Vedci dokážu simulovať tváre, vyskúšali to na Obamovi

Vedci z Washingtonskej univerzity vytvorili algoritmus, ktorý dokáže vytvoriť presvedčivú simuláciu tváre Baracka Obamu. Neurónová sieť sa naučila napodobniť tvár za štrnásť hodín.

Systém analyzoval štrnásťhodinový záznam Obamových týždenných príhovorov. Sledovaním týchto záznamov sa systém naučil ako Barack Obama pri rozprávaní pohybuje perami a akú má mimiku tváre. Výsledkom je napríklad video, kde Obama rozpráva v priestoroch bieleho domu priamo na kameru, pričom zvuk pochádza z televíznej talkšou.

Pozrite siGoogle Prekladač začína využívať neurónové siete, zlepší sa i v slovenčine

Strojové učenie si vyžaduje analýzu veľkého množstva dát. Práve to je dôvod, prečo si vedci vybrali práve Obamu. Na internete sú hodiny dostupných videozáznamov, z ktorých sa môže systém učiť. Celý proces je automatizovaný, vyžaduje sa len manuálne označenie dvoch snímok z videa, kde je jasne vidieť horný a spodný rad zubov.

ZDROJ | University of Washington

Tvorcovia algoritmu predpokladajú, že by sa takýto systém mohol uplatniť vo videohovoroch. Ak by napríklad pri rozhovore cez Skype zlyhal prenos obrazu kvôli slabému pripojeniu, nahradiť by ho mohla realistická simulácia videa vo vysokom rozlíšení.

Pozrite siSkype prináša live preklady aj na mobily

Vedci pri tvorbe algoritmu vedome bránili zneužitiu tejto technológie. Systém nedokáže vziať kohokoľvek hlasový záznam a vytvoriť z neho video s inou osobou. Slová ktoré systém vkladá do úst vo videu, musela osoba predtým aj naozaj vysloviť.

ZdrojUniversity of Washington

Komentáre k článku