Vedci z MIT chcú zrýchliť procesory vďaka softvéru

Výroba procesorov sa neustále zdokonaľuje a prináša rýchlejšie procesory. Vedci z americkej Massachusettskej technickej univerzity však prišli na spôsob, ako zrýchliť procesory o 30 percent a znížiť ich spotrebu až o 85 percent a to len vďaka softvérovej úprave.

Pozrite siV IBM vytvorili prvý 5-nanometrový procesor úplne novou technológiou

Každý moderný procesor má zabudovanú rýchlu vyrovnávaciu pamäť. Do vyrovnávacej pamäte sa ukladajú najčastejšie používané súbory a vďaka tomu môže systém bežať rýchlejšie.

Takáto pamäť ale pracuje s fixnou veľkosťou, čo nemusí byť za každých okolností efektívne. Vedci z MIT preto prišli s návrhom dynamickej vyrovnávacej pamäte.

Prelomovou technológiou má byť systém s názvom Jenga. Tento systém prispôsobí vyrovnávaciu pamäť podľa potrieb každého programu, ktorý je aktuálne spustený. Jenga dokáže rozdeliť výkon procesora medzi všetky procesy a tak dodať výkon tam, kde je to aktuálne potrebné.

Ako to funguje?

Každý súbor, ktorý sa ukladá do rýchlej vyrovnávacej pamäte je uložený v tzv. pamäťovej banke. Tajomstvo úspechu dynamickej pamäte spočíva v tom, že Jenga vie presne kde je fyzicky súbor uložený a teda vie určiť ako rýchlo sa k súboru vie dostať. Na základe toho vytvorí pre každý program špecifickú hierarchiu pamäte, čo znamená rýchlejší prístup k súborom, ktoré program potrebuje.

Táto schéma ukazuje systém Jenga so štyrmi spustenými programami. Každý program má vytvorenú vlastnú virtuálnu vyrovnávaciu pamäť.ZDROJ | MIT

Výrobcovia procesorov sa snažia neustále zmenšovať výrobný proces a tým zvyšovať výkon procesorov. Dnes už ale narážajú na fyzikálne limity a práve tu by mohlo pomôcť softvérové riešenie ako Jenga.

Zatiaľ však ide len o simuláciu a na reálne nasadenie si musíme ešte počkať. Najradšej by sme tento systém videli nasadený v prenosných zariadeniach, kde by prispel k výdrži batérie.

ZdrojMIT News

Komentáre k článku