Reklama

Videli sme ako sa vyrábajú reproduktory Bowers & Wilkins

TECHBOX

Tak, ako sme sľubovali, prinášame vám reportáž z výrobného závodu Bowers & Wilkins, kde sme okrem predstavenia inovovaného produktového radu 800 Series Diamond mali možnosť nazrieť aj do kuchyne tohto prestížneho výrobcu zvukovej techniky. Zoznámili sme sa nielen s výrobnými procesmi či technológiami, ale dozvedeli sme sa aj, v čom spočíva pridaná hodnota ich výrobkov.

Pozrite si

REPORTÁŽ | Bowers & Wilkins predstavil nové reproduktory série 800

Batérie nabité, uši napnuté, plní očakávania. Aj takto vyzerala naša pracovná cesta do mestečka Worthing na juhu Anglicka začiatkom septembra. Po predstavení inováciami nabitej série 800 sme sa presunuli z administratívnej centrály firmy do asi 500 metrov vzdialených výrobných hál. Našimi sprievodcami boli tí najpovolanejší – Andy Kerr (senior produktový manažer) a Dave Ford (šéf výroby).

Začali sme úplne od začiatku – výrobou samotných drevených kabinetov. Žiadna švédska drevotrieska zo supermarketu, ale množstvo tenkých drevených plátov, ktoré sa vrstvia a lepia na seba v špeciálnom lise pri tlaku 150 bar. Samotné pláty sú údajne nie lacné a firma si ich necháva posielať priamo z Nemecka.

Vrchné pláty sú z rovnakej oblasti dreva, no z rôznych vrstiev. Sú unikátne a pri poškodení jedného sa musí vyhodiť aj ten druhý. Dôvod je jednoduchý, pár budúcich reproduktorov musí mať rovnaký vzor letokruhov. Vo výrobnej časti sa všade udržuje predpísaná vlhkosť, aby sa zabezpečila potrebná pružnosť a ohybnosť dreva. Obrúsené a opracované kabinety smerujú do vopred pripravených hliníkových foriem, kde sa k nim dodatočne lepí vrchná a spodná časť.

Roboti v lakovacej linke zabezpečia rovnomerné nanesenie laku. Linka prešla pred pár rokmi výraznou inováciou miešania farieb. Zmena farebného programu trvala aj týždeň, vyžadovalo si to najmä vyčistenie všetkých potrubí. Kabinety sa striekajú v niekoľkých vrstvách, pričom každá vrstva musí schnúť 7 dní. Množstvo farby na jeden kabinet napr. modelu 803 D3 zodpovedá hodnote približne 200 libier.

Firma nemá problém priznať, že niektoré súčiastky dováža priamo z Číny. Kondenzátory sú napríklad z Nemecka, no Andy Kerr potvrdil, že 90% všetkých dodávateľov sú britské firmy.

Britská je i diamantová kupola membrány reproduktora, vďaka ktorej nesie séria 800 prívlastok Diamond. Samotná kupola je veľmi krehká, prepravuje sa v špeciálnych plastových mušliach a jej hodnota je približne 1500 libier. Jej krehkosť si mohol vyskúšať aj jeden zo slovenských novinárov, ktorý ju skúsil na pokyn šéfa výroby prasknúť. Nebola to žiadna námaha, no zamrznutý úsmev po spomenutí jej hodnoty už taký vtipný nebol.

Osádzanie a montáž reproduktorov do kabinetu je čisto ručná záležitosť, ktorá si vyžaduje cit a pevné nervy. Plošné spoje sú takisto vyrábané ručne, žiadna robotická výroba. Podobne, ako aj následná finalizácia laku, ktorá prebieha ako niekoľko dôkladných ručných leštení s rôznymi stupňami hrubosti brúsenia.

Leštiči sú doslova majstri svojho remesla, výsledok je ohromujúci. Človek až na mieste pochopí, že ceny reproduktorov B&W nie sú až také prestrelené, ako sa zdajú a vysoko kvalitná ručná práca je hodná svojej ceny.

Nad hlavami nám svieti tabuľa s denným plánom a percentom plnenia. Na moju otázku, čo je priorita, šéf výroby jednoznačne reaguje, že kvalita je pre nich prvoradá a tabuľa má len informatívny charakter.

Systém kontroly kvality povrchovej úpravy, rozmerov či zvukových parametrov nebeží na báze náhodného výberu reproduktora, ale kontroluje sa každý jeden výrobok. Kvalita musí byť stopercentná. Nie je preto náhodou, že model Nautilus s nadčasovým dizajnom vyrábajú síce na objednávku, no dopyt po ňom je nepretržitý od roku 1992!

Kvalitu zvuku inovovanej série sme si mali možnosť naživo vypočuť v ich štúdiu. Rozdiel medzi generáciami bol skutočne rozoznateľný. Zvuková nahrávka bola precízne čistá a dal sa rozoznať dokonca dych klaviristu. Dokonalú precíznosť zvuku nám potvrdil aj jeden z výskumných inžinierov.

Pri testovaní novej série poslal Bowers & Wilkins pár reproduktorov do prestížneho štúdia Abbey Road, odkiaľ sa bedne vrátili s tým, že niečo v nich jemne praská. Po týždňovom skúmaní prišli na to, že v Abbey Road použili klavírnu nahrávku, v ktorej sa klaviristov náramok jemne dotýkal klávesov. To v nahrávke odkryla až nová 800 Series.

Bolo zaujímavé pozorovať aj zamestnancov firmy rôznych vekových kategórií, s akým pokojom pristupujú k práci. Uponáhľanosť sa u nich nenosí, kvalita je prioritou. Spokojnosť nám potvrdil aj Dave. Podľa jeho slov je totiž v danom regióne prestíž pracovať pre B&W a firma eviduje dlhé čakacie listiny záujemcov.

Niet divu. Spoločnosť, ktorá mala za rok 2014 obrat takmer 2 miliardy libier, musí mať určite zaujímavý sociálny program. Napriek tomu, že oficiálne predstavenie novej 800 Series Diamond bolo v septembri, výroba začala už oveľa skôr (v marci tohto roka), aby sa stihli naplniť distribučné kanály a okamžite po predstavení mohol byť uspokojený dopyt.

Sme nesmierne radi, že sme mohli byť súčasťou tohto oficiálneho predstavenia, a zároveň sme mohli nazrieť do útrob úspešnej firmy, kde vznikajú skutočné umelecké diela.

Za pozvanie a hradenie nákladov spojených s cestou ešte raz ďakujeme spoločnosti BIS Audio.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.