2 000 kilometrov s novým Renaultom Espace

Novému Renaultu Espace sme sa už venovali pred rokom. Už vtedy som bol prekvapený z toho, aký záujem toto auto na uliciach vzbudzuje. Po takmer roku a opätovnom teste tohto unikátneho vozidla musím povedať, že záujem o neho neklesá. Stále budú na cestách nemalý záujem a otočia sa za ním aj majitelia podstatne drahších prémiových vozidiel.

https://youtu.be/iudlEemUavo

A prečo sa k novému Espace po roku vraciam? Dôvodov je hneď niekoľko. Po prvom teste vo mne Espace zanechal veľmi dobrý dojem. Je to auto, s ktorým môžete smelo hltať kilometre a na konci cesty vystúpite oddýchnutí.

Pozrite siVIDEO: Renault Espace, takto má vyzerať MPV 21. storočia

Druhý dôvod, ktorý poteší najmä všetkých hejterov, je ten, že som sa rozhodol previesť sa na Espace na dovolenku k moru. Áno, využil som novinárske auto na dovolenku, ale hneď sa vám priznám, že som ani lepšie nemohol spraviť. Chcete vedieť perčo? Ak áno, čítajte ďalej.

renault-espace-2016-tb_15

Espace je akousi magickou kombináciou rodinného MPV, SUV a kombíka. Poskytuje dostatok priestoru, pohodlný podvozok, ktorý navyše disponuje pomerne slušnou svetlou výškou, takže sa nezľakne ani poľných ciest a jazda s ním je doslova potešením.

renault-espace-2016-tb_07

Dizajn druhého testovaného kusu sa oproti tomu prvému nijako nezmenil. Dokonca auto, ktoré som mal na test bolo v rovnakej výbave Initiale Paris. Je pravda, že niektoré prvky, ako napríklad adaptívny tempomať mu chýbali, ale na druhú stranu mal prvky výbavy, ktoré posádka ocení najmä na ceste na dovolenku. K nim sa ale ešte dostanem.

renault-espace-2016-tb_18

Podobne ako sa oproti prvému testu nezmenil dizajn, tak sa nezmenila ani testovaná motorizácia. Na rozdiel od prvého testu som však v tomto prípade absolvoval dlhšie trasy a hlavne som jazdil najmä po diaľnici.

Naftová „jednašestka“ sa síce môže zdať slabá pre podobný druh auta, opak je však pravdou. V športovom režime je v kombinácii s automatickou prevodovkou EDC veľmi slušným pohonom aj pre takto veľké auto.

renault-espace-2016-tb_24

Pri pohodlnej a kľudnej jazde je navyše aj pomerne kultivovaný. Ak dúfate, že vám poviem, že spotreba oproti prvému testu klesla, tak vás sklamem. Vzhľadom na väčšiu porciu diaľničných kilometrov a tiež plne obsadené auto je aj hodnota 6,8 l/100km po dvoch tisíckach kilometrov viac ako dobrá.

Priznávam sa však, že moc ekonomicky som nejazdil a pomerne často som počas cesty atakoval maximálne povolené rýchlosti.

renault-espace-2016-tb_08

A ako sa sedí vodičovi, ak v novom Espace prejde takmer bez zastávky 800 km? Veľmi dobre. Sedadlá ponúkajú dostatok pohodlia a vysúvateľný sedák vám zas poskytne potrebnú oporu pre vaše stehná.

renault-espace-2016-tb_33

Navyše v momente, keď by som už s iným vozidlom radšej zastal na odpočívadle, postačilo v tomto Espace zapnúť masážnu funkciu sedadiel a mohol som spokojne pokračovať. Až pri takto dlhej ceste totiž reálne oceníte to, že predné sedadlá vás môžu masírovať.

renault-espace-2016-tb_35

Aby ste si nemysleli, že Espace je dokonalé auto, mám aj niekoľko pripomienok. V prvom rade sú to odkladacie priestory. Ani tak nie ich počet, ale skôr veľkosť a umiestnenie. Miesto na položenie veľkého iPhone 6S plus som hľadal ťažko.

renault-espace-2016-tb_37

Pozrite siRenault Mégane GT – zábava na každý deň

Rovnaký problém nastal pri odložení nápojov. Renault síce ponúka miesto pre odloženie nápojov pod veľkým stredovým tunelom, ale jeho výška a hlavne umiestnenie nemôžem ani s prižmúrenými očami označiť ako praktické. Nehovoriac o tom, že počas jazdy je doslova nebezpečné snažiť sa z tohto miesta vybrať fľašu.

renault-espace-2016-tb_25

Druhý negatívny postreh sa týka multimediálneho systému R-LINK. Neviem, či to je spôsobené aktualizáciami, ktorými systém za ten rok prešiel, ale jeho prekresľovanie sa mi pri prvom teste zdalo podstatne rýchlejšie.

Tu som si často na vykreslenie mapy po prepnutí na mapu z úvodnej obrazovky (aby som ju videl väčšiu) musel počkať aj niekoľko sekúnd.

renault-espace-2016-tb_40

renault-espace-2016-tb_27

Samozrejme na fungovanie to nemá vplyv a navigácia ma vždy doniesla tam, kam som potreboval, len to nie je príliš príjemné ak potrebujete často prepnúť dajme tomu z domácej obrazovky na obrazovku navigácie, alebo obrazovku multimédií.

renault-espace-2016-tb_36

Nič zo tohto si však nevšimli cestujúci na zadných sedadlách. Práve to, čo bolo umiestnené na zadných sedadlách bolo totiž hlavným dôvodom, prečo som sa rozhodol na dovolenku ísť týmto Espacom.

Prvý kúsok, ktorý som testoval mal opierky hlavy predných sedadiel v elegantnom lesklom plaste a samozrejme s logom Initiale Paris. V tomto prípade sa však jednalo skôr len o dizajnový prvok.

renault-espace-2016-tb_32

Tento Espace mal v oboch opierkach monitory multimediálneho systému, ktoré pracovali nezávisle na sebe. Obaja zadný cestujúci si tak mohli cestu spríjemniť tým, čím chceli. V spodnej časti prednej lakťovej opierky totiž boli okrem diaľkových ovládaní umiestnené aj bezdrôtové slúchadlá.

renault-espace-2016-tb_44

renault-espace-2016-tb_43

Výhodou je aj to, že v prípade ak sa vám počas sledovania filmu vybijú, môžete využiť priamo USB konektory v zadnej časti. V odkladacom priestore totiž nájdete aj potrebné káble.

renault-espace-2016-tb_45

renault-espace-2016-tb_46

Čo sa samotných multimediálnych systémov týka, nepochádzajú priamo od Renaultu, ale pre automobilku ich dodáva pomerne neznámy čínsky výrobca. Konfigurácia systému môže byť rôzna. K dispozícii totiž je DVD, ale aj DivX prehrávač.

Pozrite siRenault Talisman Grandtour – budete stredobodom pozornosti

Je teda len na vás, či využijete dvojicu DivX prehrávačov, alebo podobne ako v prípade testovaného modelu kombináciu DVD a DivX.

renault-espace-2016-tb_42

Ovládanie DVD prehrávača je pomerne jednoduché. Na diaľkovom ovládaní nájdete všetky potrebné tlačidlá a pre prípad, že by vám nesedeli bezdrôtové slúchadlá, ktoré v aute nájdete, môžete využiť aj vlastné, ktoré si pripojíte pomocou 3,5 mm audio konektora.

renault-espace-2016-tb_01

Čo sa týka druhého multimediálneho prehrávača, ten si poradí s väčšinou známych formátov a okrem videí môže prehrávať aj hudbu, prípadne si na ňom môžete prezerať aj fotografie cestou z dovolenky. Má samozrejme samostatné slúchadlá a diaľkové ovládanie.

renault-espace-2016-tb_47

Počas celej cesty som sa nestretol s problémom, že by prehrávače nepracovali, tak ako by som potreboval. Občas však bolo počiatočné načítanie DVD pomerne dlhé. Tiež môže byť v niektorých prípadoch obmedzujúce, že prehrávač pracuje iba v prípade ak je vozidlo naštartované.

Našťastie si tak DivX, ako aj DVD prehrávač pamätá poslednú prehrávanú pozíciu. Takže po opätovnom naštartovaní, môže zábava smelo pokračovať.

renault-espace-2016-tb_48

Ako možné vylepšenie do budúcnosti by som možno privítal možnosť ovládania prehrávania v jednotlivých prehrávačoch aj prostredníctvom multimediálneho systému vodiča.

Ak totiž budete cestovať v aute sami so svojim potomkom, asi mu budete veľmi ťažko vedieť spustiť jeho obľúbenú rozprávku, prípadne prepnúť časť, ktorá mu aktuálne nevyhovuje. To sa stáva pomerne často, rodičia mi istotne dajú za pravdu.

renault-espace-2016-tb_17

Inak je však Espace doslova ideálnym autom pre celú rodinu. Cesta na dovolenku je v jeho prípade doslova pôžitkom a ani si neuvedomíte a tisícka kilometrov bude za vami. V prípade testovanej verzie si to dupľom neuvedomia cestujúci na zadných sedadlách.

ZdrojTECHBOX

Komentáre k článku