V Lowe´s stavili na exoskeletony – ľudia ich milujú

Vonkajšie umelé kostry – exoskeletony – sa majú stať oporou, ktorá zvýši silu svalov a kĺbov, prípadne nahradí tú prirodzenú, pokiaľ o ňu telo vplyvom nejakého hendikepu prišlo.

Firmy preto vyvíjajú exoskeletony, ktoré sa majú stať pomôckami telesne postihnutých, manuálnych pracovníkov dvíhajúcich bremená, ale aj vojenskej pechoty.

Pozrite siExoskeleton – o vonkajšej kostre snívajú vojaci aj hendikepovaní

Ale exoskeletony nie sú určené iba pre ťažko pracujúcich, alebo pre ľudí s obmedzenou pohyblivosťou. Môžu pomôcť v bežnom živote aj ostatným.

Ak spoločnosť Lowe´s zameraná na domáce potreby naplní svoj zámer uľahčiť svojim zamestnancom prácu s ťažkými bremenami, prispeje k širšiemu využitiu exoskeletonov ako pracovných pomôcok.

Spolu s firmou Virginia Tech spolupracuje na testovaní prototypu pasívnych exoskeletonov, ktoré uľahčujú dvíhanie a prepravu ťažkých predmetov.

Pozrite siVďaka elektrostatike získame super ľahké exoskeletony

Uhlíkové vlákna v častiach exoskeletonu na chrbte a nohách slúžia ako „tetiva luku“. Ukladajú energiu, keď sa ohýbate a táto energia sa vráti v okamihu, keď sa opäť vystriete. To uľahčuje zdvíhanie napríklad ťažkých vriec s cementom, alebo vedier s farbou.

Flexibilnosť materiálu vytvára pritom pocit relatívneho pohodlia, čo je dôležité pre pracovníkov, ktorí budú exoskeleton nosiť počas väčšiny pracovnej doby.

ZDROJ | Lowe´s

Vývoj je zatiaľ v testovacej fáze. Pracovníci Lowe´s v súčasnosti testujú štyri exoskeletony v obchode v Christiansburgu v americkej Virginii. Kým Lowe´s a Virginia Tech získajú dostatok informácií na zhodnotenie dlhodobých účinkov exoskeletu, budú potrebné mesiace testovania.

Pozrite siExoskeleton od Lockheed Martin dá námorníkom železné svaly

Ak sa nová pracovná pomôcka osvedčí, Lowe´s je pripravená nasadiť ju vo všetkých svojich prevádzkach. Exoskeleton by pomohol zamestnancom nielen manipulovať s ťažkými bremenami bez pomoci – zvýšila by sa tým produktivita práce, ale mohol by ušetriť z dlhodobého hľadiska množstvo nákladov znížením počtu pracovných úrazov.

Rovnaké motívy vedú k vývoju, testovaniu a zavádzaniu exoskeletonov aj iné spoločnosti zaoberajúce sa logistikou, stavebnou, alebo strojárskou výrobou.

Časom vraj väčšinu manuálnych (aj duševných) činností od nás preberú roboty a počítače. Tie už budú mať „exoskeletony“ v „DNA“ od svojich tvorcov. Kým sa tak stane, pohodlný exoskeleton môže prísť pri ťažkej práci vhod.

ZdrojPR Newswire Association

Komentáre k článku