4+4 pre BlackBerry Q10 – Zachráni QWERTY novinka upadajúcu značku?

Kanadská spoločnosť RIM (Research In Motion) to nemala v posledných rokoch vôbec ružové. Nástup špičkových smartfónov znamenal, že záujem o klasické biznis zariadenia klesal. Klesal aj kvôli tomu, že modely BlackBerry nedosahovali všestrannosť, ako konkurencia a výkonovo za nimi poriadne zaostávali. Našťastie si svojich verných zákazníkov udržali a ešte väčším šťastím sa po mesiacoch utajovania a odhaľovania objavili dva úplne nové modely – Q10Z10. Q10 je tým „pravejším“ BlackBerry, čo teda prinesie a čo mu chýba?

 BlackBerry Q10

POZRITE SI:

4+4 pre Sony Xperia Z – Aké sú naše prvé dojmy z novej vlajkovej lode?

4+4 pre Ubuntu Phone OS – Naozaj budeme mať z telefónov stolné počítače?

4+4 pre TECHBOX.sk – Čo vám ponúka náš portál?

4+4 pre HTC Butterfly – Čo prinesie prvý smartfón s Full HD displejom?

4+4 pre Lenovo ThinkPad T430u: Čo ponúkne prerastený Ultrabook?

A ďalšie…

 + HARDVÉROVÁ KLÁVESNICA

Určite tou naj výhodou bude hardvérová klávesnica, ktorá mnohým, vrátane mňa, na smartfónoch chýba. Ťukať po plochom displeji hoc aj s jemnou vibračnou odozvou proste nie je ono a hoci sa nájdu machri, ktorí vedia písať rýchlosťou svetla aj na dotykovom displeji, ten pocit je predsalen iný. Tisíckam a možno až miliónom používateľov tak BlackBerry Q10 prinesie to, po čom túžia roky.

 + VÝBORNÝ HARDVÉR

Model Q10 sa síce podobá na svojich predchodcov, no len svojou konštrukciou. Inak je úplne iný, vrátane svojho hardvéru. Srdcom je výkonný procesor TI OMAP 4470 s taktom 1,5 GHz a dvojicou jadier, sekunduje mu až 2 GB RAM pamäť a nechýba ani výkonná grafika PowerVR SGX544. 16 GB internej flash pamäte je možné doplniť microSDXC kartou do 64 GB. Výkonovo je tak na úrovni súčasných špičkových smartfónov. Samozrejmosťou je aj výborná konektivita od HSPA+ (42/5,76 Mbps), cez Wi-Fi a/b/g/n, Bluetooth 4.0, NFC až po microUSB či microHDMI konektory.

 

 + HD x HD DISPLEJ

Ak ste si už stihli prečítať článok o BlackBerry Q10, určite viete, že 7,8-centimetrový Super AMOLED displej má rozlíšenie 720 x 720 pixlov! Zvláštne HD rozlíšenie pri pomere strán 1:1 je absolútne nezvyčajné, no nový operačný systém BlackBerry 10 je naň stvorený. Mimochodom, jemnosť displeja 328 PPI preskakuje i jemnosť Apple iPhone 5 (326 PPI)!

 + MANAŽÉRSKE APLIKÁCIE

Výhodou BlackBerry boli vždy aplikácie, ktoré manažérom „uľahčovali život“. Nový operačný systém BlackBerry 10 sľubuje veľa, veď v úvode má obsahovať až 70 tisíc aplikácií, z ktorých by si manažéri nemali mať problém vybrať. Aké budú presnejšie neviem, no verím, že práve špeciálne aplikácie ako BBM Screen Sharing či Video Chat alebo jednoduchá možnosť oddeliť prácu od súkromia, by mohli byť zaujímavým lákadlom a výhodou. 

 – BATÉRIA

Výrobca sľubuje, že 1800 mAh, ktorá je len o pár stovák mAh väčšia, akú používal v pôvodných modeloch, vydrží rovnako dlho. Pri HD dotykovom displeji a výkonnom hardvéri však pochybujem, že vydrží viac ako deň. Kapacita aspoň 2 500 mAh by znela určite lepšie.

 

 – DOSTUPNOSŤ

Výrobca RIM, po novom už BlackBerry taktiež sľubuje dostupnosť novinky od marca v množstve krajín, vrátane tej našej. Mám však také tušenie, že skôr ako v lete BlackBerry Q10 u nás neuvidíme. Ale aj motyka môže vystreliť… Od operátorov však mám informáciu, že nové BlackBerry budú!

 BlackBerry Q10

 – CENA

Jedným z výrazných mínusov môže byť zatiaľ neodhalená cena novinky. Ak výrobca vsadí na to, že po modeloch Q10 či Z10 bude veľký dopyt, môže cenu nastaviť vysoko (veď ide o horúce novinky). Skalní fanúšikovia si ich možno kúpia, ale pôvodné rozšírenie s vysokými cenami BlackBerry nezíska.

 

 – APLIKÁCIE

Sľubovaných 70 tisíc aplikácií je síce pekné číslo, ale otázna je ich dostupnosť aj v krajinách mimo USA a Kanady. Ešte väčší otáznik visí nad ich lokalizáciou do nášho jazyka či dokonca priamo slovenské aplikácie. Vývojári však snáď pochopia, že ide o rentabilný biznis a aplikácie budú pribúdať.

 BlackBerry Q10

Foto: BlackBerry

Komentáre k článku