Toyota Crown Concept – inteligentný luxusný sedan

Len nedávno sa skončil jeden z najvýznamnejších autosalónov roka vo Frankfurte (reportáž z neho nájdete v najbližšom vydaní časopisu TECHBOX 10/2017) a už sa blíži ďalší, tento raz v Tokiu. Jedným z mnohých vystavovateľov, ktorí sa na domácej pôde predstavia, bude Toyota.

ZDROJ | Toyota

Japonská automobilka popri iných novinkách predstaví aj najnovšiu verziu luxusného sedanu Toyota Crown Concept. Prečo však to slovo „Concept“ na konci? Pretože nejde len o ďalšiu bežnú generáciu automobilu Crown, ktorého história siaha až do roku 1955.

Pozrite siToyota Research inštitút vyvinul autonómne riadenie novej generácie

Nová Toyota Crown v koncepčnej verzii má dĺžku 4 910 mm, šírku 1 800 mm a výšku 1 455 mm a jej rázvor osí je 2920 mm. Toyota navrhla luxusný japonský sedan celkom ,,od piky” a vybudovala ho na novej platforme TNGA (Toyota New Global Architecture).

ZDROJ | autoevolution

Koncept bol testovaný na preslávenej Nordschleife okruhu Nürburgring v Nemecku. Vozidlo sa ukázalo ako stabilné a jeho riadiaci systém rýchlo a spoľahlivo reagujúci na pokyny vodiča na hladkom aj na nerovnom povrchu. Premiéra novej generácie modelu Toyoty Crown, ktorej predpoveďou je Crown Concept, je naplánovaná na leto 2018.

Pozrite siChytré autá potrebujú inteligentné mestá

V čom teda spočíva unikátnosť konceptu? Toyota plánuje vybaviť model Crown novou pridanou hodnotou v podobe plného využitia technológie konektivity áut pomocou takzvaného cloud computingu ako aj internetu vecí.

ZDROJ | Denso

Crown Concept je vybavený modulom Data Communication Modules (DCM), ktorý bude vo výbave najnovšej generácie modelu Toyota Crown štandardným vybavením. DCM umožňuje automatické spájanie automobilov s dostupnými telekomunikačnými sieťami bez roamingu, čo zvyšuje možnosť využívania internetu, aplikácií, produktov a služieb ako aj odosielanie údajov z automobilu.

Crown Concept má tiež integrovaný inteligentný dopravný systém ITS Connect, ktorý je založený na cloudovej technológii výmeny informácií medzi vozidlami a dopravnou infraštruktúrou, ako napríklad svetelná signalizácia.

Pozrite siToyota a Intel chcú vytvoriť ekosystém pre autonómne autá

To znamená, že vozidlá si poskytujú navzájom aktuálne informácie, ktoré pomáhajú predchádzať nehodám, napríklad kvôli zlej viditeľnosti. Toyota spolupracuje so štátnymi aj miestnymi orgánmi, ktoré postupne inštalujú systémy ITS v mestách a na cestách čoraz širších oblastí Japonska. Cieľom tejto kooperácie je, aby ITS fungoval v celej krajine a zahŕňal automobily všetkých značiek.

ZDROJ | Toyota

Toyota neustále rozširuje svoje platformy mobilných servisov, ktoré slúžia napríklad na riešenie takých problémov ako sú zápchy v mestách, pomocou navigačného systému s aktuálnou výmenou údajov o hustote dopravy.

Vozidlá značky Toyota budú diaľkovo diagnostikované pomocou údajov zhromažďovaných DCM, aby bolo možné včas identifikovať technické problémy a včas zaistiť servisné služby. Komplexné služby zavŕši call centrum, ktoré zabezpečí zákazníkom potrebnú pomoc.

ZDROJ | Chesky_W via Getty Images

Verme, že sľúbené Toyota dodrží a v budúcom roku naozaj uvidíme nie len koncepčný, ale aj ďalší generačný reálny model Toyota Crown.

ZdrojToyota,autoevolution

Komentáre k článku