Reklama

ZNAČKY | Apple – história a súčasnosť IT legendy

Zdroj | Apple
Terézia Miková
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

O rok bude výrobca počítačov a elektronických zariadení Apple Inc. oslavovať svoje štyridsiate narodeniny. Spoločnosť si prešla aj krízovými momentmi, ale aj zlatými časmi. Ako sa vyvíjal jeden z najväčších obrov vo svete technológií?

V skratke…

Názov spoločnosti: Apple Inc.

Sídlo: 1 Infinite Loop, CA 95 014, Cupertino, Sillicon Valley, Spojené štáty americké

Vznik spoločnosti: 1. apríl 1976

Zakladatelia: Steve Jobs, Steve Wozniak, Ronald Wayne

Predstavitelia: Tim Cook (CEO)

Forma spoločnosti: akciová spoločnosť

Akciové trhy: NASDAQ

Počet zamestnancov: 90 000+

Pôsobenie: celosvetovo

Web:  www.apple.com

Apple je americká technologická spoločnosť, ktorá bola založená v roku 1976 zakladateľmi Stevom Jobsom, Stevom Wozniakom a Ronaldom Waynom. Vznikla v americkom Sillicon Valley, ktoré je aj rodiskom svetoznámej spoločnosti Google, o ktorej sme už v redakcii TECHBOX.sk písali.

Pozrite si

ZNAČKY | Google – história a súčasnosť najúspešnejšieho vyhľadávača

Zdroj | Wikipedia

Apple Inc. sídli v pôvodnom Sillicon Valley. Vo výstavbe je však aj Apple Campus 2, ktorý sa nachádza na 19111 Pruneridge Avenue v Cupertino. Otvorenie neo-futuristickej stavby je plánované na koniec roka 2016 alebo začiatkom roka 2017.

Apple Inc. sa zaoberá vývojom a výrobou spotrebnej elektroniky v podobe osobných počítačov, počítačového softvéru, tabletov, mobilov, hudobných prehrávačov atď. Známe vám môžu byť napr. populárne osobné počítače značky Macintosh, mobily iPhone alebo Apple TV.

Zdroj | SXSV

Steve Paul Jobs sa narodil 24. februára 1955 v San Francisco, California. Bol jednou z vedúcich osobností počítačového priemyslu. Začal študovať na Reed College v Portlande, štáte Oregon, štúdium však nedokončil. Pracoval v sľubne rozvíjajúcej sa firme Atari. Stál vo vedení nielen spoločnosti Apple, ale neskôr aj Pixar a NeXT. Zomrel 5. októbra 2011 vo veku 56 rokov na rakovinu v Palo Alto.

Steve Wozniak sa narodil 11. augusta 1950 v San José v Kalifornii. Je americkým počítačovým inžinierom a filantropom. Študoval na Berkeley University of California, ale podobne, ako Jobs štúdium opustil. V Sillicon Valley svoj technický talent rozvíjal vo firme Hewlett-Packard. Považuje sa za spoluzakladateľa Apple Computer, kde pracoval do roku 1985. Stojí za vývojom osobných počítačov Apple I. a Apple II. Neskôr pracoval ako učiteľ a venoval sa aj charitatívnym akciám v oblasti školstva.

Zdroj | Extreme Tech

Pred vznikom prvé Apple sa Wozniak stretol s modelom počítača Altair 8800, ktorý bol vyrobený v domácich podmienkach. Tento počítač ho inšpiroval k výrobe vlastného modelu.

Zdroj | Apple

V roku 1975 vznikol prvý osobný počítač Apple I. Steve Jobs vybavil u miestnej počítačovej firmy objednávku na 50 osobných počítačov. Presvedčil Wozniaka, aby vyrobil prvý model počítača. Apple I, ktorý vznikol zo spolupráce viacerých nadšencov. Bol výnimočný napr. tým, že používal TV displej, pričom mnohé vtedajšie počítače displej ani len nemali.

Apple I bol schopný využívať kazetový magnetofón na spúšťanie a ukladanie programov. V tých rokoch mal tento systém pozoruhodnú rýchlosť, až 1 200 bitov za sekundu. V spolupráci s tretím partnerom – Ronaldom Waynom sa im podarilo objednávku zhotoviť včas. Vzniklo však oveľa viac modelov Apple I. Dokonca viac ako 200 kusov. Prvé modely vraj vznikali v izbe Jobsovej sestry, neskôr v garáži jeho otca v Cupertino. Model Apple I bol v predaji za 666,66$.

Zdroj | Washington Post

Wozniak sa staral o výrobu počítačov, Jobs o finančné prostriedky na ich výrobu. Predtým, ako vznikla oficiálna spoločnosť Apple, Jobs a Wozniak mali problémy s nedostatkom financií. Výroba počítača bola v tom čase totiž finančne náročná. Najprv žiadali banky, aby im poskytli pôžičku na ich novovznikajúci projekt. V tých rokoch však prišlo ľuďom celkom nemožné, že by mohol v bežnej spoločnosti byť používaný osobný počítač. Po neúspešných pokusoch s bankovými pracovníkmi sa Steve Jobs stretol s Mikom Markullom, marketingovým manažérom Intelu, ktorý podpísal bankovú pôžičku v hodnote okolo 250 000 $.

Nakoniec v roku 1976 vznikla oficiálne spoločnosť Apple Computer Inc.. Spoluzakladateľ Ronald Wayne v Apple pôsobil len niekoľko dní – rozhodol sa od projektu odstúpiť. Keby tak neurobil, dnes by bol multimiliardárom.

Zdroj | Apple

Wayne však navrhol prvé logo spoločnosti, ktoré však Apple Computers Inc. používali len niekoľko mesiacov. Bolo ilustratívneho charakteru a náročné – Isaac Newton s neodmysliteľným jablkom, ktoré padlo zo stromu.

Zdroj | Apple

V apríli 1977 bol na verejnosti predstavený model Apple II. Ten už dokázal skutočne pracovať s grafickým rozhraním, neskôr dokonca aj s farebným. Steve Jobs sa za ten čas pokúšal o presadenie myšlienky lepšej počítačovej klávesnice a skrinky. Práve preto bol Apple II určený pre širšiu verejnosť. Apple II bol dostupný za 1 298 $. V septembri toho istého roku bol Apple I z trhu stiahnutý.

Zdroj | Apple

V tomto roku prešlo logo Apple aj výraznou zmenou. Bolo poznateľne zjednodušené – objavila sa prvá podoba odhryznutého jablka. Autorom tohto pestrofarebného loga je Rob Janoff, ktorý mal v tom čase 28 rokov. Logo bolo oveľa lepšie, avšak ťažšie reprodukovateľné vďaka jeho farebnej náročnosti. Pôvod loga má viacero možností. V niektorých zdrojoch sa hovorí o tom, že je to symbol „otca“ počítačov, homosexuála A. Turinga, ktorý zomrel po odhryznutí jablka otráveného kyanidom. Iné zdroje zas hovoria o tom, že farebnosť loga je symbolom farebných monitorov, ktoré so sebou priniesol model Apple II.

Zdroj | Apple

V roku 1978 bol na verejnosti dostupný Apple Disk II. Podľa Wozniaka bol tento druh diskov oveľa spoľahlivejší, ako predtým používané kazetové disky.

Zdroj | Apple

V roku 1979 Apple Computers Inc. predstavili prvý softvér – jún sa stal mesiacom AppleWriter 1.0. V tomto roku však boli predstavené aj ďalšie produkty, napr. tlačiareň Apple SilentType alebo Bell & Howell Disk II. Taktiež sa objavilo aj viacero verzií Apple II.

Zdroj | Apple

Na konci 70-tych rokov, v roku 1979, pracovalo v spoločnosti Apple Computers Inc. okolo 250 zamestnancov.

V tomto roku sa taktiež začal viacnásobný súdny spor s Apple Corps – hudobnou spoločnosťou založenou skupinou The Beatles. Apple Corps napadlo spoločnosť Apple Computers pre porušenie obchodnej značky Apple. Tento súd sa skončil až v roku 1981 finančným vyrovnaním. Pôvodne sa odhadovala suma približne 50 – 200 miliónov dolárov. Apple Corps však vysúdili len približne 80 tisíc dolárov.

Zdroj | Apple Corps

Do roku 1980 postupne rástla konkurencia spoločnosti práve vo výrobe počítačov. Približne v tomto období sa trh rozšíril napr. o IBM s platformou PC, na ktorom fungoval diskový operačný systém DOS od spoločnosti Microsoft.

Zdroj | Apple

V tomto roku taktiež Apple priniesol napr. modem alebo ďalší model tlačiarne. V septembri 1980 pribudlo do rozširujúcej sa škály produktov model Apple III. Nebol komerčne úspešný ani po jeho revízii v roku 1981. V Apple sa samozrejme špekulovalo aj s výrobou obrazoviek – v tomto roku boli uvedené na trh aj Monitor II a Monitor III. V Apple Computers Inc. rapídne stúpol aj počet zamestnancov, vyšplhal sa až na číslo 1 000.

Zdroj | Superapple

O rok na to sa prezidentom spoločnosti stal Mike Markulla. Predsedom sa stal Steve Jobs a pod ním bol predošlý prezident Mike Scott.

Po vylepšenom Apple III nakoniec aj tak prišiel model Apple Lisa. V medzičase začali v Apple pracovať Jeff Raskin a Bill Atkinson, ktorí pracovali na tomto novom druhu počítača. Ten využíval GUI, myš, objektovo orientované programovanie a siete. Po návšteve spoločnosti XEROX v Palo Alto v roku 1979 Steve Jobs rozhodol o budúcnosti počítačov – tie budú využívať grafické rozhranie a ikony.

Zdroj | Apple

V januári 1983 sa na trhu objavil spomínaný model Apple Lisa, ktorý bol v tej dobe nadčasovým produktom. Predaj tohto modelu bol však za vysokú cenu, až 10 000 $. Práve z tohto dôvodu sa na bežnom trhu osobných počítačov neujal.

Zdroj | Apple

Zatiaľ, čo Raskin a Atkinson pracovali na ďalšom vývoji Apple Lisa, Jobs sa sústreďoval na vývoj Apple Macintosh. Steve Jobs vyvíjal Macintosh s ideou skutočne osobného počítača, ktorý by obsahoval všetko, čo bežný používateľ potreboval.

Zdroj | Apple

24. januára 1984 sa na trhu skutočne objavili prvé modely Macintosh, ktoré sa neskôr stali bežným prostriedkom na tvorbu filmov, hudby, desktop publishing a v aj v rôznych oblastiach umenia.

Zdroj | CNBC

V 1983 sa prezidentom a hlavným výkonným riaditeľom sa stal John Sculley, s ktorým mal v neskoršom období Jobs problémy. Spory s ním boli dôvodom Jobsovho odchodu.

Po roku 1984 Apple podporovalo dve platformy – Apple II a Macintosh, ktorý bol v tento rok uvedený na trhu. Obe platformy boli vzájomne nekompatibilné. Apple II bol vo firmách úspešnejší, naopak rozšíreniu Macintosh sa priveľmi nedarilo. V tejto podobe sa predávali až do roku 1990. Zatiaľ sa však platforma Macintosh rozvíjala. Pre platformy Macintosh bol taktiež vyvinutý aj softvér s názvom MacWrite 1.0 a MacPaint 1.0.

Zdroj | Apple

Ešte v roku 1989 prišiel na trh prvý prenosný počítač Macintosh Portable, ktorý taktiež nebol komerčne veľmi úspešný. O dva roky neskôr, v roku 1991 sa Apple Computer Inc. podarilo preraziť s úspešným Powerbookom. Podľa časopisu MacAddict boli roky 1989 až 1991 zlatou dobou Macintosha.

Zdroj | nextSTEP

Steve Jobs v roku 1985 opustil spoločnosť Apple, kvôli problémom s Johnom Scullym. Založil spoločnosť NeXT, ktorá však nebola taktiež veľmi úspešná. Vyvinula však operačný systém NeXTstep, ktorý bol založený na Unixe.

V 86. roku sa opäť zahryzla do Apple Computers spoločnosť Apple Corps. Tentoraz z dôvodu, že Apple Computers pridali do svojich počítačov možnosť nahrávania zvuku a podporu MIDI. Finančné vyrovnanie sa však tentoraz vyšplhalo oproti predošlej sume na gigantickú sumu 26,5 milióna dolárov.

V týchto rokoch Apple bol vystavený komerčnému boju aj s inými technologickými spoločnosťami, ktoré vyvíjali počítačové systémy, napr. s Atari, Amiga alebo IBM. Podľa niektorých zdrojov možno 90-te roky označiť za „temné“ roky Apple. V rámci technologického vývoja patril medzi popredných výrobcov. Spoločnosť však mala nesmierne zle postavený riadiaci manažment.

Po sporoch s hudobným producentom Apple Corps bola v roku 1991 definované práva oboch spoločností. Apple Corps dostalo práva na používanie mena s akýmikoľvek kreatívnymi prácami, ktorých hlavným obsahom je hudba. Apple Computers Inc. boli priradené práva na označovanie produktov a služieb, ktoré súvisia s reprodukovaním, prehrávaním alebo iným distribuovaním hudobného obsahu. Právo sa však nevzťahovalo na obsah distribuovaný prostredníctvom fyzických médií.

Zdroj | Standford Insight

V roku 1993 bol John Sculley nahradený novým prezidentom a výkonným riaditeľom Michaelom Spindlerom. Ten je známy svojim kontroverzným krokom – ostatným spoločnostiam dal prístup k technológii Apple. Na trhu sa objavilo množstvo klonov originálneho Apple Macintosh. Vďaka tomuto kroku tržby spoločnosti Apple naďalej klesali.

Zdroj | Apple

V roku 1994 Apple uviedol na trh Power Macintosh, ktorý bol založený na procesore PowerPC. Staršie modely fungovali na procesoroch Motorola. Avšak všetky aplikácie, ktoré boli vyvinuté pre staršie modely boli prispôsobené tak, aby fungovali aj na nových modeloch.

Zdroj | Apple

Začiatkom 90-tych rokov taktiež Apple začal vyrábať osobných digitálnych asistentov Apple Newton. Bol to jeden z ďalších neúspešných pokusov spoločnosti. Apple Newton sa však neskôr stal inšpiráciou pre vreckové počítače, napr. Palm, Pocket PC a pod.

V roku 1997 predošlého riaditeľa vystriedal Gil Amelio. Ten zahájil tzv. šetriacu éru. Mzdy zamestnancov sa znížili približne o tretinu. To však ani zďaleka nezlepšilo situáciu spoločnosti. Finančná strata Apple prekročila až 1 miliardu. Na začiatku 90-tych rokov sa akcie Apple pohybovali približne za cenu 90 $. Koncom tohto desaťročia to bolo len 14 dolárov za akciu. Magazín Fortune v tomto roku Apple označil ako spoločnosť s najhorším manažmentom v celom Sillicon Valley.

V tomto roku Gil Amelio siahol po núdzovom riešení. V cene 377 miliónov dolárov Apple kúpil Jobsovu spoločnosť NeXT.

NeXT bola nakoniec úspešne predaná spoločnosti Apple. Systém sa stal základom pre vznik MAC OS X, ktorý nahradil starnúci OS9. Kúpou spoločnosti NeXT sa Steve Jobs opäť vrátil do Apple. Najskôr sa stal poradcom spoločnosti. Po odchode Gila Amelia sa stal aj dočasným výkonným riaditeľom. Neskôr túto funkciu prijal trvalo.

Jobs sa ešte v tom roku pustil do záchrany Apple. Zakázal voľnú licenciu na ich technológie a taktiež sa záber spoločnosti začal zameriavať len na výrobu stolných a prenosných počítačov.

Zdroj | Apple

V roku 1998 pribudol na trh Apple iMac, ktorý zaznamenal obrovský úspech. Po piatich mesiacoch predaja sa Apple dostal po prvý raz od roku 1993 z červených čísel. V čase, keď sa Steve Jobs vrátil do spoločnosti, dal taktiež redizajnovať aj logo. Dizajnéri z kreatívneho štúdia Landor Associates v San Franciscu logo zjednodušili.

Zdroj | Apple

Z predošlého pestrofarebného loga sa stalo už len čierne. Táto zjednodušená podoba loga sa používa dodnes v rôznych podobách.

Zdroj | Apple

Jedným z najvýznamnejších úspechov v roku 2001 sa stalo predstavenie hudobného prehrávača iPod a obchodu iTunes.

Zdroj | Apple

V jeseni toho istého roku sa verejnosť taktiež dočkala aj iBooku a PowerBook Titanium G4. Neprehliadnime však ani významný prechod zo systému MacOS 9 na Mac OS X.

Zdroj | Apple

V polovici roku 2003 sa na trhu objavil taktiež aj PowerMac G5, ktorý vznikol v spolupráci s IBM. Tento model prekonal výkon väčšiny súdobej konkurencie. G5 taktiež umožnila sprístupnenie iTunes Music Store, ktorý priniesol archív približne 200 000 hudobných singlov za cenu 99 centov/ks.

Už v prvom roku fungovania iTunes sa predalo približne 70 miliónov pesničiek. Apple si vďaka týmto krokom taktiež vydobyl aj pozornosť širokej verejnosti. iTunes a hudobný prehrávač iPod však boli dôvodom opätovného napadnutia. V tomto prípade však vyhrala spoločnosť Apple Computers.

S rokom 2005 prišla aj piata revízia operačného systému Mac OS X – Tiger. V tom čase Steve Jobs ohlásil zmenu – zastarané procesory PowerPC nahradia v ďalšom roku procesory Intel, napr. platforma x86.

https://www.youtube.com/watch?v=hQw3mVWXncg

V tom čase Apple predstavil aj nové varianty hudobného prehrávača iPod – iPod Shuffle a iPod Nano. Shuffle bol k dispozícii v 2 GB variante, Nano v 16 GB.

Zdroj | Apple

iPod Nano bol výnimočný aj tým, že mal k dispozícii FM rádio a taktiež obsahoval krokomer.

Zdroj | Apple

V januári 2006 boli predstavené prvé dva počítače s procesorom Intel – prenosný počítač MacBook Pro, ktorý nahradil predošlý PowerBook a taktiež aj iMac.

Zdroj | Apple

9. januára 2007 Steve Jobs oznámil na konferencii Macworld Expo zmenu názvu Apple Computers Inc. na Apple Inc. Dôvodom tejto zmeny bolo rozšírenie produktového sortimentu napr. o mobilné zariadenia. V tomto roku sa medzi produktmi totiž objavili mobily Apple iPhone.

Zdroj | Apple

Predstavenie Apple iPhone v roku 2007

Sortiment bol obohatený aj o počítače s dvojjadrovým a štvorjadrovým procesorom Intel. Apple vydalo aj novú verziu Mac OS X 10.5 Leopard. Pre fanúšikov iPod pribudol v rade produktov iPod Touch s operačným systémom iOS, Retina displejom, Siri atď.

Zdroj | Apple

V júli 2008 Apple predstavil App Store, ktorý predával aplikácie pre iPhone a iPod Touch. V priebehu jedného mesiaca sa v App Store predalo 60 miliónov aplikácii. V auguste sa Jobs o projekte App Store vyjadril, že to môže byť pre Apple miliardovým biznisom.

Pozrite si

Ukážte ostatným, čo nenájdu v App Store

Zdroj | Apple

V roku 2009, konkrétne od 14. januára do júna spoločnosť Apple opäť fungovala bez jeho zakladateľa. Jobs sa počas šiestich mesiacov vytratil z Apple kvôli zdravotným problémom. Napriek Jobsovej neprítomnosti v tomto období zaznamenal Apple finančný príjem 8,16 miliardy dolárov, z čoho zisk tvoril približne 1,21 miliardy.

Zdroj | Apple

Nasledujúci rok sa na scéne objavil aj iPad. Disponoval rovnakým operačným systémom ako iPhone. iPad bol však odlišný veľkosťou displeja. Jeho výhodou však bola kompatibilita s aplikáciami, ktoré boli pôvodne vyvinuté pre iPad.

Pozrite si

Bude obrovský iPad realitou? A ak áno, čo asi prinesie?

Keď sa v apríli roku 2010 začal predávať v Spojených štátoch amerických, v priebehu jedného dňa bolo predaných až 300 000 kusov. Ku koncu týždňa toto číslo narástlo asi o dve tretiny. Neskôr v tomto roku predstavil Apple aj iPhone 4. Jedným z ďalších významných okamihov spoločnosti bolo aj predstavenie ďalšej verzie Mac OS X, tentoraz s prívlastkom Lion.

Zdroj | Apple

V ďalšom roku, 6. januára 2011, Apple predstavil Mac App Store, distribučnú platformu, ktorá je podobná iOS App Store.

Zdroj | Apple

O niekoľko dní na to, okolo 14. januára Steve Jobs sa opäť vytratil z Apple kvôli zdravotným problémom, tentoraz s neurčitým termínom návratu.

Zatiaľ sa v marci 2011 na trhu objavil iPad 2 a iOS 4.3. Apple taktiež predstavil iMac s inovovaným jadrom.

Zdroj | Apple
Pozrite si

Google Drive, Dropbox, iCloud alebo SkyDrive, ktorý je najlepší?

V júni prekvapivo, sám Steve Jobs predstavil na verejnosti iCloud – priestor, v ktorom si môžete uložiť rôzne druhy súborov a zároveň k nim mať prístup z rôznych zariadení. 20. júla 2011 bol v App Store dostupný Mac OS X Lion. Zaujímavosťou môže byť, že v prvý deň si Lion stiahlo okolo milión ľudí.

Zdroj | Apple

24. augusta Apple zverejnilo krátky list Steva Jobsa. V ňom oznámil oficiálne odstúpenie zo svojej funkcie výkonného riaditeľa Apple. Aj tento dátum sa dá označiť ako koniec éry Apple, ktorej tvorcom bol legendárny Steve Jobs.

Do večnosti Jobs odišiel 5. októbra 2011. Nahradil ho Tim Cook, ktorý je riaditeľom Apple doteraz. Nedávno sa v zahraničných kinách objavil aj nový film o Steve Jobsovi.

Zdroj | Apple

Ďalším významným produktom, ktorý tento rok pribudol na trhu bol iPhone 4S. Krokom vpred sa stal aj iOS 5 a sprístupnenie iCloud verejnosti.  V Apple App Store bolo v roku 2011 zaznamenaných okolo 100 miliónov stiahnutí.

Pozrite si

Už zajtra príde iCloud a s ním aj úplne nové možnosti

V roku 2012 nahradil Mac OS X Lion ďalšia verzia s názvom Mountain Lion. Vo februári sa objavila tzv. Developer Preview, v ktorej už vtedy bolo približne 100 noviniek. V júli 2012 bol dostupný aj v Mac App Store. V septembri sa mohli tešiť aj fanúšikovia iPhone, pretože na trhu sa objavilo jeho 5. vydanie.

Začiatkom roku 2013 sa počet stiahnutí z App Store vyšplhalo až na 40 miliárd stiahnutí. V máji bolo toto číslo vyššie približne o 10 miliárd. V júni bol dostupný aj OS X Mavericks Developer Preview s približne 200 novými vylepšeniami. 10. júna bol taktiež uvedený aj iOS 7.

Zdroj | Apple

September nasledujúceho roku bol pre spoločnosť Apple jedným z významných. Dôvodom bolo predstavenie niekoľkých noviniek – Apple Watch, iPhone 6 a 6 Plus a taktiež iOS 8, ktorý bol dostupný 17.septembra. 9. septembra bola taktiež verejnosť oboznámená s novým druhom služby – Apple Pay – mobilnými platbami.

Zdroj | Apple
Pozrite si

5 dôvodov, prečo Apple Pay uspeje

V tomto roku bol, konkrétne v júni predstavený Mac OS X El Capitan. V tomto mesiaci sme sa taktiež dočkali aj iOS 9 a služby Apple Music. V septembri si ho mohli používatelia iPhone, iPad a iPod Touch zdarma aktualizovať zo starších verzií. Podobne sa stalo aj s operačným systémom El Capitan.

Zdroj | Apple

Aj tohtoročný september, podobne, ako ten predchádzajúci, bol celkom plodný. Apple totiž predstavili Apple iPhone 6s a 6s Plus. V našej redakcii sme otestovali Apple iPhone 6s Plus.

Pozrite si

Testovali sme nový Apple iPhone 6S Plus s unikátnym 3D Touch

Zdroj | Apple

Tých, ktorí dennodenným spoločníkom je ceruzka alebo digitálne pero, osloví Apple Pencil.

Pozrite si

Apple iPad Pro má 12,9“ displej a unikátne dotykové pero

https://www.youtube.com/watch?v=iicnVez5U7M

Apple pokračuje v budovaní silného postavenia na trhu. Okrem IT zariadení sa najnovšie chystá vyrábať aj automobily, ktoré budú kompletne elektrické. Rastie aj jeho pozícia na trhu a z roka na rok rastú aj jeho zisky z predaja pomerne drahých výrobkov. Čo bude s Apple o pár rokov nevieme, no isté je, že tak skoro nezanikne a budme sa s ním stretávať nielen na TECHBOX.sk ešte dlho.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.