10. generácia notebookových procesorov Intel Core H trhá frekvenčné rekordy

ZDROJ | Intel

Intel s 10. generáciou notebookových procesorov Intel Core H prekonal frekvenčnú bariéru 5 GHz. Pri najvýkonnejšom procesore Intel Core i9-10980HK dosiahol maximálnu frekvenciu 5,3 GHz, slušné čísla však dosahujú aj ostatné modely z novej série.

Herné a výkonné pracovné notebooky, ktoré zvyčajne využívajú procesory Intel Core H, sa čoskoro dočkajú výrazného posunu v oblasti nárazového zvýšenia výkonu pri maximálnom vyťažení hardvéru. V režime Turbo Boost dosahujú nové procesory 10. generácie z tejto série rekordné čísla.

Wafer novej generácie procesorov Intel Core série HZDROJ | Intel

Najvyššie postavený notebookový procesor Intel Core i9-10980HK z novej generácie dokáže nárazovo dosiahnuť maximálnu frekvenciu 5,3 GHz. Procesor stavia na ôsmych jadrách so šestnástimi vláknami a 16 MB pamäťou Intel Smart Cache. V hrách má ponúknuť až o 54 % zvýšenie snímkov za sekundu, pri bežnom používaní má ísť o zhruba 44 % zlepšenie v porovnaní s porovnateľným procesorom z pred troch rokov.

Zahanbiť sa nedá ani nižšie postavený procesor Intel Core i7-10750H, ktorý v režime Turbo dosahuje maximálnu frekvenciu 5,0 GHz. Tento aktualizovaný procesor doplní aj nový príbuzný procesor Intel Core i7-10875H, ktorý pri ôsmych jadrách a šestnástich vláknach dosahuje frekvenciu 5,1 GHz. Súčasťou série sú samozrejme aj najpopulárnejšie procesory Intel Core i5, ktoré stavajú na štandardných štyroch jadrách.

ZDROJ | Intel

Špecialitou nových procesorov Core i7 a Core i9 je aj funkcia Thermal Velocity Boost, ktorá dokáže dočasne zvýšiť frekvenciu procesoru o 200 MHz v prípade, že jeho teplota je nižšia ako 65 °C. Samozrejmosťou je podpora bezdrôtového štandardu Wi-Fi 6, technológie Intel Optane a pripojenia Thunderbolt 3.

Výrobcovia budú oznamovať využitie novej generácie procesorov vo svojich notebookoch postupne. Z počiatku pôjde najmä o herné notebooky, pri ktorých je to už isté v prípade modelov Acer Predator Triton 500, Acer Nitro 5, ASUS ROG Zephyrus Duo 15 alebo Razer Blade 15. Ich súčasťou poväčšine bude aj nová generácia grafických kariet NVIDIA s dizajnom Max-Q, ktorú predstavila spoločnosť NVIDIA prakticky naraz s novými procesormi Intel Core H 10. generácie.

ZdrojIntel,The Verge

Komentáre k článku