15 tipov, pomocou ktorých ovládnete Google

Všetko je na webe! To predsa vedia už aj malé deti. Čo však určite nevedia, je ako najrýchlejšie vyhľadávať v Google. My vám preto prinášame pätnásť tipov pre rýchlejšie a pohodlnejšie vyhľadávanie v Google. Pripravení? Tak poďme na to.

Google

Každý druhý používateľ internetu si povie, že dokáže na ňom čokoľvek nájsť. Veď Google sa o to postará! Postačí totiž napísať hľadaný problém, stránku, alebo čokoľvek čo práve chcete vedieť do Google a na niektorej jeho podstránke už nájdete odpoveď na vaše otázky.

Svojim spôsobom máte aj pravdu, prečo si však toto vyhľadávanie neuľahčiť a neušetriť tým množstvo času? Práve v tom vám pomôže týchto praktických pätnásť tipov.

1. Úvodzovky

Povedzme, že hľadáte citáciu z knihy, alebo známy výrok a Google vám ponúka výrazy, ktoré nemajú nič spoločné s tým, čo práve hľadáte. Čo takto umiestniť vyhľadávanú frázu do úvodzoviek? Jednoduché, nie? Skúste napríklad napísať „I have a dream“ a uvidíte, čo vám Google vyhľadá.

Google úvodzovky

2. Rozsah

Dve bodky za sebou v Google nie sú preklep. Vyhľadávač pomocou nich vie, že má hľadať v určitom rozsahu. Ten môže predstavovať rozmer, čas, či dokonca menu. Ak napríklad potrebujete vyhľadať všetko o LG v rokoch 2012 až 2013 bude vaša fráza vo vyhľadávači vyzerať takto LG 2012..2013.

Pozrite siGoogle spáchal teroristický útok na knihomoľov! Aká je ich „tajná“ zbraň?

3. Definícia

Google vie byť aj múdrym pomocníkom. Ak totiž neviete, čo slovo znamená stačí sa ho na to spýtať a on rád odpovie. Aby vám však rozumel je potrebné zadať pred výrazom slovo define:. Vyhľadanie definície pre SEO potom bude vyzerať takto: define:seo. Okrem toho však môžete v niektorých prípadoch použiť aj slovenské čo je to…, alebo definuj.

4. Hviezdička

Toto je skvelá vec, ak si neviete spomenúť, ako sa niekto známy volá druhým menom, prípadne text piesne, z ktorej si pamätáte iba každé druhé slovo. Hviezdička totiž nahradí ľubovoľný počet znakov. Ak sa chcete zabaviť a dozvedieť akí sme, napíšte do vyhľadávača „slováci sú“ *. No čo ste objavili?

Google hviezdicka

5. Mínus

Ak pred vyhľadávaným slovom použijete znamienko mínus Google to pochopí tak, že toto slovo nemá vyhľadávať. Hodí sa to, ak potrebujete vyhľadať slová iba v určitom význame. Napríklad ak hľadáte výraz inception, ale nechcete aby vám Google ponúkalo film s rovnakým názvom, napíšete inception –movie.

Pozrite siUž aj Google rozdáva! Raz týždenne dostanete appku zadarmo

6. Typ súboru

Google ľavou zadnou zvládne aj vyhľadanie konkrétneho typu súboru. Všetko čo potrebujete do vyhľadávača zadať je filetype:. Napríklad vaše vyhľadávanie PDF dokumentu cestovný príkaz, ktorý chcete v PDF formáte bude vyzerať nasledovne: cestovný príkaz filetype:PDF. Jednoduché však? Vyhľadať pritom môžete súbory typu PDF, DOC, PS, XLS, PPT a RTF.

Google súboru

7. Podobné stránky

Google vám môže pomôcť nájsť stránky, ktoré ponúknu podobný obsah, ako napríklad vaša obľúbená stránka, či portál. Ak teda chcete nájsť stránky podobné tej našej, postačí ak do poľa pre vyhľadávanie napíšete related:techbox.sk.

8. Vyhľadávanie v rámci stránky

Ak potrebujete niečo vyhľadať na určitej stránke, povedzme TECHBOX.sk, všetko, čo potrebujete do Google zadať je výraz iPhone 6 site:www.techbox.sk. Google za sekundu vyhodí všetky články, v ktorých sa iPhone 6 spomína na našej stránke.

Google vyhľadávanie v rámci stránky

9. Vyhľadávanie podľa obrázku

Niekedy je zbytočné zadávať text. Google si preto poradí aj s vyhľadávaním podľa obrázku. Postačí ak na stránke Google zvolíte obrázky a následne stlačíte malý fotoaparát vo vyhľadávacom políčku. Svoj obrázok môžete nahrať z disku, prípadne pretiahnuť z iného okna.

Google Vyhladavanie podla obrazku

10. Prevodník mien a jednotiek

Google to nie je len vyhľadávač, ale aj rýchly prevodník svetových mien a jednotiek. Postačí ako do poľa pre vyhľadávanie napíšete 150 usd to eur, prípadne 20 miles to kilometers a v priebehu sekundy viete koľko eur dostanete alebo ako je to ďaleko, ak máte prejsť 20 míľ.

Google Prevodník mien a jednotiek

11. Predpoveď počasia

Na zistenie počasia kdekoľvek na svete nepotrebujete otvárať žiadnu internetovú stránku. Google vám predpoveď ukáže v krátkom úryvku. Pre zistenie aktuálneho počasia v Bratislave tak stačí do Google zadať výraz Bratislava počasie a okamžite vidíte aktuálne počasie, ako aj predpoveď na nasledujúcich sedem dní.

Google Predpoveď počasia

12. Svetový čas

Máte priateľa v inej časovej zóne? Google vám veľmi rád prezradí, koľko hodín tam práve majú, aby sa nestalo, že ho zobudíte uprostred noci, aj napriek tomu, že u nás je práve niečo poobede. Stačí zadať príkaz time new york, prípadne iné miesto a okamžite viete aký je tam čas.

Pozrite siGoogle Photos – nová služba na fotografie i videá prekonáva očakávania

13. Kalkulačka

Vedeli ste, že Google môžete využiť aj ako kalkulačku? Postačí ak do vyhľadávacieho políčka napíšete príklad a v priebehu sekundy ho máte nielen vypočítaný, ale uvidíte aj online kalkulačku s vedeckými funkciami. Dobré, nie?

Google Kalkulačka

14. Prekladač

Ak potrebujete rýchlo preložiť slovo nemusíte otvárať stránku translate.google.com. Stačí do vyhľadávacieho poľa napísať translate stromček to english. Samozrejme slovo a jazyk môžete zmeniť podľa vašej aktuálnej potreby.

 

15. Navigácia

Každý pozná mapy od Google, možno ste ale nevedeli, že pre nájdenie trasy, výpočet vzdialenosti, či času ktorý na cestu potrebujete si vystačíte s vyhľadávacím políčkom. Napíšte do neho z Bulharská 101, Bratislava do Farská, Nitra a trasu vidíte v priebehu sekundy.

Google

Možností ako si uľahčiť vyhľadávanie je neúrekom, ak však budete používať týchto pätnásť tipov, bude z vás hotový Google guru a dokonale bude pre vás platiť, že všetko je na webe. Najmä ak potom priateľov poučíte o tom, ako jednoducho sa to dá nájsť.

Google

Foto: Google, TECHBOX

Komentáre k článku