3D zbrane: Patrí k našim základným právam aj právo vytlačiť si strelnú zbraň?

ZDROJ | AFP

Amerika je okrem iného aj krajinou, ktorej obyvatelia milujú strelné zbrane. Niet preto divu, že práve tam vznikla open-source organizácia a webové stránky, kde ich prostredníctvom ponúkali dizajnové schémy a modely strelných zbraní, ktoré sa dajú vytlačiť na 3D tlačiarni, alebo vyrobiť na CNC stroji. Je toto možné v demokratickej krajine? Čítajte ďalej.

Defense Distributed ponúka, respektívne ponúkala online na internete súbory, vďaka ktorým si dokázali ľudia vyrobiť plastovú poloautomatickú zbraň na 3D tlačiarni. 1. augusta sa mala opäť spustiť ich webová stránka, ktorá bola zablokovaná na základe súdneho rozhodnutia.

Mimosúdna dohoda právnikov Defense Distributed s federálnou vládou umožnila opätovné spustenie tejto internetovej stránky. To sa však neuskutočnilo, prokurátori z Washingtonu a ďalších siedmych amerických štátov zasiahli a dosiahli, aby stránka ostala naďalej zablokovaná (do 28. augusta).

Podľa vyjadrenia Centra pre zabránenie násilia zo strelných zbraní, je ďalšie predbežné súdne pojednávanie naplánované na 21. augusta 2018.

ZDROJ | DEFCAD

Defence Distributed založil Cody Wilson, podľa mnohých fanatik do strelných zbraní. Jeho webová stránka DEFCAD slúžila ako online úložisko pre návrhy a CAD súbory slúžiace k ich 3D tlači. Ktokoľvek na svete mal k nej prístup a mohol si vďaka 3D tlačiarni a zdieľaným údajom zostrojiť strelnú zbraň.

„Myslím si, že prístup k strelnej zbrani je základným ľudským právom,“ povedal prvého augusta tohto roku Cody Wilson redaktorovi Tonymu Dokoupilovi z CBS This Morning.

„Hovorím o súboroch, nehovorím o zbraniach, nie som licencovaný výrobca pištolí, na tomto mieste nerobím zbrane, mám údaje, môžem zdieľať dáta,“ obhajoval sa Wilson neskôr v rozhovore. 

Právo na vlastníctvo a nosenie zbrane je zakotvené v druhom dodatku americkej ústavy z roku 1791.

„Keď niekto stiahne z vašich webových stránok zbraň s plánmi a niekoho zabije, ako sa budete cítiť osobne?“

„Neverím, že vám poskytnem niečo iné ako všeobecné vedomosti o tom, čo je AR-15,“ povedal na to Wilson s tým že dodržiava všetky požadované zákony a predpisy. Údajne kompetentným úradom poskytuje aj identitu ľudí, ktorí si u neho kúpili frézovacie stroje. Tie totiž predáva spolu s dizajnovými súbormi po 2 000 dolárov.

Umožňujú, aby si ktokoľvek urobil vlastnú AR-A15 (ľahká samonabíjacia puška) alebo Colt M1911 za dva dni – bez overovania totožnosti a samozrejme aj bez sériového čísla. Ziskami z tohto obchodu financuje právny spor s vládou.

ZDROJ | NZ Armourer

Toto všetko je súčasťou dlhoročnej bitky medzi Defense Distributed, ktorá sa začala v roku 2013, keď začala publikovať prvé návrhy zbraní pre 3D tlač a americkou vládou. Ministerstvo zahraničných vecí žiadalo, aby firma zastavila šírenie týchto plánov, pretože považovalo zdieľanie plánov na strelné zbrane za porušenie medzinárodných pravidiel týkajúcich sa regulácie zbraní.

V roku 2015 Defense Distributed inicioval súdny proces s argumentáciou, že plány na výrobu strelných zbraní sú chránené v rámci slobody prejavu. V apríli sa však Ministerstvo spravodlivosti nečakane dohodlo s firmou a dovolilo im online publikovanie.

K výrazným protestom niekoľkých organizácii bojujúcich za lepšiu kontrolu zbraní sa pridal generálny prokurátor z Washingtonu a ďalších štátov. Spustenie webových stránok tak bolo opäť pozastavené.

Pozrite siStanú sa 3D tlačiarne budúcnosťou stavebníctva?

Ako to nakoniec skončí sa v tomto čase nedá povedať, zdá sa že nielen právnici, ale aj samotné vládne inštitúcie majú rozdielny právny názor na tento spor. Demokrati už stihli vyzvať prezidenta Trumpa, aby sa zasadil o trvalý zákaz voľného šírenia návrhov zbraní, ktoré sa dajú ľahko vytlačiť na 3D tlačiarňach.

Experti na druhej strane tvrdia, že takéto „hračkárske“ zbrane sa rozpadnú po niekoľkých výstreloch. Je to dosť zarážajúci pohľad na problematiku, pretože aj jeden výstrel stačí na zabitie, alebo vážne zranenie. Nehovoriac o tom, ako môžu pomôcť tieto návrhy teroristom, alebo psychicky narušeným ľuďom.

Faktom tiež je, že polovicu všetkých osobných zbraní na svete majú práve američania (asi 300 miliónov kusov) a tiež, že strelné zbrane zabijú v USA viac ľudí, ako dopravné nehody. Nehovoriac o tom, že častou obeťou bývajú práve majitelia strelnej zbrane. Možno by sa tak mal upraviť druhý dodatok ústavy USA. Mal by znieť: Právo na zabitie nesmie byť obmedzované.

 

ZdrojEngadget,Gizmodo

Komentáre k článku