Origin Wireless vie vďaka Wi-Fi sieti merať pohyby s odchýlkou 2 centimetrov

Spoločnosť Origin Wireless na výstave CEATEC ukázala nové využitie Wi-Fi siete. Vďaka Wi-Fi vlnám chce totiž sledovať aktivity v jej dosahu, a to s presnosťou 1-2 centimetre.

Najbežnejším spôsobom na zabezpečenie domácnosti je pravdepodobne kamerový systém. Ten ale zvyčajne nie je lacnou záležitosťou, navyše v dobe kybernetických útokov rastie obava z ochrany súkromia. Origin Wireless prichádza s nenákladným a funkčným riešením.

Na japonskej konferencii spoločnosť ukázala technológiu s názvom Time Reversal Machine, ktorá využíva wi-fi signály a prepracované algoritmy na detekovanie pohybu v jeho dosahu.

Pozrite siSo systémom eero pokryjete Wi-Fi signálom celý dom

Celý setup je zložený z dvoch routerov, pričom jeden je vysielač a druhý prijímač. Oba fungujú na 5 GHz a využívajú 802.11a, 802.11n alebo 802.11ac. Aby sa znížila pravdepodobnosť rušenia, zostava funguje na CSI (channel state information), ktoré sa zvyčajne používa len pri mesh sieťach.

Elektromagnetické vlny medzi dvoma routermi po zapojení putujú rôznymi smermi s rôznou silou, pričom ich počet sa môže vyšplhať až na 500. Odrážanie signálu sa samozrejme odvíja od miestnosti a predmetov v nej. A práve to spoločnosť Origin Wireless využíva. Inžinieri využívajú algoritmus doplnený strojovým učením, ktorý vlny analyzuje, pričom z nich vedia vyčítať prípadné zmeny v prostredí.

ZDROJ | Origin Wireless

Softvér od Origin Wireless je schopný takéto odchýlky merať 50 krát za sekundu, pričom jeho presnosť sú slušné 1 až 2 centimetre. S takýmito výsledkami systém vie sledovať i dýchanie človeka, čo môže v budúcnosti poslúžiť napríklad pri bezpečnostnom systéme. Využití je však omnoho viac, v prípade seniorov by sa mohlo jednať i o automatické zavolanie pomoci po páde či zástave dýchania.

Výhodou je nenáročná inštalácia, pričom spoločnosť hovorí aj o nahratí vlastného firmvéru do už fungujúcich routerov. Ide o zaujímavý koncept, ktorý má však niekoľko ale. Technológia bude musieť byť na priestor kalibrovaná, otázne je aj jej správanie v prípade zmeny rozmiestnenia miestnosti.

ZdrojOrigin Wireless

Komentáre k článku