14-ročná Alaina Gassler prišla na to, ako z áut odstrániť mŕtvy uhol

ZDROJ | Paul Gassler

Mŕtve uhly v autách ohrozujú denne milióny vodičov po celom svete, no vďaka 14-ročnej Alaine Gassler sa môžu stať minulosťou. Vďaka webkamere a projektoru dokázala z auta prakticky vymazať A-stĺpik, ktorý bráni vodičom vo výhľade na vozovku.

Pozrite siAutonómne autá – väčšia zmena, než sme čakali

Z roka na rok sme čoraz bližšie k realite, v ktorej budú naše autá riadiť autonómne systémy s dokonalým, 360-stupňovým videním celej vozovky. Dovtedy si však za volanty áut budú sadať omylní ľudskí vodiči, ktorí nedokážu zabrániť každej nehode často aj kvôli nedokonalosti konštrukcie auta.

Medzi takéto nedokonalosti patria aj široké stĺpiky za čelným sklom, ktoré sú síce pre pevnosť konštrukcie a bezpečnosť posádky kľúčové, no v istých situáciách vážne zabraňujú vodičovi vidieť jasne celé dianie v jeho okolí. Stĺpikov sa zrejme v dohľadnej dobe nezbavíme, no môžeme ich odstrániť aspoň vizuálne.

Len 14-ročná Alaine Gassler z West Grove v Pennsylvánii umiestnila na vonkajšiu stranu vozidla webkameru, ktorá prenáša živý obraz do projektora umiestneného vo vnútri vozidla a namiereného na A-stĺpik obalený špeciálnym odrazovým povrchom, aby bol obraz pre vodiča ostrý a jasný. K dokonalosti tohto systému jej pomohlo aj niekoľko špeciálnych dielov vytlačených na 3D tlačiarni, vďaka ktorým obraz perfektne zapadol do reálneho videnia vodiča.

Pozrite siMercedes-Benz EQC – prečo je hviezdou medzi elektromobilmi?

Alaine tento projekt s názvom „Improving Automotive Safety by Removing Blind Spots“ prezentovala na vedeckej a inžinierskej súťaži MASTERS, kde sa s ním umiestnila na prvom mieste, čím si zabezpečila cenu nadácie Samueli a finančnú odmenu vo výške 25-tisíc dolárov.

Tento úspech projektu samozrejme automaticky nezaručuje, že ho čoskoro uvidíme implementovaný v reálnych produkčných verziách áut. Okrem zdokonalenia technológie je potrebné jej riadne testovanie a certifikácia, čo je proces trvajúci aj niekoľko rokov. Ide však o hmatateľný dôkaz, že vizuálne odstránenie A-stĺpikov je možné už dnes a nie sú k tomu potrebné ani veľmi drahé a komplikované technológie.

ZdrojSociety for Science,Gizmodo

Komentáre k článku