Vyskúšali sme nový Hyundai KONA

Hoci na seba nechal dlhšie čakať, predsa len Hyundai tento rok významne zaútočil do segmentu B-SUV novým modelom KONA. My sme dostali možnosť vyskúšať si ho medzi prvými na svete na temperamentnom asfalte okolia španielskej Barcelony.

Automobilka Hyundai jednoznačne stavila na istotu a rozhodla sa zamiešať karty v segmente kompaktných SUV, dopyt po ktorých nielen na európskom trhu neuveriteľne rastie. Nie náhodou bola Suzuki Vitara najpredávanejším SUV na Slovensku za rok 2016.

Čoraz viac zákazníkov objavuje čaro vyšších mestských crossoverov, najmä kvôli kombinácii obratnosti v meste a pohodlnosti na dlhších trasách za oddychom či prejazdnosti v nespevnenom teréne. Hyundai si však počkal na ten správny čas a postavil od základov nové auto.

KONA totiž nie je len vyvýšená i20 či i30, to auto má vlastnú dušu, identitu a vlastné meno. Nepripomína žiadny dizajn konkurencie, no pritom drží koncernovú líniu v duchu ostatných modelov tejto značky. Je vidieť, že Hyundai investoval do jej vývoja nemalé peniaze. Je absolútne iná ako sesternica Kia Stonic, s ktorou nezdieľa ani len rovnakú podvozkovú platformu.

Pozrite siHyundai mení stratégiu, staví na elektromobily

Musím však uznať, že KONA nepôsobí pre každého pútavo, dokým ju nevidíte naživo. Fotky výrazne skresľujú dojem, uberajú na celistvosti a uhladenosti auta. Hyundai aj pri tomto modeli využil skúsenosti nemeckého dizajnérskeho tímu, ktorý je badať už na prvý pohľad.

Charakter SUV tradične vyzdvihuje svetlá výška 170 mm a masívne oplastovanie blatníkov a nájazdových hrán, ktoré nie sú vo farbe karosérie. Krátke previsy v kombinácii s tvarovanými blatníkmi majú evokovať pohyb auta dopredu. Prednej maske dominuje typický Hyundai gril a viac radové usporiadanie svetlometov.

recenziaŠkoda Kodiaq – mimoriadne praktické SUV

Úzke, no štýlové LED denné svietenie, v kombinácii s grilom chladiča evokuje drsnejší výraz auta. Trochu zbytočná mi príde dizajnová šachta medzi dennými reflektormi, od ktorej skôr čakáte rolovanie červeného svetla v štýle Knight Rider, ako nejaký hlbší význam.

V strednej časti sú výraznými plastami obalené hlavné bi-LED svetlomety, ktorých funkčnosť sme mali možnosť vyskúšať aj na nočných jazdách po Barcelone. Fungujú skvele a v kombinácii s prisvecovaním do zákrut človek dostával konečne pocit, že sedí v aute z 21. storočia. Svetlomet je neustále v “diaľkovom” režime a funkcia High Beam Assist pomocou kamery a tlmivky v reflektore prepína protiidúcim autám stretávací režim.

Hmlovky sú umiestnené bližšie k stredu, priamo pod gril, a určite by KONE viac pristalo umiestnenie bližšie ku krajom. V ponuke sú rôzne veľkosti kolies, nám najviac svedčali 18“ ALU disky, ktoré sú však dostupné len v najvyššej výbave Style a motorizáciou 1.6 T-GDi.

Apropo, motory sú k dispozícii len dva. Prvý, trojvalcový turbo benzín 1.0 T-GDi s výkonom 120 koní je postavený v duchu emisných noriem a mestskej úspornosti. Zaujímavé je, že napriek vyššej hmotnosti – 1400 kg – to na agilite až tak výrazne neuberá. Motor s Hyundai KONA celkom slušne cvičí, necítite tú lenivosť a neochotu výkonu. Turbo s elektronicky riadeným obtokovým ventilom by mal dosahovať maximum krútiaceho momentu 172Nm už pri 1500 otáčkach.

recenziaHyundai IONIQ Electric – vydarený elektromobil za primeranú cenu

Pocitovo však máte tendenciu držať ho pod krk v pásme nad 3500 otáčok, čo ale urobí výrazný vír v nádrži. No ide to. Nie je to také lenivé, ako by sa z predsudkov mohlo zdať. Motor však vydáva typický troj-hrncový plechový zvuk a je spriahnutý len s manuálnou 6-stupňovou prevodovkou. Nie je možná kombinácia s automatom a ani pohonom 4×4.

My sme s týmto motorom na okreskách a mestských rozjazdoch dosiahli priemerku približne 7 litrov, avšak motor sme veľmi nešetrili. Zamrzí aj jednoduché zavesenie zadnej nápravy, čo je cítiť najmä pri ostrejších prejazdoch zákrut.

ZDROJ | Hyundai

Trochu iný príbeh je 1.6-tka T-GDi, ktorá okrem viacerých technológií prináša aj vyšší výkon a lepšiu akceleráciu. Motor s výkonom 177 koní a 265Nm sa dodáva výhradne s elektronicky riadenou 7 stupňovou prevodovkou 7DCT s dvomi spojkami, ktorú Hyundai už pár rokov využíva vo väčších SUV. Nahradenie klasického hydrostatického meniča prinieslo úsporu paliva a, dúfajme, aj spoľahlivosť.

7DCT je kombináciou dvoch prevodoviek pre párne a nepárne stupne, každá s vlastnou suchou spojkou. Preradenie je na báze odpojenia jednej a zároveň spojenia druhej spojky, čo dosahuje časovú úsporu a plynulosť. Osobne sa mi veľmi páčila kombinácia tejto prevodovky s preplňovaným benzínovým agregátom. Nechýbala mu energia a išiel za plynom ako šialený.

Na výber máte dokonca aj režim SPORT, kde prevodovka drží dlhšie otáčky, neraz aj do zbytočných 6500 RPM. Škoda, že bez zmeny charakteru podvozku. Ide o skutočne živé auto, ktoré sa nehanbilo položiť na semafóroch aj AUDI Q7, 3.0 TDI, čo nás poriadne prekvapilo.

Prevodovke však chvíľu trvá, kým zareaguje na zašliapnutie. Pri pomalej jazde do kopca v garážach nákupného centra nezmyselne preraďovala, čo bolo sprevádzané sekaním. Pri tejto motorizácii dostanete už aj viacprvkovú zadnú nápravu, ktorá v kombinácii so spomínanými 18“ kolesami a pohonom 4×4 dosahuje skvelú stabilitu a prilnavosť.

Mimochodom, pohon 4×4 sme mali možnosť vyskúšať okrem upršaných mokrých okresiek aj na mini off-road stage, kde sme naplno využili uzávierku dieferenciálu. Asistent rozjazdu či zjazdu sme prevetrali v strmých uličkách mestečka Vallirana, kde by akákoľvek prednokolka zakapala. KONA sa s mokrým a strmým povrchom vysporiadala úplne hravo. To všetko len umocňuje pocit bezpečia.

Navyše, v rámci každej výbavy dostanete systém sledovania únavy vodiča či monitorovanie jazdných pruhov, čo je chvályhodné. Za príplatok 600 € zase získate skvelý paket sledovania mŕtvych uhlov a asistenta pri priečnom cúvaní s cúvacou kamerou. Nechýba ani asistent núdzového brzdenia FCA s ochranou chodcov, ktorý funguje na kooperácii radaru a vstavanej kamery.

V interiéri zabudnite na lacné plasty. Je moderný, funkčný a dominuje mu veľký 8-palcový dotykový displej.ZDROJ | Hyundai

Skutočne ma ale zaskočil interiér. Zabudnite na lacné plasty či strohosť starších modelov. Po prelepení loga Hyundai by ho mali problém rozoznať od nemeckého auta aj tí najväčší hejteri. Moderný a funkčný interiér dopĺňaný kvalitnou kožou vzbudzuje dojem decentnosti a komfortu. Francúzi, učte sa.

Trochu mi vo výhľade prekážal vyklápateľný a nastaviteľný head up diplej, no zobrazovanie plnilo účel. Kona ponúka okrem bežného vyhrievania sedadiel či volantu aj ich ventilovanie, čo nie je samozrejmosťou ani u prémiových značiek.

Stredovej konzole dominuje vstavaný 7“ farebný displej infotainmentu s možnosťou spárovať smartfón cez Apple car play alebo Android Auto, alebo za príplatok 8“displej s doplnkovou build-in navigáciou s aktualizáciu máp v cene na 5 rokov. Navigácia má krásne zobrazenie radenia do pruhov.

Poteší, no konkurovať spárovaným real-time navigáciám zo smartfónov bude ťažké. Trochu zmätočne na mňa pôsobilo ovládanie palubného počítača na volante, kde by som privítal intuitívnešie riešenie.

Vítanou samozrejmosťou je bezdrôtové induktívne nabíjanie smartfónov s LED pripomienkou na zabudnutý telefón v priehradke či množstvo odkladacích priestorov. Ako audiofila ma potešila aj prémiová audiosústava Kernell s ôsmimi reproduktormi a subwoofermi v kufri, ktorá je v rámci najvyššej výbavy Style.

Hyundai KONA nastavil latku veľmi vysoko. Menší objem kufra je vyvážený prvkami bezpečnosti či komfortu v kombinácii s výkonným a pružným motorom. Ak si to v hlave usporiadate tak, že nafta patrí do traktora, plyn do sporáka a benzín do auta, tak KONA vás zbaví akýchkoľvek predsudkov.

ZDROJ | Hyundai

Onedlho dostane do vienka aj elektrický motor a závisí len od ceny, ako veľmi zamúti vody elektromobilov. Svoju klientelu si určite nájde aj so súčasnou motorizáciou. Hyundai postavil vážneho konkurenta v tomto populárnom segmente, kde pri akciovej cenovke 24 490 € dostávate vozidlo v najvyššej výbave, hodnej prémioviek. Kúpiť si ho však môžete už od 14 490 €.

Za pozvanie a hradenie nákladov spojených s cestou do Barcelony ďakujeme spoločnosti Hyundai Motor Czech, s.r.o, organizačná zložka Slovensko.

ZdrojHyundai

Komentáre k článku