Reklama

Umelé neuróny s fázovou zmenou prinesú revolučné počítače

Zdroj | IBM Research
Juraj Procházka
Zdroj | IBM Research
Zdroj | IBM Research

V IBM už dlhšiu dobu vyvíjajú pamäte na báze materiálov s fázovou zmenou (phase change memory, PCM). Tieto materiály reagujú na zmenu teploty (vyvolanú napríklad elektrickým impulzom) zmenou svojej štruktúry z amorfného izolantu na kryštalický vodič.

Ide pritom o nevolatilné pamäte, čiže informácia zostáva zachovaná aj bez napájania.

Pozrite si

IBM chce urýchliť učenie sa umelej inteligencie

Teraz však vo Výskumnom centre IBM v Zürichu vyvinuli na báze materiálu s fázovou zmenou umelé neuróny, ktoré dokážu simulovať prenos signálu podobným spôsobom, aký sa odohráva v mozgu. Neuróny boli vytvorené zo zliatiny germánia, antimónu a telúru (GeSbTe, alebo GST).

Ďalší výskum v oblasti umelej signalizácie ukázal, že skutočným míľnikom je, keď dokážeme tieto prvky zmenšiť do mikroskopického merítka tak, aby stále fungovali. IBM sa podarilo umelé neuróny zmenšiť rádovo na nanometrové rozmery a stále sa dajú aktivovať s nízkou spotrebou energie.

Pozrite si

IBM našla recept na pamäťovú revolúciu

V konvenčnom počítači sa nachádza pamäť a logická jednotka v samostatných častiach. Pri výpočtoch musí najprv procesor získať dáta z pamäte, previesť výpočtové operácie a výsledok uložiť späť do pamäte. Tento proces pokračuje nepretržite, preto pri spracovaní veľkoobjemových dát spôsobuje skutočné problémy.

Pozrite si

Čipy inšpirované mozgom vytvoria „skutočnú“ neurónovú sieť

V neurónových sieťach je výpočtová a pamäťová časť umiestnená spoločne. Nepotrebujú nadväzovať komunikáciu medzi logickou jednotkou a pamäťou, ale stačí, aby sa vytvorili vhodné spojenia medzi jednotlivými neurónmi. To je hlavný dôvod, prečo by mali byť neurónové siete pri spracovaní veľkých objemov dát účinnejšie.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.