130. deň: pravda o cenách hardiskov

Ak na nedostatočne regulovanom trhu nie je konkurencia, môže to dopadnúť podobne ako s cenami hardiskov. Western Digital a Seagate sa totiž rozhodli, že jesenné záplavy im zaplatia zákazníci. V Nemecku pokračujú patentové vojny, Microsoft dostal poriadnu facku. Pozrieme sa aj na ukážku DDR4 pamäte, MacBook s LTE a zaujímavý dok.

Ráno sme sa venovali týmto témam:

Bowers & Wilkins P3: prevratná technológia akustickej látky

Budeme mať smartfóny z Aktov-X?

Špeciálne príslušenstvo pre Samsung Galaxy S III

Testujeme aplikácie a hry pre OS Android (58. časť)

Všetko sa dá zneužiť

Spomínate si na záplavy z minulej jesene, keď výrobcom pevných diskov vytopilo továrne? Ceny HDD vtedy vystrelili na niekoľkonásobok. Dôvody na zvýšené ceny síce pominuli, hardisky sú však stále drahé (hoci postupne klesajú) a duopolu Western Digital – Seagate sa znásobili zisky, konkrétne na 483 mil., res. 1,1 mld. dolárov. Konkurenčné SSD-čka sú našťastie stále dostupnejšie.

WD HDD

Aj gigant môže mať problémy s patentmi

Microsoft (zatiaľ) prehráva na nemeckom súde spor s Motorolou, ktorá už je v rukách Googlu. Výsledkom je zákaz predaja Windowsu 7, konzoly Xbox 360 a rôzneho softvéru v Nemecku. Americký súd zatiaľ vykonanie tohto opatrenia Motorole zakázal, takže ťažko povedať, ako sa situácia rozmotá.

Windows 7 logo

DDR4 už na budúci rok?

Firma Micron je ďalšou, ktorá zverejnila a výrobcom rozoslala vzorky prvých DDR4 pamätí. Tie sú vyrobené 30 nm procesom a taktované na 2 400 MHz, stropom by malo byť až 3 200 MHz. Masová výroba začne zrejme už koncom roka, podpora vďaka platforme Intel Haswell v roku 2013.

Microm DDR4 pamäť

MacBooky so 4G sieťami

Apple si patentoval umiestnenie 4G antény v hornej časti rámiku displeja notebookov, čím dosiahne lepší príjem signálu. Čo je možno ešte zaujímavejšie, Apple tým začína razantnejšie presadzovať mobilné siete v notebookoch a kam ide Apple, tam ho nasleduje množstvo výrobcov.

Apple MacBook

Dok pre automatické natáčanie

Spoločnosť Swivl predstavila dok pre iPhone, ktorý dokáže pri zaznamenávaní videa otáčať mobil o 360° s cieľom sledovať účinkujúceho. Stojí 180 $, lacnejšia verzia nemá špeciálny mikrofón a vertikálne je ju možné nakloniť iba manuálne.

Swivl iPhone dok

Zdroj a foto: diit.cz, CNET, Engadget, Geeky Gadgets, HiTech Review, Western Digital

Komentáre k článku