Vylepšený Panasonic LUMIX G5 je na svete (naživo z Budapešti)

Pred pár dňami sme zavítali do metropoly Maďarska, kde sme mali možnosť medzi prvými na svete vidieť absolútne novinky od Panasonicu, medzi ktorými dominoval model LUMIX G5. Nový Micro 4/3 foťák sme si mohli aj vyskúšať pri potulkách mestom, no o tých sa dočítate až v novom čísle časopisu TECHBOX.

 Panasonic LUMIX G5

Pred vyše rokom sa u Panasonicu objavil nový model G3, ktorý vychádzal z modelu G2, ale priniesol množstvo noviniek. Tohtoročný nástupca vynechal číslo 4 a skočil rovno na označenie G5. Neznamená to však extrémny skok vpred, no opäť je sa na čo v novinke tešiť. Po prezentácii v Budapešti sme mali možnosť si LUMIX G5 aj niekoľko hodín vyskúšať v uličkách mesta (vybrané snímky nájdete v galérii), no na ostrú testovaciu verziu si musíme ešte počkať. Čo teda novinka prinesie?

Panasonic LUMIX G5

Hlavným rozdielom oproti predchodcovi je nielen úplne iný dizajn (rozmery sú takmer rovnaké 120 x 83 x 71 mm, 396 g), vďaka ktorému sa novinka lepšie používa, ale aj jeho vnútornosti. Jemné zvýšenie rozlíšenie nového Live MOS Micro 4/3 čipu na 16 Mpx nepocítite, no jeho výsledky a zvýšené ISO na ISO 12 800 už určite. Sekunduje mu známy procesor Venus Engine VII FHD. O ostrenie sa stará nový systém ostrenia Light Speed AF, ktorý je fakt rýchly, hoci občas pokulhával (nateraz odpustené, v rukách sme mali nefinálnu verziu). Táto kombinácia dovoľuje napríklad i kontinuálne snímanie rýchlosťou 6 fps JPG v plnom rozlíšení bez obmedzenia, alebo 20 fps pri zníženom. Vôbec nie zlé. Kompenzácia expozície ponúkne 5 krokov (+/- 5 EV), nechýba RAW či 3D snímanie.

 

PREČITAJTE SI: Panasonic Lumix DMC-G3: nástupca nástupcu je zas lepší

 Panasonic LUMIX G5

Výraznou zmenou prešiel výklopný displej, ktorý na rovnakej uhlopriečke (3 palce) ponúka 920 tisíc bodov, teda VGA rozlíšenie. Novinkou je jeho dotyková plocha, ktorú je možné využiť aj ako akýsi touchpad v prípade, ak sa pozeráte cez EVF hľadáčik. Ten je prakticky rovnaký, rozlíšenie 1,44 Mpx je ťažké v súčasnosti prekonať. Displej sa hodí aj pri natáčaní Full HD videa. To je v plnom rozlíšení ukladané do AVCHD formátu pri 50 fps rýchlosti a so stereo zvukom. Menej nároční môžu siahnuť po stále dobrom HD (720p) rozlíšení aj v MP4 formáte.

Panasonic LUMIX G5

Fotografi ocenia klasiku v podobe množstva nastavení snímania, plných manuálnych režimov PASM, dva užívateľské a kreatívne režimy, ktorých úpravy vidíte priamo na displeji. Pre neskúsenejších padne vhod iA+ režim alebo scénické režimy. Poteší i 1 200 mAh batéria, slot na SDXC karty je samozrejmosťou. K novinke Panasonic predstavil aj nový objektív LUMIX G X Vario 12-35 mm, na ten si ale budeme musieť počkať. Pravdupovediac, počkáme si aj na G5-ku, na trhu sa totiž objaví vraj až v septembri. Cena by sa mala pohybovať od sumy 649 €. V predaji bude v troch farbách: čiernej, striebornej a červenej.  

 Panasonic LUMIX G5

Foto: Panasonic, TECHBOX

Komentáre k článku