NPTS | Gizmondo – kompaktná konzola, ktorej osud ovplyvnilo i vedenie

Kompaktná konzola Gizmondo pochádza od výrobcu Tiget Telematics. Spoločnosť sľubovala výkonný kus hardvéru, Gizmondo sa však stala prepadákom. Konzola bola podľa niektorých portálov najhoršie predávajúcou na svete.

V roku 2005 prišla na trh prenosná konzola, ktorá patrila medzi najkompaktnejšie svojho druhu. V otázke dizajnu strčila do vrecka aj konkurenciu, akou bolo Nintendo DS či vtedajší hráč s vedúcim postavením, Sony PlayStation Portable.

Pozrite siNPTS | Nokia N-Gage – mobil a herná konzola v jednom, ktoré predbehli dobu

Novinka mala už na tú dobu slabšie špecifikácie. Gizmondo disponoval 2,8-palcovým displejom s rozlíšením 320 x 240 pixelov. Ten však nebol širokouhlý, čo bolo spôsobené menšími rozmermi. Ďalej tu bol skrytý procesor ARM9 s taktom 400 MHz, ktorý počas hier (ktorých bolo mimochodom len smiešnych 14) postačoval, no samotné zapnutie konzole trvalo 20 sekúnd.

ZDROJ | Tiger Telematics

Na pravej strane sa nachádzala štvorica ovládacích tlačidiel, ktoré fungovali rovnako ako tie v PlayStation Portabe. Tu však neboli znázornené ako štyri geometrické útvary, ale ako multimediálne prvky. Naľavo bol situovaný joystick, nešlo ale o analógovú páčku, akú ponúkala konkurencia.

0,3-megapixlový fotoaparát bol síce unikátom, ktorý sa inde nenachádzal, softvér však z tohto faktu nevyťažil. Používateľ tu preto nenašiel žiadnu skratku na spustenie aplikácie fotoaparátu, nečakané momentky preto s Gizmondo nikto nerobil.

Pozrite siNPTS | Nintendo Virtual Boy – virtuálna realita z roku 1995

Ďalšou zaujímavosťou bol spôsob, akým sa konzola nabíjala. Pokiaľ mal používateľ šťastie a batéria mu vydržala až po pripojenie ku elektrickej zásuvke, mal šťastie. Vtedy totiž mohol pokračovať v tom, v čom začal. Ak sa však začala nabíjať úplne vybitá konzola, zapnúť sa dala až po nabití.

ZDROJ | Tiger Telematics

Britskej verzii nechýbala ani podpora Vodafone SIM karty. Z tej sa napriek tomu nedalo volať, dostupné boli len SMS-ky, ktoré boli kvôli absentujúcej klávesnici čo najkratšie.

Achillova päta v sérii NPTS je ale najčastejšie v nastavení cenovej politiky. Inak tomu nebolo ani teraz. Kompaktná konzola sa predávala za 400 dolárov, čo bolo v tej dobe na novinku v segmente priveľa. Konkurencia ako PlayStation Portable Nintendo DS tak bola o poznanie lacnejšia.

ZDROJ | Tiger Telematics

Gizmondo sa dokonca za túto cenu predávalo i s reklamami, pričom podobný prístup aplikovalo aj HTC s Facebook telefónom. Používateľovi sa preto každý deň mohli zobraziť až tri, pričom táto otravná funkcia sa dala vypnúť len zaplatením ďalších 100 dolárov.

Pozrite siNPTS | Amazon Fire Phone – smartfón, ktorému plameň vyhasol

Gizmondo síce ponúkala viacero funkcií, ktoré konkurencia nemala. Menovite išlo napríklad o GPS či fotoaparát. Pri každej dobrej vlastnosti však stáli hneď dve tie horšie, ktorý potenciál zavrhli. Osudu nepomohla ani kauza vtedajšieho vedenia spoločnosti, ktorá niektorých členov spájala s mafiou.

Tak či onak sa jej predalo menej ako 25 000 kusov a portál GamePro označil Gizmondo sa najhoršie sa predávajúcu prenosnú konzolu všetkých čias.

ZdrojWikipedia,CNET,Vice

Komentáre k článku