Reklama

Aký HDMI kábel kúpiť pre Ultra HD televízor?

Števo Porubský

Nedávno sme rozoberali rozdiel medzi 4K a Ultra HD (presnejšie 4K Ultra HD) videom. V téme Ultra HD budeme pokračovať a pozrieme sa na to, ako vyriešiť prenos Ultra HD obsahu z budúcich UHD Blu-ray prehrávačov, resp. počítačov – cez HDMI.

Zdroj | Sony

Ultra HD sa blíži. Konečne. Už aj na Slovensku si totiž môžeme užívať Ultra HD programy, hoci zatiaľ len cez nedávno spustený Netflix. Momentálne je tak obsah skôr nelegálne stiahnutý z internetu, alebo nami vytvorené videá z Ultra HD videokamier, smartfónov alebo výkonných fotoaparátov. Časom sa však objavia aj Ultra HD Blu-ray prehrávače a prvé filmy v tomto rozlíšení na Blu-ray diskoch. Ale o tom inokedy.

Pozrite si

Ultra HD – Ešte detailnejšia budúcnosť

Ak uvažujete nad kúpou Ultra HD televízora a periférií, určite ste rozmýšľali aj na tým, aké káble kúpiť. V súčasnosti najrozšírenejší štandard v oblasti prenosu obrazu a zvuku je HDMI. Ten za vyše desaťročie prešiel mnohými premenami a aktuálne je na trhu vo verziách 1.4 a 2.0. Nebavíme sa teraz o HDMI kábloch, ale o HDMI štandardoch, ktoré konkrétne zariadenia používajú.

Zdroj | Aliexpress

Čo je HDMI?

HDMI (High-Definition Multimedia Interface) port alebo konektor má 19 pinov, z ktorých každý má svoju úlohu pri prenose audio a video signálu z kompatibilného zdroja do zobrazovacej jednotky. HDMI dokáže prenášať nielen obraz (Full HD – Ultra HD pri 8-16 bit farebnej hĺbke) a zvuk (PCM – 32ch), ale aj ďalšie sekundárne dáta cez CEC (Consumer Electronics Control), od HDMI 1.4 aj ARC (Audio Return Channel) a HEC (HDMI Ethernet Channel) protokoly.

Všetky verzie HDMI majú podporu pre HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection), teda niečo ako ochranu duševných práv video obsahu prechádzajúceho cez HDMI. Určite si pamätáte na DRM ochranu audio súborov z pred niekoľkých rokov. Všetky sú zároveň spätne kompatibilné.

Zdroj | Wikipedia

Typy HDMI konektorov

HDMI Type A je klasický konektor (male), resp. port (female) s rozmermi okolo 1,5 cm na šírku a 0,5 cm na výšku. HDMI Type B je veľmi podobný, no je širší (viac ako 2 cm) a má 29 pinov. Ak ste ho ešte nevideli, nerobte si z toho ťažkú hlavu, v podstate neexistuje, je len navrhnutý na papieri.

HDMI Type C je lepšie známy ako mini HDMI. Má 19 pinov a rozmery okolo 1 x 0,2 cm. Využíval sa prevažne vo videokamerách. HDMI Type D je novší, menší a praktickejší HDMI. Určite ho poznáte pod pojmom micro HDMI. Jeho rozmery sú len 6,4 x 2,8 mm a taktiež využíva 19 pinov. HDMI Type E pozná málokto. Využíva sa totiž v automobilovom priemysle.

Zdroj | Aliexpress

Verzie HDMI

Staršími verziami HDMI 1.0, HDMI 1.1, HDMI 1.2 a HDMI 1.3 sa zaoberať nebudeme. Sú to staré typy HDMI štandardov, ktoré sú v súčasnosti využívané veľmi málo. Ak by sa aj niekde objavil ešte niektorý z nich, tak nové HDMI 1.4 a HDMI 2.0 sú spätne kompatibilné. Ak sa však chcete o HDMI dozvedieť všetky podrobnosti, navštívte stránku HDMI.org, prípadne známu encyklopédiu Wikipedia.

HDMI 1.4 a HDMI 2.0 sú pomerne nové štandardy. HDMI 1.4 bol špecifikovaný v roku 2009 a jeho maximom je prenos obrazu v rozlíšení 4K, teda 4 096 x 2 160 px pri 24 Hz, resp. Ultra HD (3 840 x 2 160 px) pri 24/25/30 Hz. K HDMI 1.3 pridal aj HEC protokol na prenos internetu (do 100 Mbit/s), ARC na spätný prenos zvuku, podporu 3D, nové farebné spektrá. Dokázal prenášať dáta rýchlosťou do 10,2 Gbit/s, podobne, ako HDMI 1.3.

Zdroj | Inakustik

HDMI 1.4a sa vyvinul z verzie 1.4 v roku 2010. Pridal dva nové 3D formáty, čím sa stal v tej dobe populárnym štandardom na boom okolo 3D televízorov. HDMI 1.4b z roku 2011 pridal opäť 3D, tentoraz však v 1080p pri 120 Hz.

HDMI 2.0 je novší štandard, ktorý bol predstavený v roku 2013. Ako sme aj v článku písali, základom je vyššia prenosová rýchlosť (18 Gbit/s), vďaka ktorej dokáže prenášať 4K video pri 60 fps, resp. 4K 3D pri 24 fps. Okrem toho pridal podporu 32-kanálového zvuku, podporu Rec.2020 farebného priestoru, 4:2:0 chroma subsampling, obraz s pomerom strán 21:9 či HE-AAC a DRA audio štandardy.

Z neho vychádza aktuálne najnovší štandard HDMI 2.0a, ktorý pridáva podporu HDR obrazu pre video. Najnovšie vnikla iniciatíva HDMI Licensing LLC, ktorá chce HDMI káble pre Ultra HD certifikovať. Vďaka tomu by ste mali nájsť v predaji káble s nálepkou, ktorá zaručí, že HDMI kábel je určený pre Ultra HD video. Tým sa už ale dostávame od konektorov ku káblom…

Zdroj | Inakustik

Aký HDMI kábel kúpiť?

HDMI káble a ich popisy, napr. 1.4 alebo 2.0 neznamenajú, že sú rýchlejšie a lepšie. Číslo na obale kábla neznamená prakticky nič. Všetky HDMI káble musia mať predsa 2 konektory s 19 pinmi, ktoré sú spojené 19 tenkými kovovými káblami. V kábli sa nedeje nič, iba sa prenáša elektrický prúd. Rozdielne delenie podľa HDMI.org je tak trochu hlúposť, ťažko už niektorý z predávaných káblov je typu Standard. To platilo možno pred x rokmi.

Káble sú schopné prenášať rovnaký objem dát, oba majú 2 piny určené na ARC, oba majú ďalšie 2 piny určené na HEC prenosy. Rozdiel v kábli je tak len v jeho kvalite spracovania. Ak „noname“ čínsky výrobca použije nekvalitné kovové káble vo vnútri a koncovky s pinmi, ktoré ledva udržia tenké kábliky vo vnútri, obraz môže byť horší. To je jasné.

Problémové prípady môžu byť aj veľmi tenké káble, ktoré majú minimálne tienenie a tak sa prenášajúce signály môžu interferovať. Tenké, no drahé káble zas využívajú aktívne zosilňovače, takže ani tenké káble nemusia znamenať, že HDMI kábel je zlý.

Možno práve čínski „noname“ výrobcovia sú dôvodom, prečo HDMI Licensing LLC chce káble pre HDMI 2.0 certifikovať.

Zdroj | Hama

V jedinom prípade môžete zbadať rozdiel v kábli – čím dlhší kábel totiž použijete, tým viac dát sa „cestou“ stratí. Pre dlhé káble, (nad cca 5 m) sa preto využívajú tzv. zosilňovače, ktoré signál v kábli zosilnia a pošlú ho ďalej. Najvyspelejšie zosilňovače sú schopné prenášať dáta až do vzdialenosti 300 m, bežne je to však okolo 30 m. Také dlhé káble však v domácnosti potrebovať určite nebudete.

Omnoho dôležitejšie, ako samotný kábel, sú totiž zariadenia. Ak máte napríklad DVD prehrávač, v ktorom je použitý HDMI 1.3 port, je vám úplne zbytočný drahý HDMI kábel pre 2.0. Väčší obraz ako Full HD, čo je maximum pre HDMI 1.3 (z DVD prehrávača aj tak dosť nereálne) nedostanete. Ultra HD TV ho len dopočíta.

To isté platí aj pre set-top-boxy, Blu-ray prehrávače apod. Záleží len na tom, aký port a teda aký štandard používajú zariadenia, nie káble. Ak teda čokoľvek, čo nemá HDMI 1.4 a viac pripojíte na Ultra HD televízor, Ultra HD obraz nikdy nedostanete. V súčasnosti tak ide o počítače a satelitné prijímače. Z iných zdrojov Ultra HD rozlíšenie ešte nezískate (až na USB disk či VoD služby).

Zdroj | Apple

Ak teda rozmýšľate nad drahým káblom v domnení, že bude kvalitnejší, nerobíte dobre. Drahý kábel síce môže byť z najkvalitnejších materiálov, s pozlátenou koncovkou i pinmi, či s poriadnym tienením, no rozdiel v obraze a zvuku pri bežnom používaní nezbadáte.

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.