Reklama

Zmení batéria Tesla Powerwall používanie fotovoltaických článkov?

Zdroj | Tesla
Števo Porubský
Zdroj | Tesla
Zdroj | Tesla

Tesla Powerwall

Tesla Motors je už aj u nás dobre známou značkou, ktorá sa primárne venuje výrobe elektromobilov. Primárne preto, lebo svoju megalomanskú fabriku na batérie ešte stále len stavia. Keď ju postaví, bude schopná sebestačne vyrábať nielen batérie pre svoje (a možno aj cudzie) elektromobily, ale aj pre domácnosti. Práve to je horúca novinka od vizionára Elona Muska.

POZRITE SI: Tesla zamieša karty na trhu batérií

Tesla Powerwall predstavil samotný CEO spoločnosti Tesla Motors, Elon Musk. V krátkej prezentácii povedal všetko podstatné, takže pozrime sa na to, o čo ide.

Tesla Powerwall je svojim spôsobom unikátnosťou. Ide o 7 alebo 10 kWh Li-Ion batériu, ktorá skladuje energiu zo slnečných kolektorov (príp. z iných aj neobnoviteľných zdrojov). Výhodou je práve skladovanie, keďže slnečné kolektory majú najvyššiu efektivitu počas dňa, kedy vlastne v dome nikto nie je a energiu využíva možno len chladnička, mraznička či klimatizácia/kúrenie.

POZRITE SI: Rozhodnuté: Tesla Motors postaví gigatováreň na batérie v Nevade

Tesla Powerwall

Večer, keď domácnosti „ožívajú“, stúpa spotreba elektriny na všetko možné a kolektory už samozrejme nepostačujú. V prípade Tesla Powerwall však vie byť domácnosť prakticky sebestačná. 7 kWh je dostatok energie na deň, takže aj v prípade nepriaznivého počasia, kedy kolektory majú nižšiu efektivitu, vie byť dom stále ako-tak sebestačný.

POZRITE SI: Tesla spustí „prepriahacie“ stanice do konca roka

Druhou výhodou je, že Powerwall skladuje energiu aj z bežnej elektrickej siete, takže v prípade výpadku elektriny sa prakticky nič nedeje. Rovnako je možné batériu nastaviť tak, aby sa dobíjala len v čase lacnejšieho nočného tarifu a dodávala energiu domácnosti počas drahšieho denného tarifu.

Tesla Powerwall

Batérie Powerwall sú zároveň pripojené na internet, takže vedia komunikovať s používateľom o tom, v akom sú stave a čo sa s nimi aktuálne deje. Zaujímavosťou je možnosť prepojenia viacerých (max 9) Powerwall dokopy, takže si môžete vytvoriť záložný zdroj s až 90 kWh. Tesla na batériu ponúka 10-ročnú záruku. Má rozmery 130 x 86 x 18 cm, hmotnosť dosahuje 100 kg.

Jedným z hlavných nedostatkov je však vysoká prvotná investícia. Samotná batéria by mala od leta stáť 3 000 dolárov (7 kWh), resp. 3 500 dolárov (10 kWh) a to nepočítame cenu meniča napätia, kolektorov a ich inštaláciu, príp. ich starostlivosť.

Tesla Powerwall

Ak už niečo také v domácnosti máte, investícia nebude tak rapídna, no aj tak. Batéria má svoju životnosť, rovnako majú svoju životnosť aj kolektory, takže po niekoľkých rokoch ich budete musieť opäť meniť. Či sa takýto systém oplatí alebo nie, je otázne. Ak sa budeme baviť len o číslach (peniazoch), tak určite nie, ak sa ale na to pozrieme ako otázku ekológie, určite áno.

Výhodou by mohlo byť, keby Powerwall sa vedela nabíjať až z elektroautomobilu, ktorý si viete bezplatne nabiť v zatiaľ bezplatných nabíjacích staniciach (v prípade Tesla Motors bezplatne doživotne).

POZRITE SI: Tesla Model S P85D – 691 koní, zrýchlenie za 3,3 sekundy, dojazd 442 km!

Tesla Powerwall

Zdroj a foto: Tesla Motors

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.