16 000 elektrobusov? Čínsky Šen-čen už tie fosílne nepoužíva

Čínske veľkomesto Šen-čen už nejaký čas buduje flotilu čisto elektrických autobusov. Teraz sa mu to podarilo a po meste ich jazdí viac ako 16 000.

https://youtu.be/sLo3Pn4KC3w

Nielen elektromobily, ale aj autobusy poháňané elektrinou sa stávajú čoraz populárnejšou alternatívou ku tým fosílnym. Čínske mesto Šen-čen (po anglicky Shenzhen) len nedávno ohlásilo, že sa mu poradilo splniť stanovený cieľ a viac ako 16 000 elektrobusov prevzalo 100 % úlohu autobusovej hromadnej dopravy.

Pozrite siGoogle Mapy vám už povedia, kedy máte vystúpiť z autobusu

Cieľ mal byť pôvodne splnený niekedy v roku 2018, takmer 12-miliónovému mestu sa ho ale podarilo naplniť o niečo skôr. Dnes už po veľkomeste premáva dokopy presne 16 359 autobusov poháňaných elektrickou energiou. A vláda už vidí prvé výsledky.

Tým samozrejme predchádzali veľké investície. Len v tomto roku mesto na tento počin minulo 490 miliónov dolárov. Okrem elektrobusob išli tieto financie aj na budovanie nabíjacích staníc. Tých je v Šen-čen aktuálne 510 a nachádza sa tu aj ďalších 8 000 nabíjacích portov. Tie majú byť schopné nabiť až 300 autobusov denne.

ZDROJ | Daimler

Podľa predpokladov by malo mesto vďaka týmto krokom ušetriť 345 000 ton paliva ročne, ako aj znížiť produkciu oxidu ohličitého o 1,35 milióna ton. To znamená šetrenie aj po finančnej stránke, ktoré by malo atakovať hranicu 75 %.

Šen-čen chce v iniciatíve pokračovať a ďalšou skupinou, ktorej sa zmeny dotknú, sú taxíky. V obehu ich je viac ako 12 000 a už teraz 62,5 % z nich jazdí na elektrinu. Do roku 2020 by malo toto číslo vzrásť na 100 %, podľa trendu rastu elektrobusov sa však obyvatelia dočkajú možno ešte skôr. Keď sa tak stane, mesto bude okrem iných benefitov aj značne tichšie a niektorí obyvatelia možno prvýkrát uvidia modrú oblohu.

ZdrojEyeShenzhen

Komentáre k článku