Vieme, ako na internete zaplatíte úplne bezpečne

Nakupujete na internete? Ako určite viete, pri online platbách je potrebné zadať údaje z vašej platobnej karty. Tieto citlivé údaje sú však na internete často v ohrození, najmä ak nakupujete u neoverených obchodníkov. Pozrite sa, ako môžete platiť v e-shope úplne bezpečne.

Platby na internete nemusia byť vždy najbezpečnejšie. Ak niektorému obchodníkovi poskytnete údaje k vašej kreditnej alebo debetnej platobnej karte, tieto môžu byť dodatočne zneužité. Napríklad stačí, ak ich od obchodníka pri útoku získajú hackeri. Určite je vhodné nakupovať u overených internetových predajcov a najmä pri platbách v zahraničných e-shopoch treba byť opatrnejší.

Ak však máte smartfón s operačným systémom Android a ste klientom Tatra banky, určite si nainštalujte aplikáciu MobilePay. V aplikácii sa totiž nachádzajú všetky karty, ktoré vlastníte. O tom, aké je jednoduché zaplatiť pomocou aplikácie MobilePay v obchodoch len s vaším smartfónom, sme si už písali. Teraz vám ukážeme, aké bezpečné môže byť vďaka aplikácii nakupovanie na internete.

Pozrite siAko sme prežili deň bez hotovosti aj bez platobnej karty

Aplikácia MobilePay vám totiž umožní pre vami vybranú platobnú kartu, na ktorej máte povolené internetové platby, vytvoriť jednorazové číslo karty aj s doplnkovými údajmi. Aplikácia tak obchodníkovi poskytuje len tzv. jednorazový token, teda jednorazové údaje o karte. Tieto sa dajú použiť len na jednu transakciu, čím sa predchádza ich prípadnému zneužitiu. Údaje o vašej platobnej karte sú tak maximálne chránené.

Ako to funguje?

Na vygenerovanie jednorazových údajov je potrebné mať aktívny prístup k internetu. Po otvorení aplikácie si stačí zvoliť platobnú kartu, z ktorej chcete platbu realizovať, kliknúť na tlačidlo „internetová platba“, zadať PIN aplikácie MobilePay a jednorazové číslo karty vrátane doplnkových údajov sa automaticky vygenerujú.

Jednorazové číslo karty, vrátane doplnkových jednorazových údajov, ako je platnosť karty či kód CVV2 sú použiteľné iba na jednu transakciu (jeden nákup). Po tom, ako platbu v e-shope zrealizujete, už nehrozí žiadne dodatočné zneužitie údajov – sú totiž neplatné pre akúkoľvek ďalšiu transakciu. Vy tak môžete bez obáv nakupovať na e-shopoch.

Vygenerované údaje cez „internetovú platbu“ nie je možné použiť na dlhodobé zaregistrovanie karty u obchodníka. Ak obchodníkovi nedôverujete, pri každom nákupe si vygenerujte nové jednorazové údaje. Tiež nie je možné použiť vygenerované údaje ako garanciu napríklad v prípade rezervácie hotela, auta v požičovni a pod. Vďaka tomu zneužitie karty na ďalšie platby nie je možné.

TIP:  Ak nakupujete priamo z telefónu, vygenerované jednorazové údaje je možné jednoducho skopírovať. Pri nákupe z iného zariadenia, údaje o karte odpíšte do formulára obchodníka. Údaje o karte máte dokonca k dispozícii aj vo forme notifikácie v hornej lište telefónu.

Spoločnosť Visa za aplikáciu MobilePay udelila Tatra banke ocenenie Visa Awards 2016 v kategórii Best Innovator. „Visa Award je vyjadrením našej dlhodobej strategickej spolupráce s Tatra  bankou v oblasti inovácií. Zároveň Slovensko vidíme ako veľmi perspektívne pre platobné inovácie, ktoré Visa prináša a z ktorých bude v budúcnosti benefitovať ako Tatra banka, tak aj celý trh,“ vraví Marcel Gajdoš, riaditeľ spoločnosti Visa pre SR a ČR.

Nezávislé od mobilného operátora

Aplikácia MobilePay je dostupná na stiahnutie v obchode Google Play, je určená klientom Tatra banky a pre všetky smartfóny s operačným systémom Android vo verzii 4.0. a vyššej bez ohľadu na to, ktorého mobilného operátora využívate. Nám v redakcii sa najviac páči jednoduchosť používania aplikácie a rýchle vygenerovanie údajov pre internetovú platbu.

Na príprave článku sme spolupracovali s partnerom Tatra banka.

ZdrojTatra banka

Komentáre k článku