia o 4-jadrovom procesore s taktom 1,9 GHz, ktorý dorazí aj na Slovensko. Napriek tomu aj tak patrí medzi top smartfóny na svete. Vyššia výbava totiž ponúkne 8-jadrový procesor Exynos s taktom 1,6 GHz. 2 GB RAM a výkonná grafika sú samozrejmosťou aj u konkurencie, no tá nemá podporu všetkých LTE sietí ako GALAXY S4.

+ Full HD DISPLEJ

Samsung je známy svojimi AMOLED displejmi s výbornou farebnosťou (hoci občas až prehnanou s krajšou realitou). Super AMOLED displej v GALAXY S4 má uhlopriečku 4,99” a rozlíšenie Full HD čo predstavuje 441 PPI. Je ukrytý pod Gorilla Glass 3 sklíčkom a je ho možné ovládať aj v rukaviciach! Doteraz to umožňovali len novšie modely Lumie od Nokie.

Samsung GALAXY S 4

+ VYŠPERKOVANÝ ANDROID

So starším Androidom 4.2 sa Samsung poriadne vyhral a v GALAXY S 4 ponúkne obrovské množstvo funkcií a aplikácií, ktoré v konkurenčných modeloch nenájdete. Za zmienku určite stoja funkcie ako AirView, Smart Scroll, Air Gesture, Smart Pause, S Voice Drive, S Translator atď. Všetky ich nájdete v článku z nočného predstavenia.

+ FOTOAPARÁT

Foťák novinky má „bežných“ 13 Mpx a 2 Mpx webkameru, no aj tu sa Samsung poriadne vyhral s detailmi a funkciami. Opäť sú vo svete smartfónov absolútnymi novinkami funkcie ako Dual Camera či Drama Shot. Zaujímavé sú však i ďalšie ako Eraser a Sound & Shot. Aj o týchto funkciách sme viac písali v nočnom článku. Každopádne aj foťák s Full HD videom má tak čo ponúknuť naviac oproti konkurencii, no uvidíme, ako bude fotiť a natáčať v praxi.

Samsung GALAXY S 4

– DIZAJN

Prečo Samsung, prečo?! To naozaj nie je možné vytvoriť niečo iné ako to, čo tu máme už druhý rok? Na mysli máme celkový dizajn novinky, ktorá sa od minuloročného modelu GALAXY S III či GALAXY Note II (a mnohých ďalších modelov série GALAXY) odlišuje len v maličkých detailoch. Škoda. Aj keď v skutočnosti je Samsung GALAXY S4 veľmi atraktívny smartfón, nezaprie svoju podobnosť s predchodcom. Uvítali by sme už niečo nové.

– MATERIÁL

Ďalšie mínus, ktoré je spôsobené „rovnakosťou“ série GALAXY. Plast. Hoci je GALAXY S4 vďaka nemu omnoho ľahší, ako pri použití kovu či skla, stále je to plast, ktorý mnohým prekáža a neponúkne pocit prémiových materiálov. Za cenu 669 € by si budúci majiteľ zaslúžil aj luxusnejšie materiály. Výhodou tela je aspoň to, že zadný kryt je vymeniteľný a môžete si dopriať napríklad praktickú novinku S View Cover.

Samsung GALAXY S 4

– CENA

Prekvapením je, že Samsung počas tlačovky nezverejnil cenu. Rovnako sa neobjavila ani v oficiálnej tlačovej správe s našou lokalizáciou. Nám sa však podarilo zistiť, že by sa mal Samsung GALAXY S4 začať na Slovensku predávať za 669 € (16 GB verzia). Boli by sme radšej, keby S4 podliezol 600-eurovú hranicu.

 

– BATÉRIA

Menším sklamaním je batéria, ktorá má kapacitu 2 600 mAh. Je to viac, ako konkurencia, no v o trošku väčšej placke (GALAXY Note II) je o 500 mAh ešte väčšia. Žeby už pár milimetrov Samsung v útrobách telefónu nenašiel? Veď mohol byť o milimeter hrubší, to by azda nikomu neprekážalo. A výdrž by bola bez najmenších problém viac ako 24 hodín a konkurenciu by absolútne rozvalcovala!

Samsung GALAXY S 4

Foto: Samsung

Komentáre k článku