Závislosť na hrách bude možno už onedlho považovaná za mentálnu chorobu

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) bude od budúceho roka klasifikovať závislosť na hrách ako mentálnu chorobu. Kto bude to tejto skupiny patriť?

V roku 2018 zasadne Svetová zdravotnícka organizácia, aby znova upravila zoznam medzinárodných chorôb (ICD). Tá slúži pre lekárov po celom svete na identifikáciu rôznych porúch. Medzi návrhmi sa objavila aj závislosť na video hrách či už ide o online alebo offline formu.

Pozrite siRok 2017 bol z pohľadu kybernetických hrozieb rokom ransomvéru

Túto závislosť opisuje WHO ako neschopnosť používateľa kontrolovať, koľko strávi hraním hier, ale aj ich uprednostňovanie pred rodinou, sociálnym či edukačným aspektom života. Takýto človek sa tiež pokračuje v hraní hier i napriek negatívnemu dopadu na jeho život.

ZDROJ | Y-Games

Tieto symptómy podľa organizácie musia pretrvávať počas jedného roka na to, aby používateľ mohol byť považovaný za závislého. V extrémnych prípadoch ale môže ísť aj o kratšie obdobie.

Závislosť na hrách za posledné roky priniesla i niekoľko obetí. V roku 2005 napríklad zahynul hráč z Južnej Kórey na zástavu srdca. Stalo sa tak po tom, čo strávil pri hre Starcraft po dobu 50 hodín len s minimálnymi prestávkami. Podobná udalosť zastihla muža, ktorý hral League of Legends 23 hodín. Počet týchto obetí stále rastie a aj to môže byť jedným z dôvodov, prečo sa WHO rozhodla pre tento krok. Organizácia sa ale nevyjadruje, ako s touto závislosťou bojovať alebo sa jej vyvarovať.

ZDROJ | Y-Games

Na internete sa okamžite objavilo mnoho ľudí, ktorí novú klasifikáciu kritizujú. Podľa tejto skupiny ľudí existujú omnoho serióznejšie poruchy, na ktoré by sa malo zdravotníctvo zameriavať. Nakoľko ale komplexný zoznam bude uverejnený až v budúcom roku, zatiaľ je ťažké povedať, aký prístup WHO zaujme a čo všetko bude považovať za príznaky choroby.

Komentáre k článku