Reklama

Vízie, ktoré sa v roku 2015 stali realitou

Zdroj | GIZMODO
Juraj Procházka
Zdroj | GIZMODO
Zdroj | GIZMODO

Rok 2015 bol štedrý na zaujímavé počiny a produkty z oblasti vedy a techniky. Niektoré z nich vám priblížime v našom prehľade.

Ostražitosť pri umelej inteligencii nie je na škodu

Postupne sa dostávajú na cesty autonómne automobily, ktoré dokážu jazdiť samé. Zatiaľ ich firmy síce stále testujú, ale Tesla Motors ako prvá uvoľnila v roku 2015 upgrade firmvéru, ktorý do Modelu S priniesol autopilota. Hoci je inteligencia takéhoto auta zárukou bezpečnosti najmä pri jazde po diaľnici, šéf Tesly Elon Musk zdôraznil, že vodič by mal zatiaľ naďalej sledovať premávku a neskladať ruky z volantu. Pre istotu.

Pozrite si

Tesla má autopilota pre Model S a Model X

Elon Musk sa vlani stal aj signatárom výzvy na zákaz útočných autonómnych zbraní. V januári sa Stephen Hawking, Elon Musk, Bill Gates a ďalší verejní činitelia podpísali pod otvorený list varujúci pred rizikami umelej inteligencie. Tá môže byť zvlášť nebezpečná v prípade superinteligentných zbraní, pričom zďaleka nejde len o „terminátorov“.

Zdroj | Tesla Motors

Musk podporil sumou 11 miliónov USD neziskovú organizáciu Future of Life Institute, zaoberajúcu sa rôznymi aspektami umelej inteligencie. Neskôr sa dokonca rozhodol vziať veci do vlastných rúk a spolu s ďalšími miliardármi – spoluzakladateľom LinkedIn Reidom Hoffmanom, spoluzakladateľom PayPal-u Petrom Thielom a investorom špekulatívneho kapitálu Sam Altmanom mieni podporiť počas niekoľkých rokov sumou 1 miliardy USD organizáciu OpenAI. Cez ňu chcú sprístupniť poznatky o umelej inteligencii širšej verejnosti a oslabiť dominanciu gigantov ako Google v tejto sfére.

Hoax s hoverboardom

Už v júni, keď spoločnosť Lexus zverejnila promo video, sa mohlo zdať, že má funkčnú dosku, vznášajúcu sa niekoľko centimetrov nad chodníkom, ba dokonca aj nad vodnou hladinou. Viditeľná je aj para unikajúca z hoverboardu. Tá je spôsobená tekutým dusíkom, ktorý podľa tvorcov chladí supravodiče a magnety. Pre portál GIZMODO však firma pripustila, že už 18 mesiacov pracuje na vývoji vznášajúceho sa skateboardu SLIDE, ktorý už skutočne funguje. Lenže len nad špeciálnym kovovým povrchom a nie nad betónom, či asfaltom, ako je zobrazené vo videu.

https://www.youtube.com/watch?v=ZwSwZ2Y0Ops

Lekári vykonali najrozsiahlejšiu transplantáciu tváre v lekárskej histórii

Dobrovoľný hasič z Mississippi sa stal príjemcom najrozsiahlejšej transplantácie tváre na svete. Počas operácie lekári transplantovali 41-ročnému Patrickovi Hardisonovi tvár 26-ročného muža, ktorý zahynul pri tragickej cyklistickej nehode. Operácia si vyžiadala úsilie 150-členného lekárskeho tímu z University Langone Medical Center v New Yorku a trvala 26 hodín. Náklady na operáciu dosiahli 1 milión dolárov a počas nej Hardison získal celý skalp a tvár, vrátane uší, nosa, pier, a dolných viečok.

Zdroj | NYU Langone Medical Center / Reuters
ZDROJ | NYU Langone Medical Center / Reuters

Umelá koža s hmatom

Raz možno dokážeme rozsiahle popáleniny vyriešiť namiesto transplantácie pomocou umelej kože. Možno to ešte potrvá, kým bude umelá koža cítiť a reagovať ako živá, ale vedci zo Stanford University urobili v tomto smere významný pokrok. Ich roztiahnuteľná umelá koža DiTact je vybavená mechanoreceptormi, schopnými snímať tlak statických objektov. Je pozoruhodné, že vedci boli schopní prenášať prichádzajúce senzorické dáta do kultivovaných mozgových buniek myší. Konečným cieľom projektu je vytvoriť ľudské bioprotézy s umelou kožou citlivou na dotyk.

 

Zdroj | Credit: Bao Research Group / Stanford
Pozrite si

S umelou kožou vytvoríme citlivé protézy, aj vnímajúce roboty

Vojna v Sýrii donútila prvýkrát siahnuť do „Noemovej archy semien“

Arktická banka semien Svalbard Seed Vault v súčasnej dobe chráni semená 820 619 rastlín pre prípad masívnej ekologickej katastrofy, epidémie, jadrovej vojny, alebo dopadu asteroidu. Je to poistka pre budúcnosť, ale žiaľ, zdá sa, že budúcnosť prišla skôr, než sme čakali.

Pokračujúce občianska vojna v Sýrii viedla vôbec po prvý krát k potrebe siahnuť na cenný obsah banky. Konkrétne išlo o vzorky pšenice, jačmeňa a travín vhodných pre suché oblasti. Výskumníci na Blízkom východe boli donútení k tomuto kroku potom, čo bola vojnou poškodená génová banka neďaleko sýrskeho mesta Aleppo.

Zdroj | Landbruks- og matdepartementet CC BY-SA 2.0

Priekopnícka génová terapia zachránila dievčatko s rakovinou

Ročná Layla Richards z Londýna sa stala prvým pacientom na svete, ktorý získal priekopnícku génovú terapiu, vyvinutú lekárskym tímom v nemocnici Great Ormond Street. Dievčatku bola diagnostikovaná nevyliečiteľná agresívna leukémia, ale potom, čo dostala „dizajnové bunky“ od darcu, je teraz v remisii (bez príznakov choroby). Terapia využila techniku úpravy génov, ktorá by mohla v budúcnosti pomôcť pri liečbe dedičných ochorení.
Čínskym vedcom sa zas v roku 2015 podarilo geneticky modifikovať ľudské embryo. Bol to významný medzník v dejinách biotechnológie, ale podľa mnohých vedcov sú s týmto výskumom spojené mnohé etické problémy. Kontroverzné techniky by mohli viesť k eugenike a „šľachteniu“ detí na zákazku.

Zdroj | Great Ormond Street Hospital / PA Wire

Yamaha má robotického „piráta ciest“

Najrýchlejším motocyklovým pretekárom možno bude robot. Motobot od Yamahy v každom prípade zvládne aj tie najrýchlejšie motocykle. Robotická divízia spoločnosti dúfa, že zdokonalený elegantný android zvládne jazdu na neupravenom motocykli, čiže na motocykli bez pridaných bezpečnostných systémov, rýchlosťou viac ako 200 km/h.

https://www.youtube.com/watch?v=4asCK8yamb0

Pozrite si

„Železný muž“ nechce stroje – otrokárov

Vedci naučili robota hnevať sa

Znie to šialene, ale vedci zo skupiny TouchPoint z Nového Zélandu použili strojové učenie, aby pomohli umelej inteligencii rozoznať, či dokonca simulovať hnev. Hlavným účelom výskumu je pomôcť firmám riešiť sťažnosti zákazníkov. Systém pomenovaný Radiant má byť schopný generovať viac ako sto miliónov hnevlivých interakcií. TouchPoint dúfa, že vytvorí systém, ktorý dokáže automaticky nájsť najlepšie odpovede na typické sťažnosti zákazníkov. Tomu sa povie operátor call centra s hrošou kožou!

Sociálna sieť, ktorá sľubuje digitálnu nesmrteľnosť

Startup ETER9 sľubuje vašu digitálnu „nesmrteľnosť“ na sociálnej sieti. Zmapuje vaše údaje a on-line návyky a vytvorí umelého inteligentného agenta, schopného naďalej komunikovať na sociálnej sieti pod vaším nickom, aj keď nie ste pri počítači. Teoreticky to môže fungovať aj po smrti.

Zdroj | ETER9

Digitálna verzia môže zostať aktívna, aj keď je organický užívateľ offline a dokáže plniť úlohy ako písanie príspevkov, komentovať, alebo „lajkovať“ príspevky priateľov. Pripadá vám takéto šialenstvo zmysluplné? Niekomu zrejme áno. Služba je zatiaľ dostupná len v beta verzii, ale už má 5000 užívateľov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.