Vyznajte sa v počítačoch – grafické karty

GeForce_GTX_590-ico1

Grafické karty sa spomínajú predovšetkým v súvislosti s počítačovými hrami a hardvérovo náročným spracovávaním HD videa. Pravdou však je, že grafický čip obsahuje nielen každý počítač, ale v súčasnosti už dokonca aj smartfóny. V dnešnej časti seriálu sa pozrieme práve na tento hardvér.

Schéma grafickej karty

Ako vznikli?

V minulosti všetky grafické operácie vykonával procesor. Toto riešenie bolo veľmi náročné na čas i výkon CPU, ktorý okrem toho musel vykonávať veľké množstvo ďalších úloh. Preto boli vytvorené samostatné grafické karty, ktoré CPU odbremenili od grafických výpočtov. V súčasnosti v tomto trende pokračujú, moderné grafické karty napríklad zabezpečujú aj dekódovanie videa, vrátane náročného Flashu či DivX formátu. Jadrom práce grafiky však zostáva tvorba obrazu pre monitor. Grafická karta je v podstate samostatný počítač – má vlastné procesory, operačnú pamäť, chladenie a ďalšie súčasti.

Doska Intel NM10 s integrovanou grafikou

Integrovaná alebo dedikovaná?

Túto otázku by si mal položiť každý ešte predtým, ako začne uvažovať o kúpe konkrétneho počítača. Integrovaná grafická karta je zabudovaná v procesore alebo na základnej doske, určená je predovšetkým menej náročným používateľom. Označuje sa tiež ako zdieľaná, keďže nemá vlastnú pamäť, ale „požičiava“ si ju z RAM počítača. Obyčajne je jej výkon podstatne nižší než u dedikovaných grafík, avšak má aj oveľa nižšiu spotrebu a vystačí si s pasívnym chladením, teda nepotrebuje žiadny hlučný ventilátor. Nižší výkon však neznamená, že je odsúdená len na vykonávanie základných operácií. Naopak – aj najslabšie modely integrované v procesoroch Intel Atom už dokážu prehrávať Full HD video. Navyše podstatne predlžujú výdrž batérie prenosných počítačov a znižujú obstarávacie náklady. Pokiaľ nehrávate na počítači hry, rozhodne o tejto možnosti pouvažujte.

Naopak, dedikovaná (diskrétna, samostatná) grafická karta predstavuje oddelené zariadenie. Má vlastnú pamäť, vyšší výkon, ale aj vyššiu spotrebu a takmer vždy aktívne chladenie – ventilátor. Diskrétne grafické karty majú podstatne vyššiu spotrebu, než integrované, a preto nie sú úplne najšťastnejším riešením v prenosných počítačoch. Ak si však chcete na počítači dopriať herné zážitky, samostatná grafika je nevyhnutnosťou.

Nvidia Optimus

Opäť platí staré pravidlo o zlatej strednej ceste. Viacero súčasných notebookov s dvomi grafickými kartami (integrovanou i dedikovanou) disponuje technológiou Nvidia Optimus, ktorá medzi grafikami podľa druhu aktuálnej činnosti prepína. Pri bežnom používaní je aktívna integrovaná, vďaka čomu ušetríte batériu a notebook je tichší. Naopak, v grafickej záťaži sa prepne na výkonnejšiu.

Benchmark grafických čipov

Výrobca karty a výrobca čipu

Situácia na trhu je trochu neprehľadná, preto sa ju pokúsime vyjasniť. Pri grafických kartách rozlišujeme dvoch výrobcov – výrobcu samotnej karty (ASUS, MSI, Gigabyte, Gainward, Intel a ďalší) a spoločnosť, ktorá navrhla čip (Intel, AMD/ATI, Nvidia). Nakoľko čip rozhoduje o výkone celej karty, poďme sa pozrieť na jednotlivé rodiny modelov.

Intel HD Graphics

Intel

Spoločnosť Intel vyrába grafické karty integrované vo svojich procesoroch, prípadne na základnej doske (staršie modely). V rodine Atom nachádzame grafiky Intel GMA 600/GMA 3 150, procesory z rodiny Core i3/i5/i7 disponujú výkonnejšou Intel HD Graphics 2000/3000.

AMD Radeon HD

ATI/AMD

Spoločnosť ATI bola výrobou grafických kariet známa, dnes už je vlastníctvom firmy AMD. V súčasnosti sú na trhu grafiky Radeon HD od ATI (po sériu 5000), resp. AMD (nová séria 6000). Vždy však neplatí, že novšie je lepšie. Napríklad čip AMD Radeon HD 6250 je podstatne slabší ako ATI Radeon HD 5970. Prvá číslica znamená generáciu, kde 6000 je najnovšia. Druhá cifra znamená triedu, od low-end 100 až 400 po výkonné karty série 800-900. Jednotlivé modely sa líšia najmä počtom jadier a ich frekvenciou, t. j. výkonom. Avšak aj v týchto pravidlách sa nájdu výnimky a azda jediným spoľahlivým faktorom sú benchmark testy – rebríček nájdete tu.

Nvidia logo

Nvidia

Súčasné čipy Nvidia GeForce pre bežných smrteľníkov sú začlenené do troch tried – základná GT, stredná GTS a výkonná GTX. Mobilné verzie, podobne ako u AMD, majú prívlastok M. Stred ich mena obsahuje trojciferné číslo, bežne od 200 do 600. Keďže aj tu môže vzniknúť poriadny zmätok, opäť odporúčame spomínaný rebríček.

Konektory na grafickej karte

Parametre

V súčasnosti sa grafické karty pripájajú do PCI Express rozhrania, jeho prítomnosť v počítači treba pred kúpou overiť. Pozornosť treba venovať ale aj výstupným konektorom grafickej karty – používajú sa analógový VGA, digitálny DVI alebo HDMI, v high-end segmente aj DisplayPort. Vonkajšie rozhrania súvisia najmä s monitorom, aký chcete k počítaču pripojiť. Viac sa o jednotlivých kábloch a konektoroch dočítate v článku: Čo a ako pripojiť k počítaču. Pri grafických kartách býva udávané aj maximálne rozlíšenie, aké cez dané pripojenie dokážu spracovať. S výnimkou najslabších integrovaných si však každá poradí minimálne s Full HD režimom.

AMD Radeon HD 6990

Jadrá a ich výkon

Základným faktorom ovplyvňujúcim výkon karty je počet jadier – Nvidia používa CUDA jadrá, u AMD/ATI sú to zasa stream procesory. Výkonovo porovnateľné grafiky AMD majú však podstatne viac jadier než Nvidia, preto sa týmto parametrom nenechajte zmiasť. Výrobcovia udávajú dve frekvencie – samotných jadier a shaderov. Vo všeobecnosti platí, že čím vyššia frekvencia, tým vyšší výkon. Aj pri grafických kartách hráči radi využívajú možnosť pretaktovania. V balení drahších modelov dokonca výrobcovia pribaľujú aj potrebný softvér, vďaka čomu túto činnosť zvládne každý. Nezabúdajme však na negatívne javy – vyššia záťaž, teda vyššia teplota a spotreba.

Pokiaľ hľadáte grafickú kartu do počítača, nemali by ste zanedbať ani údaj o spotrebe. Výrobcovia udávajú minimálny odporúčaný výkon zdroja počítača (nižšia trieda 300 W, vyššia 750-1000), ako aj spotreba samotnej karty v pokoji a v záťaži (30-400W).

Nvidia GeForce GTX 590

Pamäť

Druhým najvýznamnejším faktorom výkonu karty je veľkosť a rýchlosť jej operačnej pamäte. Integrované karty ju zdieľajú s RAM počítača, u dedikovaných sa stretávame s hodnotou 512 MB až niekoľko GB. 1 GB by však mal postačiť na všetky súčasné hry. Čo sa týka výkonu pamäte, ten závisí najmä od šírky zbernice a frekvencie. Platí, že 128-bitová zbernica zabezpečuje pri rovnakej frekvencii dvojnásobne vyššiu dátovúpriepustnosť ako 64-bitová. Frekvencia pamäte by v hráčskych kartách nemala klesnúť pod 1 GHz, často ale dosahuje aj 5 GHz. Znova platí pravidlo, že vyššia frekvencia znamená vyšší výkon, ale aj vyššiu spotrebu a hlučnosť.

Nvidia 3D Vision

Ďalšie technológie

V súčasnosti je populárne 3D zobrazovanie, v počítačoch ale funguje trochu inak, než v televízoroch. Stačí mať totiž dostatočne výkonný počítač, monitor schopný snímkovať aspoň na frekvencií 120 Hz, okuliare so synchronizačným USB vysielačom a môžete si užívať priestorový obraz. Pod pojmom „dostatočne výkonný počítač“ v tomto prípade rozumieme práve grafickú kartu. Stačí, totiž, aby podporovala technológiou Nvidia 3D Vision/ AMD HD3D a disponovala HDMI konektorom verzie 1.4. Medzi dôležité technológie, ktoré by vašej grafike nemali chýbať, patrí najmä Microsoft DirectX 11či rôzne grafické pomôcky ako Open GL, Open CL a ďalšie, vždy v čo najnovšej verzii. Moderné karty tiež podporujú zaujímavosť menom Nvidia SLI/ AMD CrossFireX. Ide o spoluprácu dvoch grafických kariet s rovnakým čipom, pričom si rozdelia úlohy a dosahujú približne 1,8-krát vyšší výkon, ako samostatná karta.

Nvidia GeForce GTX 590

Veríme, že sa nám podarilo do tejto neprehľadnej oblasti vniesť trochu svetla a pri kúpe ďalšieho počítača budete vedieť, akú grafickú kartu zvoliť. Základom je teda zvážiť, či si vystačíte s integrovanou a pokiaľ nie, zvoliť správnu dedikovanú s vyváženým pomerom medzi výkonom, spotrebou a samozrejme cenou. Pri zobrazovaní zostaneme aj v ďalšej časti, avšak pozrieme sa naň z druhej strany.

ZdrojAMD,geekygadgets.com,legitreviews.com,NVIDIA,techreport.com,tweaktown.com,videocardbenchmark.net

Komentáre k článku

 • u_bin

  aku graficku kartu do 150 Eur by ste mi poradili? mam Intel Core i5 750, 3 GB RAM DDR2 a doteraz som mal Geforce GT430 len chcem nieco lepsie

 • Erik Birčák

  do 150E asi GTX460 1GB pokial chcete ostat verni znacke, alebo Radeon 5850 pokial najdete v danej cene slusny model. Pripadne novsie geforce 560 / radeon 6950 ale obavam sa ze tie su uz nad limit.

  Inak k spotrebe pripajam velmi prehladny graf http://forums.atomicmpc.com.au/index.php?showtopic=264

 • Andrej

  Vie mi niekto poradiť ohladom dvoch grafík ktorá je lepšia.
  ATI radeon HD 5470 512 MB alebo ATI radeon HD 6540G2 Dual graphics ?
  PLS HELP.

 • Andrej

  Diky moc.

 • jozef kujo

  co to znamena ze ked mam v pocitaci 2 grafiky jednu intel a druhu nvidia ja som potlacil nvidia a toto mi to vypisalo : V sucastnosti nepouzivate obrazovku pripojenu k Nvidia GPU

 • aerla

  Chcela by som si kupit nasledovny laptop (viď popois nižšie) – ma graficku kartu Intel graphics. Ale vela ludi mi hovori, ze by som mala hladat nejaky s grafickou AMD alebo Nvidia. Potrebujem ho na tvorbu zvukovych nahravok, pripadne spracovanie 2D grafiky alebo kratych youtube videí (video 2D + hlas, do cca 10 -15 minut dlzky jedného youtube videa). Tiez ho chcem na bezne pozivanie, ako pozeranie filmov napr. na youtube, skype- konfernčné rozhovory, google+ hangouts rozhovory.
  (Mam este stary notebook len s RAM 2 GB a často sa stava, ze nemozem byt napr v Google+ Hangouts, lebo je to pomale a nakoniec zvuk seka, pocitac sa zacina prehrievat a celkom sa vypne. To iste sa robi, aj ked by som chclea pozerat youtube film.
  Preto by som si chcela kulpit tento novy laptop).
  Myslite, ze s grafickou kartou Intel HD Graphics 4600 by zvladol to, co potrebujem?
  Tiez by ma zaujimalo, si by sa velmi neprehrieval s AMD alebo Nvidia graphics.

  PARAMETRE NOTEBOOKU, KTORY CHCEME KUPIT:
  HP ProBook 450 G1
  CPU: Intel Core i5 4200M (3M Cache, 2.50 GHz)
  RAM: 8192MB DDR3
  HDD: 750GB SATA 5400 rpm
  Grafická karta: Intel HD Graphics 4600
  Mechanika: DVD-RW DL
  Operačný systém: Windows 8 64-bit

 • Mišo7777

  je veľký rozdiel či je zbernica graf. karty 128bit a 192bit?

 • Michaela

  Ahojte, nový notebook vyberám už asi mesiac, počúvam kdejaké rady a rozumiem tomu čím ďalej tým menej. Ak niekto pracuje (len tak rekreačne, neživím sa tým) s Photoshopom, sú veci ako 17” displej, "externá grafika" atď atď skutočne nutné? Inak na notebooku nič neobvyklé nerobím, len by som si rada pozrela film bez zasekávania a fotošopovala bez pohľadu na večne sa krútiace modré koliesko (načítava sa, načítava sa, načítava sa…..[smile-clown]) môj staručký Fujitsu Siemens má úctyhodných 8-9 rokov a už mu dochádza dych :)

 • johny

  je lepsie mat 2 GB kartu so slabsou zbernicou (128 bit) a nizsim taktom (cip 700, pamat 1600 Mhz) alebo radsej 1 GB kartu s lepsou zbernicou (256 bit) a vyssim taktom (cip 1300, pamat 5000 Mhz)? jedna sa mi o hranie hry.

 • behemoth

  poradte mi niekto.aku optimalnu grafiku by mal mat notebook na hranie napr.stalker,hellgate london,alebo fear a pod.dik

 • Marffy

  Dobrý deň mám problém s výberom grafickej karty rozhodujme sa pre "MSI R9 380 Gaming 2G" alebo "MSI GTX 960 GAMING 2G" R9 380 ma vyššiu zbernicu ale GTX 960 má väčšiu frekvenciu… Inak sú skoro rovnaké.
  Ďakujem za odpoveď. [smile-smile]

 • Matej

  Dobrý deň, chcel by som si kúpiť graf. kartu do notebooku. "Stará" je NVIDIA GeForce 820M a novú by som chcel maximálne do 120 € nejakú GTX… (asi herná do 120€ nebude)… no, ale bojím sa že sa mi nebude zmestiť, lebo na obrázku vyzerajú veľko.